Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 4 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nárůst počtu případů covidu v úterý byl druhý nejvyšší od června. Ve středu přibylo 171 případů

Zdravotnice na odběrovém místě v areálu nemocnice v Karviné-Ráji, kde se 15.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotnice na odběrovém místě v areálu nemocnice v Karviné-Ráji, kde se 15.... | foto: ČTK

Praha V úterý přibylo v Česku 275 potvrzených případů nemoci covid-19. Byl to druhý nejvyšší denní nárůst od konce června. Za středu zatím přibylo dalších 171 případů. Od začátku epidemie se tak novým koronavirem v Česku nakazilo 15 986 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Dál přibývá lidí aktuálně trpících covidem-19, jejichž počet v úterý přesáhl čtyři tisícovky. Ke středečnímu podvečeru jich je 4187.

Přírůstky případů nákazy koronavirem se přiblížily ke třem stovkám už minulý týden, kdy v pátek za den testy potvrdily 279 nakažených. Byl to nejvyšší denní růst od 28. června.

Výrazný nárůst nakažených zaznamenali v úterý pražští hygienici. K úterním 18:00 činil nárůst 101 případů covidu-19 za předchozích 24 hodin, což byl nejvyšší denní přírůstek v Praze od začátku epidemie v Česku. Za nárůstem počtu nakažených v posledních dnech ve městě stojí mimo jiné ohnisko v nočním klubu Techtle Mechtle. Za posledních sedm dní bylo v Praze zaznamenáno přes 24 nových případů nemoci na každých 100 000 obyvatel.

Podle údajů ministerstva je aktuálně nejvážnější situace na Jihlavsku, kde bylo za posledních sedm dní zaznamenáno zhruba 61 případů nákazy v přepočtu na 100 000 obyvatel. Vysoký počet nově nakažených byl v uplynulém týdnu zaznamenán také na Prachaticku, a to 57 případů na 100 000 obyvatel. V Jihočeském kraji a na Vysočině musí kvůli šíření choroby lidé od středy na řadě míst opět začít nosit roušky.

Poslední případ úmrtí je ze středy

V Česku už zhruba od poloviny července vytrvale roste počet aktuálně nemocných, tedy počet zaznamenaných případů covidu-19 po odečtení vyléčených a zemřelých. Nyní již dosáhl 4187, což je nejvíc od 16. dubna. Zatím nejvyšší počet aktivních případů covidu-19 byl v Česku od začátku epidemie 11. dubna, kdy bylo nemocných 4684.

V nemocnicích je kvůli covidu-19 podle posledních údajů ministerstva z 120 lidí, z nichž 21 je ve vážném stavu. Ministerstvo v úterý údaj o hospitalizovaných po revizi snížilo z původních 150 téměř o třetinu. Audit dat avizoval v pondělí ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj se při auditu ukázalo, že desítky hospitalizovaných jsou nadále vykazovány jako nakažení covidem-19, přestože už tuto nemoc překonali a v nemocnici zůstávají kvůli jiným chorobám.

S novým koronavirem dosud v Česku zemřelo 374 lidí. Poslední případ je ze středy.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu jednal s řediteli krajských hygienických stanic o situaci kolem šíření koronaviru. Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání uvedl, že vláda chce v září předložit do Sněmovny návrh zákona, který by vyřadil hygieniky z působnosti zákona o státní službě. Podle hygieniků zařazení pracovníků mezi státní úředníky komplikuje jejich přijímání v situaci, kdy jsou hygienické stanice personálně podhodnocené.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Čína se třese: obří přehrada Tři soutěsky je naplněná k prasknutí

Čínská přehrada Tři soutěsky (srpen 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stará zkušenost praví, že když si namočí nohy slavný sedící Buddha, vytesaný do skály u čínského Le-šanu před více než...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...