Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Naučit se organizovat. Cokoli

Česko

INSPIRACE Projekt Dreams and Teams z dílny British Council učí studenty manažerským dovednostem

Celkem jedenáct středních škol se v letošním roce postupně stalo organizátory jedinečné výstavy připomínající 150 let od vydání evoluční teorie O původu druhů a současně 200 let od narození jejího autora, britského vědce Charlese Darwina. Jak se k tomu dostaly? Jsou členem společenství Dreams and Teams.

Kulturní či sportovní projekty, happeningy a divadla vždy nedílně patřily ke studentskému životu. Existují i dnes? Bezesporu ano. Jeden z nich, zaštítěný British Council, po pěti letech zahraniční podpory opouští domovskou loď a přechází do rukou tuzemských organizátorů.

Tento mezinárodní projekt se jmenuje Dreams and Teams a je určený středním školám. Jeho účel je dvojí. Výuka či trénink manažerských dovedností v praxi a samozřejmě podpora anglického jazyka. Projektová manažerka British Council Dáša Sephtonová popisuje: „Na školách, které se projektu účastní, existují školní kluby, jejichž náplní je pořádání různých akcí – školních i pro veřejnost. Jde o to, že tyto akce musí pořádat studenti sami.

Učitelé, kteří týmy vedou, zpočátku pomohou středoškolákům najít cíl i směr, kudy se vydat, vymezit kompetence, ale v určitou chvíli se úplně stáhnou do pozadí a na projekt už jen dohlížejí. To je podmínka. Studenti samozřejmě mohou pedagoga požádat o pomoc, když si nevědí rady, ale ani v tu chvíli by neměl věci řešit za ně. Měl by je pomocí vhodně zvolených otázek navést k tomu, aby si dokázali poradit, jak dál.“ Darwin Tour: v každém městě jinak, podle místních týmů Tak třeba právě zmiňovaný Darwin. British Council poskytl potřebné „ideové zázemí“, tedy výstavní panely, sborník, odborné poradenství. Výstava teď putuje jedenácti městy, v nichž fungují školní kluby Dreams and Teams, které pak přejímají její místní organizaci. A je jen na nich, jak výstavu pojmou. Zda ji umístí ve svých prostorách a pozvou na ni studenty ze sousedství, nebo zda se jim podaří zajistit nějaké veřejné prostory a vernisáž spojí s jinou zajímavou akcí či přednáškou.

Například v Brně tak umístili Darwina do Moravské zemské knihovny, v Chrudimi ve vestibulu Divadla Karla Pippicha, v Příbrami ji obohatili vědomostním testem. Pro pořádek dodejme, že Darwin má těch zastavení ještě o něco více, nedávno byl například prezentován na Týdnu vědy v Praze.

Organizace akcí musí být provedena s „anglickou důsledností“ a studenti by neměli opominout ani takové věci, jako je prezentace vlastních úspěchů, spolupráce s médii či shánění místních sponzorů a partnerů akce. Naučí se organizovat, vyjadřovat, domlouvat se, spolupracovat i řídit tým.

Zorganizovat – a dorozumět se Aby poskytl odborné zázemí vedoucím projektů, kteří se prý podle vlastních výpovědí občas těsně před akcí dostávají až do infarktového stavu, vyškolil British Council v první fázi projektu v roce 2004 právě učitele.

„Oslovili jsme střední školy, zpravidla gymnázia, s nabídkou k účasti v tomto projektu. Prvním krokem bylo vyškolit vždy dva učitele z jedné školy na to, aby se mohli stát vedoucími týmu. Nezbytnou podmínkou byla angličtina, protože Dreams and Teams týmy se účastní také mezinárodních projektů,“ říká Dáša Septhonová a jeden z nich, který doprovázel Fotbalovou školu Petra Čecha, popisuje.

Do České republiky přijelo několik zahraničních Dreams and Teams týmů, každý s trochu jinou kulturou a zvyklostmi a také s odlišnou úrovní angličtiny. Během tří dnů měly tyto a český tým za úkol seznámit se (jeden den) a domluvit se na společné práci (dva dny).

Pokud máte sami zkušenosti s tím, kolik práce dá něco zorganizovat a nadchnout pro vaši myšlenku ostatní, přidejte si k tomu jako koeficient obtížnosti ještě parametr, že je vám něco mezi 16 a 19 lety a musíte se domlouvat anglicky. A když žádnou zkušenost nemáte?

„Velkou výhodou všech těchto akcí je, že se na nich setkávají lidé, kteří mají zájem a chuť dělat něco navíc. I když je to občas velmi náročné a sami učitelé říkají, že ještě hodinu před začátkem nevěřili, že se to může povést, díky nasazení a nadšení všech zúčastněných se nám nikdy nestalo, že by se nějaká akce nepovedla,“ říká Dáša Septhonová. Jak dodává, středoškoláci, kteří se projektů účastnili v minulých letech, se dodnes vracejí a nabízejí svou pomocnou ruku, i když už dávno studují na vysokých školách.

ADETO: Dreams and Teams bez podpory ze zahraničí Jakým projektům se středoškolské týmy věnují? Nejčastěji jde o sportovní aktivity. Školy organizují dny či půldny určené například sousedním školám, základním školám, z nichž se rekrutují budoucí primáni, nebo handicapovaným kamarádům.

Kromě toho se týmy podílejí na organizaci putovních projektů, jako byl třeba zmiňovaný Darwin, realizovaný přímo na popud British Council, nebo se putovním stane projekt, který byl původně jednorázově uspořádán na jedné škole, ale pro jeho mimořádný úspěch si jej týmy vzájemně půjčují. Takový je i cyklus přednášek s názvem Shakespearovské divadlo profesora Martina Hilského nebo přednášky Jana Kasala o patologických jevech – šikaně a fotbalovém násilí.

Letos, po pěti letech úspěšné existence v evropském regionu, British Council projekt Dreams and Teams opouští. To však neznamená konec. Jen se Slovensko, Ukrajina, Maďarsko, Polsko, Lotyšsko i Anglie, respektive tamní týmy, musí vlastními silami postarat o pokračování.

V České republice vzniklo za účelem podpory Dreams and Teams projektů občanské sdružení Adeto. Pokud máte zájem, můžete se přidat. A umožnit studentům na vlastní kůži poznat, jak velkou práci dá něco či někoho zorganizovat.

***

British Council Nezisková organizace pro vzdělání a kulturu, podporovaná britskou vládou, byla založena v roce 1934. Dnes působí ve více než 100 zemích světa a zaměřuje se na tři základní oblasti: výuku jazyků, administraci mezinárodně uznávaných jazykových zkoušek a podporu mezinárodních či místních projektů. Projekt Dreams and Teams běží ve světě již od roku 2001 a celkem se ho zúčastnilo 45 zemí.

Školy zdarma Tajemství CO2 Jedním z největších trháků Teams and Dreams je putovní vědecká show Michaela Londensborougha o „světě, kterému vládne oxid uhličitý“. Britský vědec pracující v Ústavu anorganické chemie Akademie věd ČR, spoluautor a moderátor pořadu PORT České televize, v ní originálním a současně velmi názorným způsobem předvádí experimenty vysvětlující zákony fyziky a chemie. Pokusy, výbuchy, dým a plameny – fyzika a chemie podané tak, že i laik zatouží po bílém plášti, jsou díky podpoře občanského sdružení Adeto zaznamenány i na DVD. Měla by se stát prvním vkladem nové edice V souvislostech. Střední školy, které mají o výukové DVD zájem, najdou více informací na webu www.adeto.eu. Každá škola dostane jeden nosič zdarma.

Autor: