Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Našel se původce „bílé nemoci“ korálů

Česko

Koráli patří k nejohroženějším mořským živočichům. Příčiny jsou známé. Globální změny klimatu, bezohledné využívání mořských zdrojů a drtivý nástup nových chorob. Jen v Karibském moři postihuje korály devětadvacet různých onemocnění. Z Indického a Tichého oceánu je hlášeno dalších sedm chorob.

O jejich příčinách vedou vědci spory. Zatím se podařilo usvědčit z napadání korálů pět druhů bakterií a jeden druh plísně. Odhalování původců „korálových morů“ značně ztěžuje fakt, že mnohé mořské mikroorganismy neumíme laboratorně kultivovat a zdaleka ne všichni mikrobi přítomní v korálu vystupují jako jeho nepřátelé.

Tým australských biologů pod vedením Meira Sussmana z James Cook University se vydal po stopách choroby, jež napadá korály v Indickém a Tichém oceánu a byla nezávisle na sobě popsána jako několik různých onemocnění. Na nemocných korálech se objevují světlé pruhy a skvrny, a proto se jí začalo říkat „white syndrome“ čili „bílá nemoc“.

Vědci zkoumali korály, kteří onemocněli ve třech po sobě jdoucích letech na třech různých lokalitách - na tichomořském souostroví Palau, na Velkém bradlovém útesu u pobřeží Austrálie a na západopacifických Marshallových ostrovech. V nemocných korálech pokaždé narazili na bakterii, která patří mezi tzv. vibria. Podrobnější analýzy ukázaly, že bakterie patří do blízkého příbuzenstva druhu Vibrio corallilyticus. Na zdravých korálech se tento typ bakterie nevyskytoval. Pokud vědci přenesli v laboratoři bakterii na zdravé korály, propukla u nich „bílá nemoc“ se všemi průvodními znaky.

Další pokusy odhalily, jak bakterie korál ničí. Vibrio je dokonale uzpůsobeno k tomu, aby se zachytilo na slizu, který korál chrání. Jakmile bakterie na korálu „zakotví“, začne rozkládat pojivo mezi jeho buňkami a uvolňovat je z organismu. Je to, jako kdyby rozpouštěla ve zdi maltu, která k sobě pojí cihly. Tak jako se rozsypává narušená zeď, rozpadá se i organismus korálu. Korálům jsou nebezpečné jen ty varianty bakterie, které zvládly popsaný „bourací“ trik. Právě ony vyvolávají „bílou nemoc“.

Zoufalou situaci korálů dokládá fakt, že v roce 2007 byli poprvé tři z nich zapsáni do Červené knihy ohrožených druhů. Z celkové rozlohy 285 000 čtverečních kilometrů korálových útesů už byla zničena pětina. Zpráva o stavu korálových útesů z roku 2004 konstatuje, že bezprostřednímu ohrožení čelí plná polovina dosud zachovaných korálových útesů a mnohé mohou zaniknout ještě před rokem 2020.

***

Na nemocných korálech se objevují světlé pruhy a skvrny, a proto se jí začalo říkat „bílá nemoc“

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat