21. června 2019 13:36, aktualizováno  14:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nastává letní slunovrat, noci budou postupně delší a dny kratší. Může to mít vliv i na lidskou psychiku

Slunce nesmí dovnitř. Zamezte slunečním paprskům pronikání do místností s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slunce nesmí dovnitř. Zamezte slunečním paprskům pronikání do místností s... | foto: Shutterstock

PRAHA  Astronomické léto začne v pátek 21. 6. 2019 přesně v 17:54. Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní polokouli, která se Slunci v tuto dobu nejvíc přikloní, se dostaví letní slunovrat. Naopak na jižní polokouli začne takzvaná astronomická zima. V pátek důsledkem astronomického léta bude nejdelší den. Poté se dny budou postupně zkracovat a noci prodlužovat, což podle psychologů může mít vliv na lidskou psychiku.

Právě začátek astronomického léta stojí za tím, že tento pátek bude nejdelším dnem v roce. Konkrétně podle astronomů potrvá 16 hodin a 22 minut. To je doba, po kterou Slunce zůstane nad obzorem. Navíc noci v období kolem slunovratu bývají bez úplného setmění. „Princip spočívá v tom, že severní polokoule je přikloněná ke Slunci, to stráví většinu dne nad obzorem, zbytek dne je sice pod ním, ale mnohem mělčeji než v dalších částech roku. Kvůli tomu Slunce svítí na oběžnou dráhu velmi zešikma a důsledkem toho nenastává úplné setmění,“ uvedl Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.

Po pátečním letním slunovratu se dny budou stále zkracovat a noci prodlužovat. V tu dobu jsou noci s takzvaným nekonečným soumrakem. Ten se po slunovratu stále zkracuje až nastane astronomická noc. „Na začátku července zapadá slunce ve čtvrt na deset a najednou uprostřed srpna slunce zapadá o půl hodiny dřív,“ dodal Suchan.

Vliv na lidskou psychiku

Delší noc a kratší den může v některých případech mít vliv na lidskou psychiku. „To, že se mění poměr světla a tmy může psychiku ovlivnit. Blíží se podzim, přicházejí ponuré dny, zhoršení psychiky je v této situaci možné, ale spíše až ke konci léta s blížící se rovnodenností. Na začátku léta jsou změny malé a lidi naopak čerpají psychickou pohodu z delších letních dní,“ řekla psycholožka Kateřina Matoušková.

Podle ní jsou navíc někteří lidé náchylnější k reakcím na výkyvy počasí. „Když je delší dobu zataženo, lidé můžou mít splín, existují i takzvané sezónní deprese. V zimě, kdy je slunečního světla málo, člověk může mít chmurné myšlenky, ale s jarem se vrátí do pohody,“ vysvětlila Matoušková.

Čas začátku astronomického léta musí vědci zvlášt vypočítávat, klidně se může rok od roku lišit i o několik hodin. Vzácně astronomické léto začíná i 20. června. Může za to fakt, že kalendářní rok trvající 365 není přesný, protože ve skutečnosti přesná doba oběhu země kolem Slunce je 365 dní 5 hodin a 49 minut. Naproti tomu klimatologické léto trvá vždy od 1. června do 31. srpna.

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.