Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Naše lázně nám Evropa závidí

Česko

Svaz léčebných lázní ČR dnes sdružuje 46 lázeňských společností a více než 20 tisíc lůžek. Funkci jeho prezidenta zastává Dr. Eduard Bláha, který umí současnou situaci českého lázeňství přehledně přiblížit veřejnosti.

* Co je největší devízou soustavy českých lázeňských institucí?

Při představování českých lázní nelze vynechat jejich bohatou historii. Jejich renomé daleko překračovalo hranice naší země už před staletími a dodnes nám je závidí celá Evropa. Jejich kouzlo vždy spočívalo ve skloubení unikátní léčby, krásné přírody, zajímavé architektury a bohatého společenského života. Podlehla mu řada osobností počínaje zakladatelem Karlových Varů Karlem IV. přes J. W. Goetha, který byl asi největším znalcem českých lázní, až třeba po Kafku, Chopina nebo naše bývalé prezidenty TGM i Havla. České lázně získaly také řadu prvenství. V Jáchymově jsou první a nejefektivnější radonové lázně na světě, v Jeseníku první vodoléčebné lázně, v Jánských Lázních první dětské lázně a největší výskyt léčivých pramenů není nikde jinde než v západočeském trianglu.

* Jakou proměnou prošly české lázně na přelomu tisíciletí?

Během posledních let prošly nejvýraznější proměnou ze všech segmentů zdravotnictví a staly se i významnou součástí cestovního ruchu. Úspěšně zvládly privatizaci a masivně investovaly do infrastruktury. Také se jim daří vhodně kombinovat nabídku léčebných i relaxačních pobytů. Nejen že si zvyšují medicínskou odbornost, ale sledují i poslední trendy v oblasti stále oblíbenějšího wellness. Jejich nespornou léčebnou kompetenci potvrzuje suverénně nejvyšší počet certifikací kvality Evropského svazu lázní ze všech členských zemí EU i obrovský zájem zahraničních návštěvníků. I ony sice pocítily dopady krize na cestovní ruch, ale úbytek cizinců nahradil rostoucí zájem tuzemců, kteří si právě z důvodu krize odřekli dovolenou v cizině.

* Vybere si z nabídky českých lázeňských institucí opravdu každý, i když jej zrovna netrápí žádné zdravotní obtíže?

Obrovská rozmanitost českých lázní je daná hlavně neuvěřitelně pestrou skladbou léčivých pramenů a dalších darů z hlubin země. V ČR jsou lázně s historií delší než 700 let, ale i ty, které jsou na lázeňské mapě první rok. Klimatické lázně často tvoří jen několik objektů uprostřed panenské přírody, naproti tomu ale najdete lázeňská města s kolonádami, koncertními sály, pětihvězdičkovými hotely a obchody plnými světových značek. Lázně najdete v horských údolích, kde skvělé lyžování zakončíte koupelí, i uprostřed golfových areálů. Prostě lázně pro každého. České lázně nejsou jen Karlovy Vary nebo západočeský lázeňský trojúhelník. Co je ale spojuje, je jejich rozložení po obvodu ČR. Právě tam se totiž vyskytují ony klíčové přírodní léčivé zdroje. Dle geologů to má co do činění s pohyby litosférických desek v hluboké minulosti. V současnosti to znamená, že se lázně nacházejí daleko od shonu velkoměst a už jen únik do nich je příslibem nalezení rovnováhy. Tomu, aby lázně zůstaly zachovány i pro příští generace, má pomoci takzvaný Statut lázeňského místa. Ten mimo jiné definuje, co je v takzvaném ochranném pásmu léčivého zdroje možné stavět, či omezuje dopravu. Návštěvníkům sice zakládá povinnost platit lázeňský poplatek, ale na koho atmosféra lázní dýchne, ten oněch patnácti korun určitě nelituje.

* Co nejčastěji vede klienty k návštěvě lázní? Zdravotní problém, nebo už si lidé zvykli navštěvovat lázně jako samostatnou rekreaci?

Hlavním důvodem návštěvy lázní je stále především péče o zdraví, léčba a prevence. Představa, že v lázních potkáte jen staré a nemocné, je ale lichá. Tempo doby i život naší společnosti se však zrychlují a dnešní generace si jen obtížně hledá čas na tradiční 21denní léčbu. Díky tomu se do lázní stále častěji jezdí i za krátkodobým odpočinkem, turistikou, kulinářskými zážitky nebo kongresy a firemními aktivitami. Lázně začínají objevovat rodiny s dětmi, sportovci i manažeři, ale hlavně ženy. Stále více lidí tedy spojuje s lázněmi svou dovolenou. Ne každý si může dovolit jet na dovolenou i do lázní. A že je ve srovnání slast momentem u moře zhruba 1000 Kč za den v lázních moc? Připočtěte cestu, pojištění, plnou penzi a několik procedur denně a výsledek bude jiný. Pro dovolenou v domácích lázních navíc mluví i klimatické podmínky. Každý si nejlépe odpočine a zregeneruje v klimatu, v němž žije.

* Klasické léčebné pobyty ale jistě neztrácejí na oblibě...

I dnes se do lázní jezdí na pokladnu, přesněji řečeno na komplexní lázeňskou péči, pro kterou se vžilo označení lázně na křížek. Lázně na doporučení odborného lékaře navrhuje praktický lékař a schvaluje pojišťovna. Pobyt trvá 21 či 28 dní a vedle tohoto pobytu, kdy je pacient v pracovní neschopnosti, zná systém veřejného zdravotního pojištění i příspěvkovou lázeňskou péči, kdy pojišťovny hradí jen léčení a pacient léčbu absolvuje během své dovolené. Klienti komplexní lázeňské péče tvoří zhruba 55%všech tuzemských přenocování v lázních, ale to jen díky délce svého pobytu. Mnohem více hostů jezdí do lázní na vlastní náklady. Tráví tu zatím v průměru jen týden, ale jejich pobyty se opakují a prodlužují. Přesto zatím jezdí do českých lázní více cizinců – z Německa, Ruska či arabských zemí. Cizinci kouzlo českých lázní jen objevili o něco dřív.

O autorovi| Jana Elfmarková, spolupracovnice Pátku

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...