Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Návrat? Vypadá to dobře, hlásí Koller

Česko

  11:16
DORTMUND/PRAHA - V čase, kdy český fotbal stíhají zprávy o zranění reprezentačních opor, přišla alespoň jedna dobrá zvěst. Nebo spíš bombastická. Jan Koller, nepostradatelný obr v útoku, si zřejmě ještě na jaře zahraje bundesligu.

Koller. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

A neměl by tedy chybět na světovém šampionátu. Přetržený zadní křížový vaz v levém koleni se zahojil a nejlepší střelec české historie rychle nabírá ztracenou kondici. Příští týden dospěje do Kristových let, bude mu třiatřicet let, ale se smíchem říká: „Na ten věk se necítím. Mám mladého ducha.“

LN Od kdy tušíte, že mistrovství světa stihnete?
Jistý si ještě nejsem. Ale vypadá to dobře. Od chvíle, kdy jsem přijel do Dortmundu, se to lepší každým dnem. Tady věří, že bych mohl stihnout ještě závěr bundesligy.

LN Existuje přesný plán návratu?
Rozpis na to nemám. Rozhodne se ze dne na den, podle toho, jak se budu cítit a jak se bude můj stav lepšit. Brzy bych mohl začít jednou týdně trénovat s mužstvem. A pokud to půjde dobře, zahraju si snad do začátku května nějaký přátelák. Pak se třeba posadím na lavičku. Ale to všechno se bude řešit za pochodu, ne podle nějakého plánu.

LN Je pravda, že lékaři považují vaše rychlé léčení za téměř zázračné?
První odhady po zranění mluvily o šesti až osmi měsících. Pak se to zhoršilo, protože jsem měl problémy se stehenním svalem, který nechtěl růst, vypadalo to hodně špatně. Jenže najednou se sval během měsíce téměř obnovil. Doktor, který mě operoval, z toho byl hodně překvapený. Teď už věřím, že by to mohlo vyjít.

LN Nebojíte se nějakého nečekaného zvratu?
Myslím si, že zdravotně budu v pořádku. Pak je tu ale otázka, jak na tom budu po fotbalové stránce.

LN A jak jste na tom teď? Co kondice, cit pro balon?
Zatím trénuju spíš kondičně a všechno je bez problémů. Měřítkem bude až příprava se spoluhráči. Netuším, jestli vůbec budu stíhat. Za dva týdny to zkusím a poznám, jak na tom vlastně jsem.

LN Sezona skončí 13. května, do prvního zápasu na šampionátu bude zbývat měsíc. Je to výhoda?
Pro mě je důležitý každý den navíc. Času je ještě relativně dost, proto věřím, že bych to mohl stihnout. I když třeba odehraju nějaký zápas, budu mít čas ještě chvilku potrénovat, dohonit kondici a sehrát nějaké přátelské utkání.

LN Přibrzdilo vás zranění hodně?
Když se budu cítit stoprocentně v pohodě, nebudu mít žádné omezení a bude na to připravená hlava, tak by to snad mělo být dobré.

LN Milan Baroš na EURO 2004 možná zářil i proto, že byl odpočatý po dlouhém zranění. Dá se s tímhle kalkulovat?
Každopádně budu mít do fotbalu ohromnou chuť. Děláte to každý den a pak nemůžete půl roku hrát, fotbal vám chybí. Tohle by mohla být výhoda. Ale hlavně musím být stoprocentně připravený.

LN Mohl by být návrat jednodušší díky vašemu způsobu hry?
Nejsem tvořivý hráč, ti to mají asi o něco těžší. Spíš potřebuju sílu než techniku a tvořivost. Ale bez kondice to nejde, potřebuju ji třeba k neustálému napadání obránců. Musím to uběhat a uskákat, což je taky fyzicky náročné.

LN Tomáš Rosický si nedávno postěžoval, že klubu chybějí vaše góly. Netlačí vás trenér, vedení nebo spoluhráči k rychlejšímu návratu?
Nijak extra ne. Oni si zatím vedou dobře, ztrácejí jenom dva body na Pohár UEFA. Je pravda, že po Novém roce se útočníkům moc nedaří střílet góly, i když mají šance. Ale to se zlomí, určitě. Dortmund bude hrát v Evropě. A mně nechávají klid na doléčení.

LN Dortmund zakončí letošní bundesligu doma s Frankfurtem a v Mnichově na Bayernu. I proto vás lákají poslední dvě kola?
S největší pravděpodobností budu v Borussii končit, proto bych se rád rozloučil s fanoušky na hřišti. Nemusel by to být ani celý zápas, stačilo by i dvacet minut.

LN Bude loučení s Dortmundem smutné?
Prožil jsem tu pět let, fanoušci byli fantastičtí v dobrých i horších časech. Jo, bude to smutný.

LN Trenér Brückner v Dortmundu pozoroval Američany. Rozebírali jste spolu váš aktuální stav?
Potkali jsme se. Ptal se, jak to vypadá a kdy bych mohl nastoupit.

LN Jak reagoval na příznivou zprávu?
Byl možná o něco spokojenější. Důležitější chvíle ovšem přijde, až začnu hrát.

LN Co jste říkal výkonu Američanů, kteří prohráli 1:4?
V první půli hráli velmi dobře. Němcům nic nedovolili, hodně je napadali, dobře kombinovali. Pak přišel gól a už to bylo v domácí režii. Ale Američanům chyběla spousta hráčů, budou nepříjemní.

LN Obrana USA selhávala. Je trvalý tlak a řada standardních situací cestou, jak je na šampionátu zdolat?
Němci nejdřív obránce vůbec nenapadali, nechali je v klidu rozehrávat, pustili je do přípravné kombinace. Když je budeme pořádně napadat, určitě taky udělají chyby.

Kollerova odysea
25. září 2005 - v zápase s Mohučí si přetrhl zadní křížový vaz v levém koleni
7. října 2005 - v Bad Griesbachu se podrobil plastice vazu, dostal i transplantát šlachy
16. listopadu 2005 -s berlemi dovádí na Letné, po baráži se slaví postup na MS
26. února 2006 - už si lehce zatrénoval s reprezentací, od ledna chodí bez berlí
6. května 2006 - hraje ligu?

Autoři:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...