Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nasolte se na zimu

Česko

Ideální dovolená pro chladné měsíce? Z Prahy otevřeli přímý let na Kapverdské ostrovy, kde objevíte turisty dosud neobjevený atlantický div. Solné jezero

Ostrá řezavá bolest projede tělem jako blesk. Stržený puchýř, stejně jako řada neobjevených oděrek se hlásí o slovo. Vysoký obsah soli v koncentrované mořské vodě je znát. Jen co bolest pomine, vystřídá ji pichlavá masáž chodidel, o kterou se postarají vysrážené krystalky soli na dně růžového jezírka. A pak už je to nádhera. Tělo se vznáší na hladině, zlehka si pluje, aniž by klesalo ke dnu. Voda je teplá jako ve vaně, stačí si jen otevřít noviny a v klidu číst.

Ne, nejsme v Mrtvém moři, ale přímo uprostřed sopečného kráteru Salinas na Salu, jednom z devíti obydlených Kapverdských ostrovů. Jakousi podzemní rozsedlinou se sem po staletí za každého přílivu dostává trocha mořské vody, která pak za celoročně slunečného a větrného počasí postupně vysychá, čímž dává vzniknout kvalitní mořské soli. Název Sal, znamenající v překladu sůl, ostatně nesouvisí se slaným mořem, ale právě s bílým zlatem, které námořníci kdysi v 16. století nalezli na dně sopečného kráteru, když prozkoumávali nově objevený ostrov. Sůl se postupem času proměnila v hlavní vývozní artikl nových obyvatel nehostinného ostrova, pro které byla dlouho téměř jediným zdrojem obživy. Kvůli přepravě soli do nedalekého přístavu byla na Salu v 19. století vystavěna i první úzkokolejka na portugalském území. Tu záhy vystřídala lanová dráha, jejíž nefunkční trosky dnes umocňují podivnou atmosféru vyprahlé krajiny. Torza dřevěných sloupů a trčící zbytky ocelových lan se zapadajícím sluncem na pozadí připomínají spíš divoký západ než africké souostroví.

Většina současných obyvatel ovšem dávno přišla na to, že lepším zdrojem příjmů je turistický ruch, těžba soli se ale v určité míře dochovala dodnes. Část kráteru, ve kterém se nepracuje, je vyhrazena návštěvníkům, kteří si chtějí koncentrovanou mořskou vodu okusit na vlastní kůži. Mělká jezírka hrající všemi odstíny růžové poskytují vskutku neobvyklý zážitek. Na dně některých se skrývá horké sopečné bahno, kterým si nadšení návštěvníci navzájem mažou záda, aby o rok omládli, jak legenda prorokuje těm, kteří se zde vykoupou. Kombinace solného roztoku se sopečným podložím skutečně příznivě působí na řadu onemocnění, například lupénku. Kráter je přesto téměř liduprázdný, většina turistů o něm vůbec neví nebo se jim sem z hotelových komplexů se servisem all inclusive přes prašný a suchý ostrov nechce. Šance, že jedinečný přírodní úkaz v dohledné době nepodlehne komercializaci, je tak zatím vysoká, i když i Kapverdské ostrovy se, zejména díky přímým letům z Prahy, v posledních letech stávají vyhledávanou destinací.

O autorovi| Táňa Glosová, spolupracovnice LN

Autor: