Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Návrat topmodelek

Česko

V 90. letech je znala každá teenagerka. Pak zmizely z časopisů i přehlídkových mol. A dlouho je nikdo jiný nenahradil. Až letos: zrodila se nová generace hubených hvězd

Tak budu ráno za Lindu Evangelistu, či Stephanii Seymourovou? Naomi se vzhledem ke své barvě pleti na českých středních školách v polovině 90. let moc nevyskytovala. Ale o ostatní „topmodelky“ nebyla nouze. Moje spolužačka Petra na základě pečlivého studia těch několika časopisů pro teenagerky, jež tenkrát vycházely, usoudila, že se podobá Lindě Evangelistě. Samozřejmě oblečení a` la topmodelka pro ni (stejně jako pro nás pro všechny) bylo cenově nedostupné.

A tak se Petra vyřádila na make-upu a barvě vlasů, již měnila pokaždé, když se jí dostala do ruky nová fotografie topmodelky-chameleona. Linda Evangelista o sobě kdysi řekla, že by chtěla ve skutečnosti vypadat stejně jako na lesklých obálkách. Asi věděla proč. Petřiny účesy a stále nově barvené vlasy vypadaly úděsně.

Má kolegyně měla ve třídě „Stephanii Seymourovou“ – kopie této modelky měla jednodušší život, protože Stephanie měla stále stejný účes. Zato k ní patřila láska k rockerovi Axlu Roseovi. Tudíž ona slečna musela shánět výstřižky i o frontmanovi Guns’n’Roses. (Já jsem si po vzoru modelek upravila obočí pomocí laku na vlasy. Oloupala se mi pod ním kůže.) Modelky patřily k celebritám stejného kalibru jako herečky nebo zpěvačky. Mottem té doby byl slavný výrok Lindy Evangelisty pro americký Vogue z roku 1990: „Za méně než 10 000 dolarů ani nevstaneme z postele.“ Vysoké honoráře novým modelkám zůstaly. Ale na přelomu tisíciletí se někam vytratily teenagerky, které byly schopny za časopis s modelčinou fotografií utratit kapesné. A hlavně: zmizely příběhy, stojící za generací Lindy a spol. Třeba divoká manželství s rockovými hvězdami a stejně divoké rozchody.

Kolem roku 2000 se oproti počátkům 90. let ztrojnásobil počet modelingových agentur, a tedy i počet dívek. Modelky se staly rychloobrátkovým zbožím, a než stačily nějaké to manželství zažít (mnohé navíc začínají s modelingem kolem patnácti, kdy si ani nemůžou koupit šampaňské, natož se bez souhlasu rodičů vdát), už zmizely z hledáčku fotografů. Čestné výjimky jako Gisele Bündchenová (a její vztah s Leonardem diCapriem) či Natalia Vodianova potvrzují pravidlo.

K tomu, aby se topmodelky staly vymírajícím druhem, přispěly ještě další dva faktory. Návrháři měli pocit, že tváře zastiňují šaty, což jim právem vadilo. Proto začali pro přehlídky volit dívky, které vypadaly jedna jako druhá – tento trend odstartovala roku 2000 Miuccia Prada, jež vyslala svého castingového ředitele, aby vyhledal stejné typy žen v Lotyšsku a Bělorusku. Za druhé: šéfredaktorky módních magazínů zjistily, že stejnou (a lepší) službu než modelky jim poskytnou herečky a zpěvačky: štíhlé, mladé a udržované jsou všechny, správný výraz umí nasadit také, vyskočit či dát ruce v bok jakbysmet a čtenářům poskytnou i zajímavé historky z natáčení. A tak se hvězdou obálek stala v průběhu první dekády nového tisíciletí Angelina Jolieová, Nicole Kidmanová, Sarah Jessica Parkerová. Z těch mladších pak Keira Knightleyová a Scarlett Johansonová (v současné době tvář tištěné kampaně Louis Vuitton).

Jenže ouha. Obálkových krasavic není nespočet. A tak nedávno americký Vogue přišel s tím, že je načase navrátit modelky na piedestal a udělat z nich znovu topmodelky. Na obálku vyfotil jeden z nejslavnějších fotografů Steven Meisel hned deset děvčat, jež si mohou činit nárok na to být „nové top“. „Sice milujeme herečky a zpěvačky, ale móda potřebuje také vlastní hvězdy, jež by nás inspirovaly,“ napsala v editorialu šéfredaktorka Anna Wintourová. „Móda je dílem umění, dílem komerce. Ale je to také byznys, showbyznys. A ten nemůžete dělat bez hvězd,“ napsal autor portrétů deseti modelek Jonathan Van Meter, jenž se ale jinak od slečen nic moc kloudného nedozvěděl. Tedy kromě jednoho starého ruského přísloví od Sashi Pivovarovy (tvář Prady), když se jí zeptal, jestli chce být supermodelkou: „Jen špatní vojáci nechtějí být generálové.“

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...