21. května 2016 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Natřeli Biľakův pomník na rudo a soud je osvobodil. Pomohl i posudek z Čech

Umělci natřeli pomník Vasila Biľaka na rudo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Umělci natřeli pomník Vasila Biľaka na rudo | foto: Peter Kalmus

Slovenští výtvarníci loni v únoru natřeli památník Vasila Biľaka na rudo a připojili k němu nápis „svině“. Po třech stání u svídnického soudu nakonec v pátek umělce Petra Kalmuse a Luboše Lorenze verdikt osvobodil a věc předal k přestupkovému řízení k okresnímu úřadu. Dvojici původně hrozilo za zničení cizí věci až roční vězení.

Žalobu na zničení pomníku podala Komunistická strana Slovenska. Výtvarníkům u soudu mimo jiné pomohl i posudek od českého historika Petra Blažka. „Napsal jsem ho na základě prosby Petera Kalmuse, jako historik, a ten soud samozřejmě považuji za absurdní. Biľak patří mezi tu skupinu politiků, která se obhajovat nemá,“ řekl Blažek pro server Lidovky.cz.

V historickém posudku se píše, že umělci měli na občanský odpor právo. „Památník Vasila Biľaka v Krajnej Bystrej, který je umístěn na veřejně dostupném místě, je proto oprávněně nutné hodnotit jako nemorální propagaci zločinů totalitního režimu a znevažování památky jeho četných obětí,“ píše se v dokumentu, který zveřejni server minulost.cz.

Vasil Biľak na snímku z prosince 1989.

Vasil Biľak na snímku z prosince 1989.

Posudek se odvolává na slovenský zákon číslo 125/1996 o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému. Obdobný zákon platí i v Česku už od roku 1993.

„V tomto kontextu je na místě čin Ľuboše Lorenze a Petera Kalmuse hodnotit jako občansky a morálně oprávněný protest proti zneužívání veřejného prostoru k propagaci jednoho z hlavních představitelů totalitního režimu,“ dodává posudek.

Pomník Vasila Biľaka někdo přelepil páskou.

Výtvarník Peter Kalmus rozhodnutí soudu vítá. „Pár hodin po ukončení absurdního procesu jsem s rozhodnutím soudu spokojený a samozřejmě nejen my, ale i veřejnost, která chápe, jakým zlem byl komunistický režim pod taktovkou Kremlu,“ řekl Kalmus pro server Lidovky.cz.

Prokurátor proti usnesení soudu podává stížnost. Výtvarníkům v případě prokázání viny hrozilo až roční vězení. Nicméně prokurátor navrhoval podmíněný trest a žádal uhrazení škody Komunistické straně Slovenska (KSS).

„Jsem rád, že renomovaný historik Petr Blažek připravil stručný a jasný posudek o zločinci, vlastizrádci a morálnímu vrahovi Vasilu Biľakovi.

Krátce po procesu s výtvarníky někdo znovu poškodil Biľakův pomník a přelepil ho páskami.

Zájem veřejnosti

Umělci byli za poničení památníku stíháni, neboť prý způsobili škodu 1600 euro. Soudní proces probíhal za obrovského zájmu aktivistů i novinářů. Pomník stál ve městě Krajná Bystrá - rodišti komunisty Biľaka. Ten proslul v roce 1968 posláním zvacího dopisu, který pomohl k okupování Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Biľak byl za tento čin stíhán. Slovenské soudy případ vrátily k došetření a prokuratura vyšetřování přerušila, protože se nepodařilo získat z Ruska originál dopisu, aby se posoudila pravost Biľakova podpisu. Biľak zemřel v únoru před dvěma lety a nikdy nebyl potrestán.

jzlJakub Zelenka

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 37 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz