Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nastoupí Baroš? váhá Rada

Česko

MARIBOR Rady odborníků a výzvy fanoušků budou nejspíš naplněny. Fotbalová reprezentace dnes večer nastoupí k důležitému kvalifikačnímu utkání ve Slovinsku zřejmě s dvojicí útočníků. „Nejsem ještě rozhodnutý, ale je to pravděpodobné,“ potvrdil kouč národního týmu Petr Rada.

Při takovém rozestavění by vzhledem k formě měli mít místo v útoku jisté Milan Baroš a Václav Svěrkoš, který by mohl svého parťáka doplňovat jako stažený podhrotový útočník. „Ale Baroš právě jistý není,“ překvapil Rada.

Nečekaná informace až příliš vyčnívala z obecných frází, kterými obvykle český trenér den před utkáním mlží o svých záměrech. A to byl zřejmě záměr - Rada nejspíš jen blufoval, aby slovinského soupeře zmátl.

„Musíme koukat i na výšku obránců a fakt, že se Milanovi poslední zápasy za národní tým tolik nevyvedly,“ vysvětloval Rada. Přesto je krajně nepravděpodobné, že by probuzený střelec Galatasaraye Istanbul ze sestavy vypadl.

Jisté je jen jedno. Rada chce s určením základní sestavy vyčkat do poslední chvíle. „Váhám ještě na dvou třech místech. Chci se rozhodnout i podle záznamů posledních zápasů Slovinska,“ naznačil Rada. Slovinsko zkusí oplatit porážku Největší dilema řeší v záloze, kde musí lepit díru po zraněném Tomáši Rosickém. Jeho tvořívé úkoly však nejspíš znovu rozdělí mezi Jana Poláka a Jaroslava Plašila. „Variant je stále víc,“ podotkl.

Padesátiletý kouč byl v předvečer dnešní bitvy nezvykle nervózní. Zatímco kapitán Tomáš Ujfaluši se během tiskové konference zdravil s okolo procházejícími spoluhráči, Rada seděl za stolem téměř celou dobu s kamennou tváří.

Důvod je jednoduchý - důležitost utkání, v němž se může lámat kvalifikace. Pokud český tým vyhraje, bude mít cestu na světový šampionát snadnou, v opačném případě se ocitne v prekérní situaci.

„Chceme bodovat, protože předposlední zápas venku se nám nepovedl,“ připomněl Rada říjnovou porážku z Polska.

Teď jeho tým čeká soupeř, který na domácí půdě v kvalifikaci ještě neprohrál. Slovincům sice chybí tři ze čtyř klíčových obránců a navrch ještě brankářská jednička Samir Hadanovič, jenže na druhou stranu je požene touha oplatit porážku 0:1 z podzimního utkání v Teplicích. „Pokud jim něco vyjde, dovolí si velké věci. Někdy jsou ale až moc impulzivní a netaktičtí,“ připomněl záložník Jan Polák.

Podle kapitána Tomáše Ujfalušiho bude jeho tým ještě silnější než v posledním vzájemném utkání. „Budeme lépe bránit a nepustíme Slovince do takových šancí,“ slíbil.

***

Slovinsko

Česko

- dnes od 20.45 v Mariboru

- vysílá ČT 2

- 3. skupina kvalifikace MS 2010

- rozhodčí: Proenca - Cardinal, Tiago

(všichni Portugalsko)

Pravděpodobná sestava Česka: Čech -

Grygera, Ujfaluši, Rozehnal, Jankulovski -

Sionko, Polák, Plašil, Šírl - Svěrkoš, Baroš.

Zbývající víkendový program skupiny:

dnes od 18.15 Belfast: Severní Irsko -

Polsko (v Belfastu)

Tabulka 3. skupiny

1. Slovensko 4 3 0 1 8:5 9

2. Sev. Irsko 5 2 1 2 8:4 7

3. ČESKO 4 2 1 1 5:2 7

4. Polsko 4 2 1 1 6:4 7

5. Slovinsko 4 2 1 1 5:3 7

6. San Marino 5 0 0 5 1:15 0

O autorovi| (od zpravodaje LN ve Slovinsku)

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...