Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NATO varuje Česko: Dávejte armádě víc peněz

Slovensko

  7:30
PRAHA - Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen varoval Českou republiku před snižováním obranného rozpočtu, což podle něj může vést k snížení české účasti na činnosti aliance.
Česká armáda - ilustrační foto

Česká armáda - ilustrační foto foto: ČTK

Učinil to v dopise adresovaném premiérovi Petru Nečasovi, o kterém informuje Mladá fronta Dnes. "Snižování obranného rozpočtu neznamená jen snižování vašich spojeneckých ambicí, ale může negativně ovlivnit i váš příspěvek Alianci do společných operací. A právě toho se obávám," cituje Rasmussena list.

Černý pasažér
Strmý pokles výdajů na obranu dělá z Česka pomalu, ale jistě černého pasažéra v NATO, který se jen veze, aniž by nějak výrazněji přispěl. A právě propad v rozpočtu české armády dosáhl takových rozměrů, že prý přiměl Rasmussena k reakci.

"Redukce výdajů na armádu o 20 procent za poslední dva roky je důvodem k zamyšlení," píše dále Rasmussen, který apeluje na to, aby se Nečas osobně angažoval při stabilizaci českých výdajů na obranu.

Podle expertů se tak snaží Česko upozornit, aby se snižováním výdajů nedostalo do situace, kdy veškeré peníze armáda takříkajíc "projí" na platech pro vojáky. Jak dodává deník, to se stalo třeba Maďarsku nebo Slovensku, jejichž armády kvůli nedostatku peněz musely omezit i vojenská cvičení. Problém se ovšem začíná týkat téměř všech evropských členů NATO, o čemž svědčí průběh operace v Libyi, kterou systematické škrtání vojenských rozpočtů také ohrožuje.

Nedostatek financí
Kritikou tohoto stavu nešetří podle listu náměstek šéfa NATO Jiří Šedivý, podle kterého Česko rádo využívá výhod členství v Alianci k své bezpečnosti, ale zároveň ho škrty v rozpočtu podkopává. Praha se prý jen spoléhá na záruky, které české obraně Aliance dává.

Česko se při vstupu do NATO zavázalo, že bude na obranu vynakládat dvě procenta svého hrubého domácího produktu. Letos je to ale jen něco přes procento.

ZA CO UTRÁCÍ ARMÁDA?

Pokud škrty budou pokračovat, náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek soudí, že Česko bude muset své dnešní politicko-vojenské ambice přehodnotit, protože na ně nebude dostatek financí.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...