Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nastoupí Baroš? váhá Rada

Česko

MARIBOR Rady odborníků a výzvy fanoušků budou nejspíš naplněny. Fotbalová reprezentace dnes večer nastoupí k důležitému kvalifikačnímu utkání ve Slovinsku zřejmě s dvojicí útočníků. „Nejsem ještě rozhodnutý, ale je to pravděpodobné,“ potvrdil kouč národního týmu Petr Rada.

Při takovém rozestavění by vzhledem k formě měli mít místo v útoku jisté Milan Baroš a Václav Svěrkoš, který by mohl svého parťáka doplňovat jako stažený podhrotový útočník. „Ale Baroš právě jistý není,“ překvapil Rada.

Nečekaná informace až příliš vyčnívala z obecných frází, kterými obvykle český trenér den před utkáním mlží o svých záměrech. A to byl zřejmě záměr - Rada nejspíš jen blufoval, aby slovinského soupeře zmátl.

„Musíme koukat i na výšku obránců a fakt, že se Milanovi poslední zápasy za národní tým tolik nevyvedly,“ vysvětloval Rada. Přesto je krajně nepravděpodobné, že by probuzený střelec Galatasaraye Istanbul ze sestavy vypadl.

Jisté je jen jedno. Rada chce s určením základní sestavy vyčkat do poslední chvíle. „Váhám ještě na dvou třech místech. Chci se rozhodnout i podle záznamů posledních zápasů Slovinska,“ naznačil Rada. Slovinsko zkusí oplatit porážku Největší dilema řeší v záloze, kde musí lepit díru po zraněném Tomáši Rosickém. Jeho tvořívé úkoly však nejspíš znovu rozdělí mezi Jana Poláka a Jaroslava Plašila. „Variant je stále víc,“ podotkl.

Padesátiletý kouč byl v předvečer dnešní bitvy nezvykle nervózní. Zatímco kapitán Tomáš Ujfaluši se během tiskové konference zdravil s okolo procházejícími spoluhráči, Rada seděl za stolem téměř celou dobu s kamennou tváří.

Důvod je jednoduchý - důležitost utkání, v němž se může lámat kvalifikace. Pokud český tým vyhraje, bude mít cestu na světový šampionát snadnou, v opačném případě se ocitne v prekérní situaci.

„Chceme bodovat, protože předposlední zápas venku se nám nepovedl,“ připomněl Rada říjnovou porážku z Polska.

Teď jeho tým čeká soupeř, který na domácí půdě v kvalifikaci ještě neprohrál. Slovincům sice chybí tři ze čtyř klíčových obránců a navrch ještě brankářská jednička Samir Hadanovič, jenže na druhou stranu je požene touha oplatit porážku 0:1 z podzimního utkání v Teplicích. „Pokud jim něco vyjde, dovolí si velké věci. Někdy jsou ale až moc impulzivní a netaktičtí,“ připomněl záložník Jan Polák.

Podle kapitána Tomáše Ujfalušiho bude jeho tým ještě silnější než v posledním vzájemném utkání. „Budeme lépe bránit a nepustíme Slovince do takových šancí,“ slíbil.

***

Slovinsko

Česko

- dnes od 20.45 v Mariboru

- vysílá ČT 2

- 3. skupina kvalifikace MS 2010

- rozhodčí: Proenca - Cardinal, Tiago

(všichni Portugalsko)

Pravděpodobná sestava Česka: Čech -

Grygera, Ujfaluši, Rozehnal, Jankulovski -

Sionko, Polák, Plašil, Šírl - Svěrkoš, Baroš.

Zbývající víkendový program skupiny:

dnes od 18.15 Belfast: Severní Irsko -

Polsko (v Belfastu)

Tabulka 3. skupiny

1. Slovensko 4 3 0 1 8:5 9

2. Sev. Irsko 5 2 1 2 8:4 7

3. ČESKO 4 2 1 1 5:2 7

4. Polsko 4 2 1 1 6:4 7

5. Slovinsko 4 2 1 1 5:3 7

6. San Marino 5 0 0 5 1:15 0

O autorovi| (od zpravodaje LN ve Slovinsku)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!