8. července 2015 15:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Následky nočních bouřek: pojišťovny evidují stovky škod, někde platí kalamitní stav

Obyvatelé Oseka na Teplicku odklízeli 8. července spadlé stromy po silné bouřce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obyvatelé Oseka na Teplicku odklízeli 8. července spadlé stromy po silné bouřce... | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD LABEM/HRADEC KRÁLOVÉ/PRAHA Česko se stále vypořádává s následky nočních bouřek, které byly doprovázeny silným větrem a přívalovými dešti. V okresech Ústí nad Orlicí, Šumperk, Jeseník, Ostrava a Karviná stále platí kalamitní stav, který vyhlásila společnost ČEZ ve středu ráno. Klienti pojišťoven pak dosud nahlásili stovky škod v řádu milionů korun.

Podle prvních odhadů budou nakonec škod tisíce za desítky milionů korun. Jde zejména o poškozené střechy, zahradní nábytek či vytopené sklepy.

„Naši experti odhadují, že nepříznivé počasí, které především v noci zasáhlo republiku, způsobí kolem tisícovky škod za přibližně 20 milionů korun,“ řekla ČTK mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Zatím ČP klienti nahlásili kolem tří stovek škod. Předpokládá, že své škody budou ještě průběžně nahlašovat. 

Většinou jde o škody menšího rozsahu způsobené zejména vichřicí, silným nárazovým větrem a krupobitím. „Klienti nám hlásí hlavně poškozené střešní krytiny, střešní okna, okapy a různé přístřešky. Časté jsou také škody způsobené padajícími stromy či větvemi,“ dodala.

Allianz během první poloviny středy ohlásili klienti přes stovku škod, které jim způsobil živel. „Podle předběžných odhadů jsme za ně už nyní připraveni platit několik milionů korun,“ uvedl mluvčí pojišťovny Václav Bálek.  Kooperativa po poledni evidovala po bouřkách 150 pojistných událostí v celkové hodnotě 4,5 milionu Kč, zatímco likvidátoři Generali odhadli 200 škod za celkem čtyři miliony korun.

Tisíce domácnosti bez elektřiny

Od noci se bez proudu v Česku ocitly tisíce domácností. „Do elektrických vedení na některých místech popadaly celé vzrostlé stromy, například v okolí Králíků na Orlickoústecku,“ uvedla ráno hradecká regionální mluvčí ČEZ Šárka Beránková. ČEZ k ránu registroval kolem 70 poruch na vedeních vysokého napětí. Z toho 26 jich bylo na Moravě a 22 na východě Čech. 

Půlpánová odpoledne doplnila, že poruchy se podařilo ve velké míře opravit ve středních a východních Čechách a také na Moravě, pár jich naopak přibylo na západě a severu.  „Obecně již poruchy nejsou v takovém rozsahu, ale stále se týkají ještě poměrně velkého počtu zákazníků,“ dodala Půlpánová s tím, že technici společnosti jsou stále v terénu a na odstraňování poruch pracují.

Bouřka v noci na středu také vyhnala děti z tábora na Žernoseckém jezeře v Píšťanech na Litoměřicku. Hasiči evakuovali 17 dětí a osm dospělých. Největší škody pak napáchal vichr na Teplicku. Několik dní potrvá úklid popadaných stromů v Oseku. Hasiči v Ústeckém kraji zaznamenali 92 výjezdů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!