Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 13 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha vypadá dobře, pochvaloval si Babiš. Roušky v MHD podle něj budou povinné jen v metru

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | foto: ČTK

Praha  Nárůst počtu případů covidu-19 v Česku není podle ministerstva zdravotnictví druhou vlnou epidemie nového koronaviru. Nové případy přibývají hlavně po rozsáhlém testování na Karvinsku a v těžební firmě OKD. V nedělním diskusním pořadu Partie na CNN Prima News to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Andrej Babiš následně večer označil situaci v Praze za dobrou.

V tom se s ním shodl i jeho partner v diskusi, místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Bohuslav Svoboda (ODS). Vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula v České televizi řekl, že o druhou vlnu epidemie by šlo tehdy, kdyby byl podobný nárůst nakažených jako na Karvinsku v celé ČR.

„Není to druhá vlna z našeho pohledu. Protože my teď provádíme poměrně masivní testování v tom nejpostiženějším regionu, a to je Karvinsko a to stále tak trvá,“ řekl Vojtěch. „Týká se to hlavně OKD a to jsou hlavně ty záchyty, které tvoří vlastně ten masivní nárůst. Jenom na Karvinsku je to 122 nových případů, za včerejšek,“ dodal ministr.

Zdravotnice testuje 21. dubna 2020 pacienta s nemocí covid-19, který je...
Učitel měří 26. června 2020 žákyním s nasazenými rouškami teplotu jako opatření...

Podle nedělních čísel z webu ministerstva zdravotnictví se podíl nově potvrzených případů nemoci covid-19 na počtu testů se v sobotu oproti pátku zhruba ztrojnásobil na 13,96 procenta. Je tak nejvyšší od 10. března, kdy se v Česku začínal šířit koronavirus. Počet provedených testů v sobotu klesl ve srovnání s pátečními více než 4300 testy asi o polovinu na 1862. Naproti tomu množství nových případů nákazy stouplo o více než polovinu na 260, což byl největší denní nárůst od 8. dubna.

„Co dělá ten nárůst je skutečně v této chvíli Moravskoslezský kraj, a my musíme zabránit tomu, aby to šlo dál,“ řekl v neděli Prymula v Otázkách Václava Moravce. Upozornil, že i přes větší denní přírůstky počtu nemocných setrvale klesá počet hospitalizovaných s covidem-19, což znamená že nemoc neproniká do rizikových skupin.

Podotkl také, že druhá vlna epidemie je nyní například v Izraeli, kde po rozvolnění opatření začaly stoupat počty nově nakažených. V sobotu v zemi podle serveru worldometers.info přibylo 621 nakažených, po zavedení opatření přitom denní nárůsty klesly na jednociferná čísla.

Čísla rostou, uvolňování se nebude týkat Karvinska

Podle nedělních čísel z webu ministerstva zdravotnictví se podíl nově potvrzených případů nemoci covid-19 na počtu testů v sobotu oproti pátku zhruba ztrojnásobil na 10,99 procenta. Je tak nejvyšší od 10. března, kdy se v Česku začínal šířit koronavirus. Počet provedených testů v sobotu klesl ve srovnání s pátečními více než 4300 testy asi o polovinu na 2365. Naproti tomu množství nových případů nákazy stouplo o více než polovinu na 260, což byl největší denní nárůst od 8. dubna.

Ministr Vojtěch také řekl, že plánované celorepublikové rozvolňování přijatých opatření od 1. července se nebude týkat Karvinska. „Do jisté míry plánujeme, že ta opatření se budou zpřísňovat,“ uvedl. Bude se to týkat hromadných akcí, například sportovních nebo kulturních, kde chce ministerstvo stanovit horní hranici účasti maximálně na 100 lidí, zatímco v celé ČR to je 1000 osob. Limit na Karvinsku by se tak měl snížit z nynějších 500 osob u akcí konaných uvnitř budov i venku.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na Facebooku uvedl, že na Karvinsku a v dalších městech a obcích bude od úterý zřejmě platit mimořádné opatření proti koronaviru. Jmenoval města v okresech Karviná a Frýdek-Místek. Uvedl, že hospody tam místo od 06:00 budou smět otevírat až od 08:00. 

V ČT pak premiér řekl, že tam bude asi potřeba testovat na covid-19 přeshraniční pracovníky. Vojtěch v ČT uvedl, že kvůli ochránění rizikových skupin budou v části Moravskoslezského kraje v nemocnicích a sociálních zařízeních plošné testy zaměstnanců a nových klientů. Nadále zde budou podle něj povinné roušky ve vnitřních prostorách.

Roušky naopak zřejmě nebudou od 1. července povinné v pražské MHD s výjimkou metra, řekl Babiš ČT. Jak to bude v hlavním městě v jiných vnitřních prostorách, neuvedl. Praha vypadá dobře, řekl premiér ve videu zveřejněném na facebooku.

Vojtěch na CNN Prima News poznamenal, že nárůst je i v dalších oblastech, ale jde o přírůstky v rozsahu deseti či 15 případů, takže se podle něj nedá hovořit o eskalaci. „Není to otázka plošného nárůstu v rámci celé republiky,“ zdůraznil. Poukázal na to, že například počet nových případů v Praze klesá.

„Já se domnívám, že je to normální vývoj, který se dal čekat,“ řekl místopředseda zdravotnického výboru sněmovny Svoboda. Také podle něj nejde o druhou vlnu

Všelichová: V Turecku právo neplatí, udělala jsem chybu a dostala lekci

Markéta Všelichová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Markéta Všelichová, dívka, která byla v Turecku odsouzena za terorismus, když se přidala ke kurdským milicím YPG,...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Bavorsko kouká přes hranice se znepokojením. Jsou tu mnohem přísnější než Češi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bavorsko sleduje vývoj v České republice se znepokojením. Proticovidová opatření, která patří několik měsíců ve...