Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Natočili film o zakladateli Facebooku, ten nejásá

Česko

Do amerických kin vstupuje film o strmé kariéře zakladatele internetové sítě Facebook. Nelíčí ho v nejlepším světle.

NEW YORK „Příběh představený ve filmu neodpovídá realitě. Jde o portrét vytvořený tak, aby přilákal lidi do kina a ne aby vyprávěl, jak to přesně bylo,“ komentovala společnost Facebook film o zakladateli stejnojmenné internetové sociální sítě Marku Zuckerbergovi, který míří do amerických kin.

Snímek The Social Network (Sociální síť) prý Zuckerberga nelíčí v příliš příznivém světle. Do široké distribuce v USA vstoupí začátkem října, v Česku o měsíc později.

Film je dílem režiséra Davida Finchera, který vzbudil pozornost například svými snímky Sedm či Klub rváčů, a zkušeného scenáristy Aarona Sorkina.

Líčí okolnosti vzniku Facebooku i následná obvinění, že se Zuckerberg nezachoval nejlépe ke svým spolupracovníkům a kamarádům, když prý některé podvedl a připravil o podíl. Podle Sorkina tak příběh nemá daleko k řecké tragédii. Zuckerberg, jehož ve filmu ztvárnil Jesse Eisenberg, by prý také klidně mohl být moderním Richardem III. „Dejte mu hrb a koňskou nohu a jste docela blízko,“ řekl časopisu Wired Sorkin. Fincher zase s nadsázkou podotkl, že se mu podařilo na základě komedií pro teenagery vytvořit variaci na proslulý film Občan Kane od Orsona Wellese, líčící nelítostný vzestup tiskového magnáta.

Snímek vychází z knihy Bena Mezriche Náhodní miliardáři. Jak kniha, tak film nemají oficiální posvěcení firmy, i když se s ní tvůrci filmu snažili spolupracovat.

Zuckerberg ve filmu vystupuje jako společensky nejistý a trochu divný student Harvardovy univerzity, který chtěl proniknout do tamních elitních klubů.

Sám Zuckerberg, který v současnosti disponuje majetkem v hodnotě 6,9 miliardy dolarů, proto údajně z filmu není nadšený. „Přál bych si, aby o mně nikdo netočil film, dokud jsem naživu,“ řekl v nedávném rozhovoru.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!