"Předseda Topolánek je pro něj už rozhodnutý," potvrdil zdroj blízký vedení ODS. "Aspoň vyváží ten sociálnědemokratický vliv ministra zahraničí Kohouta," řekl další člen strany, který si nepřál být jmenován.
Předseda ODS Mirek Topolánek měl údajně uvažovat i o velvyslanci v Rakousku a někdejším pražském primátorovi Janu Koukalovi. Jeho vstup do nestranické vlády však znemožnilo příliš silné napojení na ODS.
Topolánek: Jméno známím příští týden
Ani o Chmielovi však nelze tvrdit, že je naprostým nestraníkem. Jeho manželka totiž letos v létě rozeslala krajanům e-mail, v němž je žádala, aby v nadcházejících volbách volili občanské demokraty.
Chmiel tehdy čelil podezření, že poskytnutím soukromých e-mailových adres porušil zákon o ochraně osobních údajů.
Předseda ODS nominaci Chmiela nevyvrátil. "Určitě patří mezi lidi, které bych si tam dovedl představit," řekl LN. Dokud si ale s premiérem neupřesní, jaké bude portfolio tohoto nové ministra bez portfeje, nechce žádné jméno říkat. "To jméno oznámím příští týden," dodal Topolánek.
Další podrobnosti a rozhovory si přečtěte zítra v deníku
Topolánek zná svého kandidáta na ministra ze společného působení na Úřadě vlády. Předseda ODS Chmiela po jeho patnáctiletém působení na Ministerstvu zahraničí pověřil řízením Sekce předsedy vlády pro obranu, bezpečnost a zahraniční politiku. Na zastupitelský úřad v Canbeře Chmiel nastoupil v roce 2008.
Křeslo ministra pro evropské záležitosti se uvolnilo poté, co se ODS a ČSSD dohodly na nominaci Füleho na příštího českého eurokomisaře. Součástí jejich dohody bylo i to, že Füleho místo ve vládě obsadí člen nominovaný ODS.