Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Našinci v mrazivé zemi

Česko

Literární středa – Odvážná polárnice z jižních Čech, naše Antarktida a staré pověsti polské

V knize Češi v Antarktidě popisuje výzkumník Hynek Adámek (1962) nejen podíl našinců na „dobytí“ posledního odlehlého území světa. Vyjadřuje také obavy z budoucnosti ohrožené mocenskými zájmy a turistickým průmyslem.

Antarktida, ledový kontinent na jihu Země, obklopený moři. Nehostinná oblast s mrazivým klimatem, kde se člověk nikdy neusídlil. Z dálky toto území vypadá jako nedotčené a opuštěné.

Při podrobnějším průzkumu podpořeném osobní zkušeností, což je právě základ Adámkovy knihy, však vidíme, že Antarktida je také územím vědeckých stanic i sporů mezi účastníky badatelských pobytů či výprav, které dnes stejně jako před desetiletími vrcholí úžasnými objevy i smrtelnými tragédiemi.

Medaile a ztroskotání na Labi Adámek patří k zakladatelům první české základny v Antarktidě, sloužící vědeckým účelům, Tedy stanice Johanna Georga Mendela. postavené na ostrově Jamese Rosse v roce 2006. Podrobné popisy ať už počasí či třeba vědeckých zařízení má tedy z první ruky.

Jeho kniha svědčí i o vymetání archivů, mimo ukázky dobového tisku je tu i plno originálních fotografií. V úvodu vzdává autor hold především Václavu Vojtěchovi, prvnímu Čechovi, který se v Antarktidě vylodil v roce 1939 s expedicí admirála Byrda.

Vojtěch je také jediným Čechem, který získal zlatou medaili Kongresu USA, což ovšem nebránilo domácím kritikům nařknout ho z „nevědeckosti“. Přitom Vojtěchovi se mimo jiné také podařilo napsat svébytnou knihu Námořníkem, topičem a psovodem za jižním polárním kruhem, která ovlivnila další generace jeho pokračovatelů. Snad i rozčarování z domácího přijetí vedlo Vojtěcha k plánům na další výpravu do země tmy a mrazu, tentokrát přísně vědeckou. Před odjezdem ale polárník, považovaný všude jinde než doma za průkopníka a objevitele, zahynul. S chlapíkem, který se vyznamenal v Antarktidě a proslul i jako vodič psích spřežení v pustinách, se převrhla kánoe na Labi a on utonul.

Po kom zbyl jen prsten Od účasti Václava Vojtěcha v Byrdově expedici nestanula česká noha v Antarktidě 28 let. Až rok 1957 byl přelomový. Rozvoj zkoumání území o rozloze větší než Austrálie, čili přes 8 milionů kilometrů čtverečních, které zatím nikdo nespatřil, přineslo soupeření Američanů a Sovětů.

Se sovětskými výpravami se do Antarktidy do roku 1970 dostalo celkem dvanáct českých vědců.

Podrobněji jsou v knize popsány osudy prvního z nich, Antonína Mrkose, astronoma zkoumajícího polární záři a pohyby komet, či novináře a spisovatele Stanislava Bártla, který tehdy z Antarktidy posílal reportáže do českých deníků, a geologa Josefa Sekyry, jenž je vůbec prvním Čechem, který stanul na jižním pólu.

Adámkův popis výprav, doprovázených zimou, bouřemi, vichrem a vůbec všelijakými katastrofami, doplňují rozhovory s veterány či s vdovou po meteorologovi Oldřichu Kostkovi, který se z výpravy nevrátil. Spolu s deseti ruskými polárníky uhořel na stanici Mirnyj. Adámek událost z roku 1960 příliš nekomentuje, stačí mu letmý záběr: Karla Kostková manželův prsten od chvíle, kdy jí ho předali, nesundala z ruky. A několik smutných vět pozůstalé, která se podrobnosti o smrti svého muže nikdy nedozvěděla, vypovídá leccos i o době, kdy se o tragédii sovětských polárníků nesmělo ani špitnout. Mendel a Nelson Adámkova kniha, plná příkladů odvahy a statečnosti, ovšem nikterak není pouhou oslavou „našich chlapců v divočině“. Adámek se nevyhýbá kontroverzi a snad i určité příkrosti především v hodnocení jiného českého záchytného bodu v Antarktidě, totiž stanice Eco Nelson, zbudované polárníkem Jaromírem Pavlíčkem v roce 1986. Nesouhlasí s jejím využitím výhradně pro techniky přežití a považuje ji za „nevyužitou šanci“. Obšírně se věnuje i tragédii z května 1993, kdy v okolí Nelsonu na moři zahynuli Miroslav Stuchlík a Alois Suchánek.

Proti klasickým pracím Stanislava Bártla, který je svých knihách (např. Bílá pevnina, 1975) odkojen třeba i dramatickým líčením Jacka Londona. je styl současného badatele Hynka Adámka spíše suchý, přesný, vědecký. Jeho kniha obsahuje ovšem dosud nikdy nepublikovanou sumu informací a pro zájemce o Antarktidu ji lze považovat za nezbytnou.

Češi v Antarktidě

Hynek Adámek Freytag & Berndt, Praha, 142 stran

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!