Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Návrh na zavedení placené nemocenské? Firmy jsou proti

Česko

  23:54
PRAHA - Firmy se bouří proti opětovnému zavedení placené nemocenské již od prvního dne neschopnosti. Tento návrh připravený komunistickými poslanci se totiž přiblížil díky podpoře sociální demokracie a Úsvitu schválení, když jej sněmovna a posléze i její sociální výbor pustily v říjnu do dalšího legislativního projednávání.
Nemoc (ilustrační foto).

Nemoc (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Souběžně se projednává stejný návrh z pera Zdeňka Škromacha (ČSSD) v Senátu. Oba argumentují tím, že zrušení náhrad mzdy v prvních třech dnech nemoci negativně dopadá na sociálně slabé zaměstnance.

Svaz průmyslu a dopravy ale vypočítal, že zrušení třídenní tzv. karenční doby by soukromý sektor stálo až pět miliard korun ročně. O dalších několik miliard by přišel i státní rozpočet.

Dále v sobotních LN najdete:

  • ČEZ si vyzvedne u státu čtyři miliardy

Polostátní energetický gigant ČEZ se může těšit na miliardovou „injekci“ od státu. A Andrej Babiš jako ministr financí ji bude muset najít někde v rozpočtu zřejmě pro příští rok. Celkem by podle propočtu Lidových novin, potvrzených několika zdroji z trhu, mělo jít o čtyři miliardy korun. Ty totiž státní kasa podle rozhodnutí soudu neoprávněně od výrobce elektřiny vybrala v letech 2011 a 2012 na speciální dani za emisní povolenky.

  • Za smrt den volna

Česko se zřejmě dočká dalšího státního svátku – velikonočního Velkého pátku, kdy byl ukřižován Ježíš Kristus. Co ale zákonodárci chtěli tímto svým hlasováním veřejnosti sdělit? Co má být připomínáno a jakou roli hraje, že návrh byl schválen v době, kdy jsou média zahlcena uprchlickou krizí a o „křesťanských hodnotách“ diskutují snad úplně všichni? Není důvodem jen den volna navíc?

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat