Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nástupce raketoplánů dokončen

Česko

Raketa Ares I-X by měla odstartovat na konci října

MYS CANAVERAL Technici NASA dokončili montáž první rakety z řady Ares, která má nahradit dosluhující raketoplány. Tyto rakety spolu s modulem Orion budou mít ale víc úkolů, než „jen“ dopravu nákladu na oběžnou dráhu Země. Měly by umožnit návrat člověka na Měsíc a možná ještě víc. V hledáčku je Mars.

Devadesát devět a půl metru vysoký nosič, který se nyní tyčí v obří montážní budově Kennedyho vesmírného střediska, nese označení Ares I-X. Nejde ještě o plnohodnotný vesmírný dopravní prostředek. Loď Orion zastupuje maketa. Ares I-X má odstartovat 31. října.

I když vše půjde podle plánu, budou muset američtí astronauti několik let využívat ruské kosmické lodě. Poslední raketoplán půjde do důchodu už příští rok, ovšem první pilotovaný let dvojice Ares-Orion se má odehrát až v roce 2015. V následujících třech letech bude otestován i lunární modul a v roce 2019 nebo 2020 má celý program vyvrcholit přistáním na Měsíci. Zda se Orion vydá ještě dál, není zatím jisté. Činitelé NASA mluví o tom, že po znovudobytí Měsíce se přehodnotí plány mise na Mars. Podle prvních úvah by k ní mohlo dojít v roce 2031.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!