Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nastupující vláda chystá čistky ve státních úřadech

Česko

  22:00
Ministři vlády Petra Nečase ještě nebyli oficiálně jmenováni do funkcí, ale v rámci koalice už se mluví o personálních výměnách ve státních a polostátních podnicích a institucích. Koalice se přitom chystá odstranit rovněž lidi spjaté s ČSSD i tam, kde jí to zákon neumožňuje. Zákon o dané instituci jednoduše změní.

Petr Rafaj foto: ČTK

To je podle informací LN případ Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten převzal zhruba před rokem – po nástupu Martina Peciny do kabinetu Jana Fischera – na dalších šest let exposlanec ČSSD Petr Rafaj.

Předsedu ÚOHS jmenuje na návrh vlády prezident. Proto je Rafaj – o kterém se vždy mluvilo jako o člověku s úzkými vazbami na bývalého manažera ČSSD Jaroslava Tvrdíka – ještě po dobu pěti let neodvolatelný.

Tedy pokud se koalice nerozhodne strukturu podniku změnit. Podle informací LN takový plán již existuje. Úřad by už neřídil jednotlivec, ale kolegium v radě, podobně jako třeba bankovní rada ČNB.

Do té by byli dosazeni vládou vybraní lidé, kteří by Rafaje mohli kdykoliv přehlasovat. Pokud by tedy ve vedení zůstal.

"U ÚOHS přichází v úvahu – a nikoli kvůli personálním otázkám, ale kvůli transparentnosti rozhodování úřadu – rozšíření počtu lidí, kteří budou mít rozhodovací pravomoci," uvedl nastupující ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS).

Další podrobnosti najdete v sobotním vydání deníku 

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat