Sobota 8. května 2021Den vítězství 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Návrat do totality, komentují politici debatu studentů se Zemanem

Prezident Miloš Zeman navštívil 27. ledna v poslední den své třídenní návštěvy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman navštívil 27. ledna v poslední den své třídenní návštěvy... | foto: ČTK

PRAHA Děsivě mrazivé. Tak označil místopředseda vlády Pavel Bělobrádek záznam debaty mezi prezidentem Zemanem a studenty Střední vinařské školy Valtice, kam prezident zavítal v rámci své návštěvy Jihomoravského kraje. Předem sepsané otázky byly podle ředitelky školy vybrány v hodinách občanské nauky.

Záznam, který v neděli odvysílala Česká televize v pořadu 168 hodin, zachytil učitelku rozdělující studentům papírky s předem vybranými otázkami, které studenti následně pokládali hlavě státu. V předem připravených otázkách vidí Bělobrádek (KDU-ČSL) paralelu s obdobím před rokem 1989.

Podobně okomentoval besedu i předseda ODS Petr Fiala. „Nejsme před rokem 89, aby byli studenti nuceni pokládat předem sjednané otázky. Nedůstojné pro studenty, učitele, i pro prezidenta,“ uvedl na svém twitterovém účtu.

Ředitelka školy Ivana Machovcová však odmítá, že by témata předem vybraných otázek vycházela z něčeho jiného, než ze zájmů studentů. „Šlo o první a druhé ročníky, starší žáci byli na mezinárodní soutěži. Proto jsem požádala učitelku občanské nauky, aby se s nimi na debatu připravila. Jakým způsobem bude probíhat jsem nevěděla. Otázky vycházely z témat, o které studenti v rámci výuky občanské nauky projevili zájem a dle mého názoru nebyly nijak nevhodné,“ okomentovala pro Lidovky.cz průběh debaty Machovcová. Na samotné debatě už přítomna byla.

Nezletilí kuřáci

Vyjádření učitelky Petry Manišové, která se studenty témata připravila se v pondělí získat nepodařilo. Chvějící se hlas a nejistotu při čtení otázek přisuzuje ředitelka školy k nervozitě studentů.

„Pane prezidente, vy sám jste se již několikrát vyjádřil negativně směrem k České televizi. Uměl byste nám vysvětlit, proč televize, na kterou lidé platí nemalé koncesionářské poplatky, předkládá lidem informace stejně manipulativně a neobjektivně jako jiná masmédia? A lze tomu nějak zabránit?,“ zněl například jeden z dotazů.

„Rád bych se zeptal na důvod, proč se v Evropě politici zpronevěřili svým občanům - voličům, proč rozhodují proti jejich přání a vůli a také proti zákonům. Kdo na tom má zájem a zda jsou politici něčím nuceni k takovým rozhodnutím,“ zeptal se další student.

Zájem mají studenti podle všeho i o protikuřácký zákon. „Neříkám, že všichni, ale minimálně jedna třetina studentů této školy jsou kuřáci,“ čte jeden z přítomných chlapců. Následuje otázka zda bude hlava státu protikuřácký zákon vetovat.

A co děti?

„Pane prezidente, máte připravený návrh mezinárodní smlouvy, podle níž by děti z České republiky a s českým občanstvím byly v Norsku vydávány svým rodičům, jak dlouho předpokládáte, že bude prosazení této smlouvy trvat?“ čte jiný chlapec s výrazným přeřekem.

Studenti tak mají očividně zájem také o témata, na kterých staví Zeman svou politickou image. „Miloš Zeman je přesně takový, jak o něm tvrdí jeho příznivci – lidový prezident,“ vyznala se nakonec na webu školy Manišová, která besedu i rozdělování dotazů mezi studenty řídila.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...