Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Naše ambasády ‚vrátily’ do Česka i pitbula. Obavy z nákazy jsme vytěsnili, říkají velvyslanci

Český velvyslanec v Kanadě Bořek Lizec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český velvyslanec v Kanadě Bořek Lizec. | foto: Archiv velvyslanců

PRAHA Doma nejsou vidět, přitom v cizině se k nim upínaly myšlenky spousty Čechů. Diplomaté rozmístění po celé planetě jedou v současné koronavirové epidemii na plný plyn. Zpátky do Česka během jednoho měsíce pomohli převézt více než pět tisícovek občanů, kteří uvázli v cizině či kvůli zavedeným restrikcím nestihli včas odjet.

„Práce je pořád dost. Hlavně té mravenčí, konzulární,“ popsal pro LN velvyslanec ve Spojeném království Libor Sečka, který prožívá pandemii v jedné z virem nejpostiženějších zemí světa. Přestože jeho úřad pracuje ve zvláštním režimu – ostatně jako teď všechny české ambasády –, zpátky do Čech se jeho podřízení houfně zatím nevracejí. „Situace v Británii však pořád není pod kontrolou, i proto někteří naši zaměstnanci poslali domů své rodiny,“ dodal.

Český velvyslanec v Kanadě Bořek Lizec.
„A je to!“ Repatriační cesta Čechů z Velké Británie, kterou zařizoval...

Ve Spojených státech, které rovněž čelí masivnímu ataku pandemie, setrvává zatím celé osazenstvo washingtonské ambasády. „Domů neodjel zatím nikdo, dokonce i všichni rodinní příslušníci se rozhodli zůstat na místě. Zatím nemáme žádný případ nákazy,“ potvrdil LN šéf úřadu Hynek Kmoníček. 

„Vzhledem k tomu, že se tady příliš netestuje, natož opakovaně, rozdělil jsem úřad na dva týmy, které se fyzicky nepotkávají. Tím je zaručeno, že i v případě nějaké nutné příští karantény nedojde k přerušení práce zastupitelského úřadu a ta bude plynně pokračovat dál,“ zdůraznil.

V podobném módu teď žije také ambasáda v Paříži: byť rozdělena na dvě směny, jede naplno. „Denně informujeme o hlavních rozhodnutích ve zdravotnictví, v ekonomice, v sociálních otázkách a o politických krocích francouzské vlády. Týká se to rovněž rozhodnutí v rámci EU. Jsme tedy v kompletní sestavě, protože to jinak nejde,“ řekl LN velvyslanec Michel Fleischmann, kterému ve francouzské metropoli dělá společnost i jeho rodina. „Manželka Kateřina a obě děti tak rozhodly společně, že tady zůstanou. Měly spíše strach o mě než o sebe,“ doplnil.

Lichý versus sudá

Přestože se diplomaté ocitají v zemích, kde koronavirus páchá víc škod než v Česku, strach odsouvají a raději vůbec neřeší. „Strach nemám, protože mít strach zdraví nijak nepomůže,“ prozradil Kmoníček. Taktéž jeho severněji umístěný kolega, velvyslanec v Kanadě Bořek Lizec, obavám z nákazy prý nepodléhá. „Ale určitě jsou namístě, už proto, že nás motivují chránit před nákazou sebe i ostatní,“ řekl LN. I jeho úřad posílil konzulární agendu, především pak asistenci českým občanům. Kromě běžných dotazů se čas od času objeví i nějaký ten neobvyklý. „Jedna paní nás například požádala, abychom v zavazadlovém prostoru do Česka odvezli při našem repatriačním letu jejího pitbula. Kanadská pravidla však dopravu pitbulů osobními lety zakazují. Nakonec se nám přesto podařilo získat výjimku. Těší nás, když se nám občas podaří i nemožné,“ sdělil Lizec.

O kuriózním opatření se pro LN rozepsal i velvyslanec v Peru Michal Sedláček, který spravuje byť malou, přesto také vytíženou ambasádu. Právě z Limy byl vypraven 28. března repatriační let. „V předvelikonoční době platilo v Peru nařízení, kdy na ulici směli v liché dny (pondělí, středa, pátek) jen muži a v sudé dny jen ženy. Toto nařízení již však bylo zrušeno,“ uvedl.

K evakuaci není důvod

O odvolání svých diplomatů Černínský palác prozatím neuvažuje, chod všech ambasád je zajištěný. „Zastupitelské úřady jsou vybaveny materiálně a také finančně pro provoz i v těchto náročných podmínkách,“ sdělila LN mluvčí české diplomacie Zuzana Štíchová.

Přes převahu stinných stránek vidí ambasadoři na současné situaci i pár pozitiv. Velvyslanec Fleischmann v Paříži uvedl, že ho těší čistší vzduch ve francouzské metropoli, šéf washingtonského úřadu Kmoníček si chválil, jak dobré PR má nyní Česko v amerických médiích, jež si například všimla povinného nošení roušek. Ambasador v Kanadě Lizec zase vyzdvihl české vědce, o jejichž počiny v oblasti ochranných pomůcek je nyní v Kanadě velký zájem. „Nikdo z nás neví, jaké stopy po sobě zanechá tato pandemie a jak dlouho bude trvat, ale musíme zůstat pozitivně naladění, dělat co nejlépe svoji práci, a pokud je to v našich silách, pomáhat druhým,“ uvedl český velvyslanec v Budapešti Tibol Bial.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...