Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Náš Dmitrij byl výjimečný už odmala

Česko

Už je to nějaký ten rok, co Alexej Jaškin (44) vyhrával v časech vsetínské slávy jeden titul za druhým. Dnes? Dnes tohle jméno nechává na sebe vzpomenout znovu. Hokejový klan Jaškinů kráčí ve šlépějích za pražskou Slavii. Mladší syn Dmitrij v 17 letech dokonce už nastupuje v seniorském týmu a kouč Vladimír Růžička v něm vidí největší talent v Česku do 18 let. „Je to hezké. Ale jsme teprve na začátku,“ zůstává stále při zemi hrdý otec.

* LN Dmitrij je jedničkou letošního draftu KHL, do toho i chvála od trenéra Růžičky. Jak se tohle poslouchá tátovi?

Potěší to, jistě. Na druhou stranu musíme být nad věcí, vždyť kdo ví, jak to všechno bude. Je to hezké, ale kluk teď musí potvrzovat každý den, že to je takhle, a ne jinak.

* LN Kdy vám začalo docházet, že má výjimečné předpoklady?

On už byl odmalička sportovně nadaný. Do svých patnácti hrál na vrcholové úrovni i tenis, v něm byl taky hodně dobrý. Jeho sport baví, jde si za svým, je dost cílevědomý. U mě se úplně nedá říct, jestli jsem tušil, že z něj něco bude...

* LN Vynikal už odmala?

Ano. Nad svým ročníkem vždy.

* LN Takže střílel tři góly za zápas?

V té páté šesté třídě určitě, postupem ročníků je všechno obtížnější. Ale góly uměl střílet vždycky.

* LN Když hrával tenis, bylo jasné, že s ním skončí, nebo jste rozhodnutí nechal na něm?

Bylo to na něm. Říkal jsem mu, že si holt musí vybrat, protože pak už nešlo dělat obě věci. Tak ukázal.

* LN To bývalého hráče potěší, ne?

Hodnotím to spíše jako otec. Já budu rád, když se mu bude dařit. Poradím mu, ale konečný verdikt stejně musí udělat on.

* LN Jaké měli vaši synové dětství? Měl jste nad nimi přísný dohled?

Byl jsem přísný. Ale člověk musí umět i pochválit, být přísný neznamená jen, že po někom jedete.

* LN Poraďte rodičům, kteří touží vychovat výjimečného hokejistu.

Na to recept nemám, to už bych pracoval jinde. Ale určitě jsme spolu hodně trénovali. Je spíš otázkou, jak k tomu kdo přistoupí a čeho se dokáže vzdát. Jak si půjde za svým cílem. Ano, musel trénovat víc než ostatní, ale to ještě není zárukou výjimečnosti. Musíte mít i štěstí - na spoluhráče, na trenéry, na klub...

* LN Na klub měl poměrně velké... Růžička rád dává šanci mladým.

Za to můžu být jen vděčný. Pár slov jsme spolu prohodili, myslím, že kluk zatím má jeho důvěru. Ale já do toho nemám co mluvit.

* LN Používal jste při výchově synů drsné praktiky ruské školy?

Nic drsného to nebylo, všechno musí být s rozumem. Člověka můžete zatavit i za dvacet minut, ale já nic takového nedělal, jen jsem se zaměřil na trénink, když jsem viděl, že ztrácí obratnost nebo dynamickou sílu. Jinak si šli kluci za vším sami. Měli totiž jednu velkou výhodu: jsou dva a jen rok a čtyři měsíce od sebe. Soutěžit spolu budou i v civilním životě. Jsou bratři.

* LN Jak často se za nimi jezdíte dívat na zápas?

Snažím se, jak to jde, jenže mám své povinnosti ve Vsetíně (v klubu pracuje jako sportovní manažer -pozn. red.). Mladší hraje tenhle týden v Třinci, starší ve Vítkovicích, na oba se chystám zajet. Teď jsem byl taky v Praze, na Dmitrijův zápas jsme koukali celá rodina, spolu s manželkou, Michailem a naší devítiletou dcerou.

* LN Prožíváte jeho utkání hodně?

Samozřejmě, fandím jemu i jeho týmu. Je v tom zaujetí a zároveň se snažím být nad věcí. Nějak reaguju, ovšem úplný bouřlivák nejsem.

* LN Jaké chyby Dmitriji vyčtete?

Měl by zlepšit dynamiku bruslení. Ale to je i o sbírání zkušeností.

* LN A naopak? Jeho přednosti?

Není špatně vybavený technicky, má hokejové myšlení, nebojí se jít do souboje. A nerad prohrává.

* LN Myslíte, že je za rok ten správný čas odejít třeba do KHL?

Jeho cílem je NHL, takže o Rusku bych moc nemluvil. Podle mě navíc získá se Slavií mnohem víc. Tak ať si tam upevní pozici a zahraje si letos šampionát za osmnáctku.

* LN Za českou. Jste rád, že se rozhodl reprezentovat tuhle zemi?

Radili jsme, co a jak. On to tak chtěl, takže nebylo co řešit.

* LN Žijete v Česku už 17 let. Cítí se celá vaše rodina více jako Češi?

Děcka tu vyrůstala, takže ta určitě. A já? Já bych o sobě nemluvil.

* LN Tak povězte, zda oba své syny stále berete na stejné úrovni?

V tomhle věku se mění výkonnost nahoru dolů. Jednomu se daří dnes, druhý to může být zítra... Já oba beru rovnocenně. Ale nejdůležitější je, že si navzájem přejí.

***

KLAN JAŠKINŮ V ČESKÉM HOKEJI

Otec Alexej Jaškin (45 let) bývalý obránce Vsetína Do Česka se přestěhoval v roce 1993 a se Vsetínem postupně získal šest titulů mistra republiky. Patřil mezi ikony týmu kolem Jiřího Dopity nebo Romana Čechmánka. Ve valašském klubu ovšem působí dodnes, ve funkci sportovního manažera se zároveň stará také o mládež. Své syny sleduje, občas je navštíví i v Praze.

Starší syn Michail Jaškin (18 let) obránce juniorské Slavie Drží rekord nejmladšího hráče, který kdy nastoupil v extralize. Když se v zimě 2005 pomalu loučil s kariérou jeho otec, kouč Antonín Stavjaňa k němu dal na jedno střídání proti Karlovým Varům tehdy 13letého Michaila. Do minulé sezony působil ve vsetínské juniorce, letos se za bratrem přestěhoval do té slávistické.

Mladší syn Dmitrij Jaškin (17 let) útočník seniorské Slavie V současnosti je považován za nejtalentovanějšího hráče do 18 let v Česku. Od začátku sezony pravidelně nastupuje za seniorskou Slavii, minulý pátek zaznamenal proti Pardubicím také svou první extraligovou trefu. Jeho výkonnost už sledují také v KHL, kde se stal jedničkou letošního draftu. S otcem si zahrát nestihl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!