Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Se zpožděním, ale přece. Návrat hasičů po týdnu v Bejrútu se protáhl kvůli nakládce, v Praze nyní podstupují karanténu

Česko

  10:59aktualizováno  16:48
Praha - V úterý okolo 15:00 se z libanonského Bejrútu vrátili armádním speciálem čeští hasiči ze zvláštního USAR týmu, který zde zasahoval po mohutném výbuchu způsobeném pravděpodobně dusičnanem amonným. Ačkoliv z trosek nikoho živého nezachránili, jejich práce prý zdaleka nebyla zbytečná. „Děkuji členům USAR týmu za skvělou práci i reprezentaci ČR. Vítejte zpět doma,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček na Twitteru.

Původně měl letoun s hasiči dosednout na kbelském letišti již v 13:30 a letadlo s vybavením ho mělo následovat v 17:00. O zdržení informovali hasiči na svém twitterovém účtu. V místě odletu se zpozdila nakládka, uvedl pro server Lidovky.cz Tomáš Maruščák, člen oddělení komunikace s veřejností Generálního štábu AČR.

Po příletu z rozpáleného libanonského pekla do Kbel byly hasičům odebrány všechny věci kvůli dekontaminaci a účastníci mise zamířili autobusem do izolace, které se podrobí společně. „Každou chvílí by měli dorazit na místo, kde karanténu podstoupí,“ uvedl v 16:45 mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Dále potvrdil, že všichni hasiči prošli úspěšně měřením teploty, zatím to prý nevypadá, že by některý z nich byl nakažený novým koronavirem. Výsledky testů by měly být jasné v pátek.

Libanonská vláda podala po ničivém výbuchu v Bejrútu demisi. Má být sestaven nový kabinet

„Ano, je jasné, že se v úterý vrátí všech našich 36 hasičů. Přiletí do Kbel, přiveze je armáda. V prvním sledu se vrátí jednotka armádním airbusem A-319, odpoledne pak dorazí letoun CASA s vybavením. On totiž veze cestou tam humanitární pomoc,“ uvedl v úterý ráno pro server Lidovky.cz Kavka. Informace nám potvrdila i Nicole Studená, tisková mluvčí generálního ředitelství hasičů. Dle twitterového účtu ministra vnitra vezla letadla do Libanonu ochranné overaly, respirátory, roušky, rukavice, obinadla, jehly a nemocniční lůžka Linet. Přijetí daru schválila libanonská vláda.

Český USAR tým zpět z Bejrútu. Na kbelském letišti hasičům změřili teplotu.
Spolu s hasiči se vrátili i psí členové záchranářského týmu. Dva ze psů se...

Přílet letounu CASA pak následoval v 18:30, směrem do Libanonu vzlétl v úterý krátce po druhé hodině v noci. Po zhruba dvou hodinách ho následoval airbus, ten v Bejrútu přistál před 8:00 středoevropského času. Tým USAR byl již od rána připraven na bejrútském letišti, jak uvedli hasiči na svém Twitteru. Po návratu čekala na hasiče povinná karanténa, na letišti z bezpečnostních důvodů neproběhla ani tisková konference.

„My se musíme řídit pokyny hygienika, ten má hlavní slovo. Zatím je to vymyšlené tak, že po příletu jim odebereme osobní věci k dekontaminaci. Hasiči přímo z letištní plochy nasednou do autobusu a odjedou do přichystaného uzavřeného prostoru, kde budou mít jídlo, pití, čisté oblečení. Budou všichni pospolu. Zde také projdou lékařskou prohlídkou a budou testováni na covid. Počítáme zatím s minimálně pěti dny či týdnem, kdy budou muset být v karanténě, bude se čekat na výsledky a také z preventivních důvodů,“ řekl v úterý ráno Kavka.

Čeští záchranáři v Bejrútu se znovu pustili do práce, ale v odpoledních hodinách se museli stáhnout

Na začátku pracovali čeští hasiči v přístavu poblíž sila české výroby. „Některé zóny zde jsme prohlásili za bezpečné. Nepotvrdilo se tedy, že by tam bylo nějaké tělo odmrštěné výbuchem. Pak tam najela technika a zprovoznila přístav. To se podařilo,“ uvedl Kavka. Českému týmu se prý nepodařilo vytáhnout žádného přeživšího z trosek, práce zde však nebyla vůbec zbytečná, jak by se mohlo zdát.

Návrat do poškozených domovů

„Poslední dva dny jsme dělali to, že náš statik chodil s dalšími čtyřmi hasiči a ještě jedním bejrútským statikem a pro obyvatele zajišťoval odborné zhodnocení narušených staveb,“ uvedl Kavka. Za neděli takto hasiči prohledali 62 budov, 12 z nich bylo vyhodnoceno jako poškozených, uvedli hasiči na Twitteru. Dle mluvčího pražských hasičů mohl český tým stihnout zkontrolovat okolo stovky budov. O návratu obyvatel do jejich domovů ale rozhoduje libanonský expert.

Přes víkend se záchranářský tým musel opakovaně stahovat z terénu kvůli nepokojům a nestabilní bezpečnostní situaci v zemi. „Armáda vždy vyhodnotila nějaké potenciální nebezpečí a stáhla nás zpět na základnu. Vojáci nás doprovázeli i v těch ulicích, když jsme kontrolovali budovy,“ uvedl Kavka.

Čeští hasiči v Bejrútu prohledávají přístav, za nimi jedou bagry. Při misi se lehce pořezali dva psi kynologů

Minulý týden se lehce poranili dva psi z kynologického týmu. K dalším zraněním již dle Kavky nedošlo, nebylo to ale zásluhou ochranných botiček. „Psi botičky měli i při tom poranění, akorát k němu došlo na jiném místě, tedy jeden z nich sklouzl a řízl se nad tou botou, u druhého případu došlo k proražení boty. Navíc jejich nošení pro ně není vždy zcela komfortní. Jeden pes stále bere antibiotika, aby se mu rána nezanítila, po návratu bude potřebovat trochu lepší veterinární vyšetření, nicméně nejde o nic závažného,“ uvedl Kavka.

„Jejich nasazení trvalo maximálně 10 minut, byli unavení kvůli velké vlhkosti. Největší nebezpečí je rozpálená zem, na které se nedá udržet ruka, měla až 50 stupňů Celsia, kvůli ní používají právě tu ochranu tlapek,“ sdělil na Facebooku Hasičského záchranného sboru ČR jeden z kynologů, který zasahuje přímo na misi v Bejrútu.

Autor: