Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
10. července 2019 15:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Návrh k parlamentní volbě prezidenta se podpory nedočkal. Krok zpátky, míní Brabec

Konference ODS. Hovoří předseda Petr Fiala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konference ODS. Hovoří předseda Petr Fiala | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha  Návrat k parlamentní volbě prezidenta, který by podle pondělního komentáře na serveru Forum 24 požadoval předseda ODS Petr Fiala, politici z dalších sněmovních stran většinou nepodporují. Podle místopředsedy hnutí ANO a ministra životního prostředí Richarda Brabce by to byl krok zpátky. Ústava by se neměla měnit ani například podle předsedy Starostů a nezávislých (STAN) Víta Rakušana nebo šéfa poslanců ČSSD Jana Chvojky.

Podle Fialy má současný prezident Miloš Zeman dojem, že díky přímé volbě má silnější mandát, a může proto porušovat ústavu.

„Já bych nebyl pro zrušení přímé volby. Myslím, že má svoje místo a lidé ji vzali za svou. Přímá volba skutečně znamená nejvyšší účast, to je ten začátek přímé demokracie,“ řekl ve středu novinářům Brabec. „Bral bych to jako krok zpátky, kdybychom se vraceli k nepřímé volbě,“ dodal.

„Já si moc dobře pamatuji, jak probíhala volba parlamentní, že to bylo z pozice diváka nedůstojné divadlo - od pískání, přes výhružky, podplácení, ústní napadání. Představte si to v dnešní době. A to tam ty (parlamentní) komory byly ještě zhruba obsazeny standardními stranami, co spolu nějak komunikovaly. Dnes je to složení Sněmovny a Senátu úplně jiné. Já si skoro nedokážu představit, že bychom se v tomhle složení na něčem rozumném dokázali domluvit,“ uvedl místopředseda ANO a předseda Sněmovny Radek Vondráček. Fialův návrh považuje za snahu zaujmout média.

Chvojka: Zavedení přímé volby bylo správné

Podle Chvojky ČSSD podpořila v roce 2011 zavedení přímé volby a po osmi letech stále trvá na tom, že to bylo správné rozhodnutí. „Myslíme, že by občané měli mít právo vybrat si prezidenta napřímo a ne prostřednictvím volených zástupců. Tak tomu bylo v minulosti a viděli jsme, že leckdy ta volba prezidenta nebyla úplně důstojná,“ poznamenal.

„Já jsem toto vyjádření pana předsedy ODS Fialy naprosto nepochopil. To je jako kdyby nefungovala Sněmovna, tak byste začal řešit, jestli volby do Sněmovny tak, jak je známe, není lepší zrušit nebo změnit,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle něj se přímou volbou prezidentovy kompetence nezměnily. „Jenom psychologicky už není závislý tolik na tom, co si o něm myslí poslanci nebo senátoři,“ doplnil.

Bartoš také uvedl, že je spíše důležité hovořit o tom, zda by se neměla posílit role jedné či druhé komory Parlamentu v případě, že prezident nekoná v souladu s ústavou. „To, že prezident si v nějaké chvíli dělá, co chce, a má konflikty s ústavou, rozhodně nevyřešíte tím, že změníte způsob volby,“ dodal.

„S respektem k ústavě jsem velmi obezřetný k takto zásadním zásahům. Nepřijde mi rozumné ji měnit kvůli manýrům jednoho člověka. Kladu si také otázku, kdo by případně byl zvolen dnešním Parlamentem?“ napsal ČTK předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

Nesouhlasí ani SPD, ani STAN

S návrhem nesouhlasí ani předseda SPD Tomio Okamura. „Musíme to zásadně odmítnout. Prosazujeme přímou volbu a k ní i odvolatelnost politiků. To se týká i prezidenta,“ řekl v úterý novinářům. Podporu nápad občanských demokratů nenašel ani u STAN. „Ústava by se neměla měnit na základě jedné špatné zkušenosti, že máme prezidenta, který ústavu nectí,“ řekl v úterý Rakušan. Podle něj by změna ústavy kvůli jednomu člověku ukazovala i na jistou neúctu k základnímu zákonu země. Už dříve návrh odmítl i šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik v úterý uvedl, že komunisté byli jediní, kteří zavedení přímé volby v současné podobě nepodpořili. „Jedním z hlavních důvodů naší nepodpory byl fakt, že šlo pouze o holý akt přímé volby, nebyl doprovozen dalšími změnami zejména kompetencí,“ uvedl.

Zeman v současnosti odmítá vyhovět návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD), přestože podle ústavy návrhu předsedy vlády vyhovět musí. V roce 2017 se Zeman zdráhal odvolat tehdejšího ministra financí Babiše a spekuloval o tom, že by demise premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nemusela znamenat konec celého kabinetu.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...