Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Naši noví kamarádi roboti

Česko

Nový projekt Lirec má za cíl vytvořit robota společníka, se kterým by se chtěl člověk dobrovolně přátelit

LONDÝN/PRAHA Vymyšlení roboti měli vždy osobnost: robot Marvin ze Stopařova průvodce Galaxií byl paranoidní, robot C-3PO z Hvězdných válek byl bolestínský a HALL 9000 z Vesmírné odysey měl sklon k zabíjení. Realita je však bohužel jiná, píše britský deník The Guardian.

Moderní roboti jsou sice dostatečně „chytří“ na to, aby dokázali sestavit auto či asistovat při komplikovaných chirurgických zákrocích, ale jsou to stále jen mlčenlivé stroje, neschopné se spřátelit se svými lidskými protějšky.

To by se mělo však brzy změnit. Inženýři se domnívají, že jakmile se roboti začnou více začleňovat do společnosti, bude nutné tyto stroje uzpůsobit tak, aby mohli komunikovat s lidmi. Stručně řečeno, budou potřebovat umělou osobnost. Tento týden začíná velký projekt, na němž se budou podílet inženýři, psychologové a počítačoví experti z celé Evropy. Cílem tohoto projektu je vyvinout první roboty s osobností.

„Nyní budeme dlouhodobě zkoumat vztahy mezi lidmi a roboty v reálných situacích,“ řekl Peter McOwan, koordinátor projektu z Queen Mary, University of London. Projekt s názvem Lirec, který bude stát 205,9 milionu korun, financuje Evropská unie.

Robot kamarád brzy realitou „Nejdůležitější otázkou pro nás nyní je: jaké vlastnosti by měl umělý společník mít, aby s ním chtěl člověk dobrovolně po určité době navázat vztah,“ dodal.

Na projektu Lirec – Living with Robots and Interactive Companions: Život s roboty a interaktivními společníky) – bude spolupracovat přes čtyři roky 10 univerzit ze sedmi zemí.

Mobilní telefony a osobní počítače jsou součástí našeho každodenního života. Na těchto elektronických hračkách je také vidět, jakým způsobem se vyvinul vztah člověka k neživým objektům. Další generace digitálních pomocníků tento vztah pravděpodobně ještě prohloubí.

McOwan se domnívá, že se roboti brzy stanou součástí domácností, nejen jako společníci, ale i jako pomocníci. Ti by měli umět nejen posekat zahradu, ale také připojit se na internet a nakoupit pro domácnost vše, co bude zrovna potřeba. „Rádi bychom také vyvinuli pomocníky pro starší generaci,“ řekl McOwan.

„Jeden z těchto projektů se nazývá Duch domova. Jedná se o robota, který by měl kontrolovat, zda někdo nespadl a nezranil se, zda někdo bere správně své léky.“ „Budete moci komunikovat s digitálním objektem, který bude mnohem přirozenější než sezení u počítačem,“ dodal.

Kerstin Dautenhahnová, profesorka zabývající umělou inteligencí na University of Hertfordshire, vyvinula robota jménem Kaspar, který je stejně veliký jako dvouletý chlapec, umí měnit výrazy ve tváři a hrát hry. Mezi jeho nejoblíbenější patří hra na schovávanou.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...