Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Návrat do totality, komentují politici debatu studentů se Zemanem

Česko

  14:11
PRAHA - Děsivě mrazivé. Tak označil místopředseda vlády Pavel Bělobrádek záznam debaty mezi prezidentem Zemanem a studenty Střední vinařské školy Valtice, kam prezident zavítal v rámci své návštěvy Jihomoravského kraje. Předem sepsané otázky byly podle ředitelky školy vybrány v hodinách občanské nauky.

Prezident Miloš Zeman navštívil 27. ledna v poslední den své třídenní návštěvy Jihomoravského kraje Střední vinařskou školu ve Valticích. foto: ČTK

Záznam, který v neděli odvysílala Česká televize v pořadu 168 hodin, zachytil učitelku rozdělující studentům papírky s předem vybranými otázkami, které studenti následně pokládali hlavě státu. V předem připravených otázkách vidí Bělobrádek (KDU-ČSL) paralelu s obdobím před rokem 1989.

Podobně okomentoval besedu i předseda ODS Petr Fiala. „Nejsme před rokem 89, aby byli studenti nuceni pokládat předem sjednané otázky. Nedůstojné pro studenty, učitele, i pro prezidenta,“ uvedl na svém twitterovém účtu.

Ředitelka školy Ivana Machovcová však odmítá, že by témata předem vybraných otázek vycházela z něčeho jiného, než ze zájmů studentů. „Šlo o první a druhé ročníky, starší žáci byli na mezinárodní soutěži. Proto jsem požádala učitelku občanské nauky, aby se s nimi na debatu připravila. Jakým způsobem bude probíhat jsem nevěděla. Otázky vycházely z témat, o které studenti v rámci výuky občanské nauky projevili zájem a dle mého názoru nebyly nijak nevhodné,“ okomentovala pro Lidovky.cz průběh debaty Machovcová. Na samotné debatě už přítomna byla.

Nezletilí kuřáci

Vyjádření učitelky Petry Manišové, která se studenty témata připravila se v pondělí získat nepodařilo. Chvějící se hlas a nejistotu při čtení otázek přisuzuje ředitelka školy k nervozitě studentů.

„Pane prezidente, vy sám jste se již několikrát vyjádřil negativně směrem k České televizi. Uměl byste nám vysvětlit, proč televize, na kterou lidé platí nemalé koncesionářské poplatky, předkládá lidem informace stejně manipulativně a neobjektivně jako jiná masmédia? A lze tomu nějak zabránit?,“ zněl například jeden z dotazů.

„Rád bych se zeptal na důvod, proč se v Evropě politici zpronevěřili svým občanům - voličům, proč rozhodují proti jejich přání a vůli a také proti zákonům. Kdo na tom má zájem a zda jsou politici něčím nuceni k takovým rozhodnutím,“ zeptal se další student.

Zájem mají studenti podle všeho i o protikuřácký zákon. „Neříkám, že všichni, ale minimálně jedna třetina studentů této školy jsou kuřáci,“ čte jeden z přítomných chlapců. Následuje otázka zda bude hlava státu protikuřácký zákon vetovat.

A co děti?

„Pane prezidente, máte připravený návrh mezinárodní smlouvy, podle níž by děti z České republiky a s českým občanstvím byly v Norsku vydávány svým rodičům, jak dlouho předpokládáte, že bude prosazení této smlouvy trvat?“ čte jiný chlapec s výrazným přeřekem.

Studenti tak mají očividně zájem také o témata, na kterých staví Zeman svou politickou image. „Miloš Zeman je přesně takový, jak o něm tvrdí jeho příznivci – lidový prezident,“ vyznala se nakonec na webu školy Manišová, která besedu i rozdělování dotazů mezi studenty řídila.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz
Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz

Milé maminky, také se už těšíte na týden plný výher? Značka LOVI si pro vás nachystala krásné ceny a každý den budete moci vyhrát hrníček LOVI a...