Nástup Csaplára znamenal výhru

PRAHA Po třech porážkách a výměně trenéra fotbalisté Žižkova v lize konečně zabrali. První týden strávený ve funkci zakončil Josef Csaplár vítězstvím 4:2 nad střížkovskými Bohemians.

Pražské derby dlouho vypadalo jako jasná záležitost, Viktoria si zkomplikovala narýsovanou cestu za třemi body výpadkem na začátku druhé půle, kdy během tří minut přišla o dvoubrankový náskok. Úrodná šestigólová přestřelka ale nakonec včera měla pro Žižkov šťastný konec.

„Nějaká změna přišla. Nechci na ni čekat roky, tak to v současném fotbale nefunguje. Méně jsme diskutovali s rozhodčím, méně jsme leželi,“ mohl Csaplár chválit, ale také kritizovat. „Bylo tam uspokojení a ztráta koncentrace,“ všiml si nedostatků.

Neuměli zastavit Švancaru Víc než nástupci odvolaného Stanislava Grigy se tleskalo po pražském derby dvěma strůjcům žižkovského vítězství.

Útočník Petr Švancara otevřel skóre nejelegantnějším gólem ligové sezony. Jeho výstavní paráda začala v 6. minutě sólem přes tři bránící hráče a vyvrcholila decentním dloubákem, po kterém míč přeskočil brankáře Wintra a od tyče se dokutálel do sítě.

„Můžeme si to malovat, modelovat, a je to zbytečné. Švancara nás obejde v chůzi. Jeho akci neumíme přerušit faulem,“ vyčítal kouč poražených Luboš Urban nedůrazné bránění žižkovského střelce.

Novému trenérovi Viktorie se v příznivém světle předvedl také Martin Vozábal. Před přestávkou přímý kop zkušeného záložníka doplachtil do břevna, snadnou práci potom dokončil dorážející Šťastný. Po výměně stran měl na svědomí zlomovou trefu.

I nový kouč měl dojít pro pivo Ještě před ní se však hráči Bohemians nečekaně rychle vrátili do hry. Stačili jim k tomu dva centry zleva. Jeden proměnil střídající Dobeš, vyrovnání po rohu Zoubka dokonal Macháček.

„Najednou byl Žižkov statický. Nevím, koho takový nástup měl víc nakopnout,“ kroutil hlavou Urban. Následující události se totiž nevyvíjely vůbec podle jeho představ. Právě Vozábalův kontr po přihrávce Naumova nadšení Bohemians rychle zchladil. Domácí náskok vrátil na poločasovou úroveň čtvrt hodiny před koncem makedonský útočník Naumov.

Do nadějného úniku se protlačil Švancara, ale žižkovský účet na pět gólů zaokrouhlit nedokázal.

Soupeři potom nepomohlo, že je na stadionu pod televizním vysílačem v této sezoně také doma a hostujícím týmem byl tentokrát vlastně jen formálně.

Ani vyloučení žižkovského Besty pět minut před koncem už nic zásadního před nedělním obědem nezměnilo. Proto zbyl čas na řešení zápisného. Fanoušci vyzvali na transparentu Csaplára, aby jim „došel pro pivo“ – stejně jako na začátku sezony sportovní ředitel klubu Pavel Kuka, který ho v srpnu zaplatil pěti stovkám diváků. „Poradím se. Snad by to neměl být problém,“ akceptoval Csaplár rodící se tradici.

***

Viktoria Žižkov 4 Bohemians Praha 2

Branky: 6. Švancara, 35. Šťastný, 60. Vozábal, 77. Naumov - 53. Dobeš, 56. Macháček. Rozhodčí: Příhoda - Chytil, Santarius. ŽK: Besta - Macháček, Turtenwald, Obermajer. ČK: 86. Besta. Diváci: 3724. Poločas: 2:0. Žižkov: Hruška - Šťastný, Besta, Gabriel, Xavier - Vukadinovič (56. Novotný, 89. Pilař), Procházka, Vozábal, Koukal -Švancara (85. Stracený), Naumov. Bohemians: Winter - Macháček, Obermajer, Turtenwald, Kropík - Jeslínek, Fenyk (46. Vošahlík), Demeter, Zoubek (83. Ibe) - Mayola (46. Dobeš), Kincl. HODNOCENÍ LN **** **