Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Návrh lidovců na nižší sociální odvody pro rodiče s více dětmi neprošel. Podle vlády není potřeba

Česko

  16:29aktualizováno  18:34
Praha - K návrhu lidovců na snížení sociálních odvodů rodinám s více dětmi dala vláda nesouhlasné stanovisko. Na pondělní tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Shutterstock

Předloha předpokládá, že rodiči dvou a více dětí by odvody klesly ze současných 6,5 procenta až na nulu podle počtu potomků. Návrh novely projedná Sněmovna.

„Je to další de facto daňové zvýhodnění, které podle názoru vlády není potřeba. Česká republika je na prvním místě z hlediska daňových slev pro pracující rodiče, pro druhé, třetí a první dítě. Takže k tomuto vláda dala negativní stanovisko,“ poznamenal Babiš.

Lidovci chtějí návrhem zlepšit finanční situaci vícečetných rodin a ocenit jejich význam pro udržitelnost důchodového systému v Česku. „Nejvíce by opatření pomohlo pracujícím rodičům se třemi a více dětmi,“ uvedla první místopředsedkyně lidovců Šárka Jelínková. Dodala, že v současnosti mají takové rodiny prakticky poloviční příjem na člena domácnosti ve srovnání se stejně vydělávajícími bezdětnými páry.

Roční dopad do státního rozpočtu lidovci odhadli na 3,8 miliardy korun ročně. Příští rok by to ale podle podkladů pro ministry bylo 5,4 miliardy korun, o rok později 5,7 miliardy korun a v roce 2022 zhruba šest miliard korun. Roční dopad by se postupně dál zvyšoval v závislosti na růstu mezd.

Odvod části daně: Jediné ústavní řešení nízkých penzí seniorek

Zaměstnanci nyní odvádějí na sociální pojištění 6,5 procenta ze základu příjmu. Rodiči dvou dětí by podle lidoveckého návrhu klesly odvody na pět procent, tří dětí na 2,5 procenta. Matky, nebo otcové čtyř a více dětí by neposílali nic. O stejnou část by se snížily sazby osobám samostatně výdělečně činným. Rodič bez potomků či s jedním potomkem by zůstal na 29,2 procenta. U dvou dětí by sazby klesly na 27,7 procenta, u tří dětí by činily 25,2 procenta a u čtyř a více dětí 22,7 procenta.

Sníženou sazbu by podle lidoveckých poslanců odváděl v zásadě vždy jeden člověk z domácnosti aktuálně vychovávající dvě a více dětí, tedy zhruba 730 000 osob. Například při hrubé měsíční mzdě 30 000 korun a při péči o dvě děti by se zvýšil čistý příjem poplatníka pojistného o 5400 korun ročně.

Prakticky stejnou novelu dostali poslanci v minulém volebním období od tehdejší vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Do voleb se s ní nevypořádali. K někdejší vládní předloze měli výhrady zaměstnavatelé. Proti se postavily i odbory, podle nichž by pokles sazeb ohrozil důchodový systém.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat