Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Návrh na zavedení placené nemocenské? Firmy jsou proti

Česko

  23:54
PRAHA - Firmy se bouří proti opětovnému zavedení placené nemocenské již od prvního dne neschopnosti. Tento návrh připravený komunistickými poslanci se totiž přiblížil díky podpoře sociální demokracie a Úsvitu schválení, když jej sněmovna a posléze i její sociální výbor pustily v říjnu do dalšího legislativního projednávání.
Nemoc (ilustrační foto).

Nemoc (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Souběžně se projednává stejný návrh z pera Zdeňka Škromacha (ČSSD) v Senátu. Oba argumentují tím, že zrušení náhrad mzdy v prvních třech dnech nemoci negativně dopadá na sociálně slabé zaměstnance.

Svaz průmyslu a dopravy ale vypočítal, že zrušení třídenní tzv. karenční doby by soukromý sektor stálo až pět miliard korun ročně. O dalších několik miliard by přišel i státní rozpočet.

Dále v sobotních LN najdete:

  • ČEZ si vyzvedne u státu čtyři miliardy

Polostátní energetický gigant ČEZ se může těšit na miliardovou „injekci“ od státu. A Andrej Babiš jako ministr financí ji bude muset najít někde v rozpočtu zřejmě pro příští rok. Celkem by podle propočtu Lidových novin, potvrzených několika zdroji z trhu, mělo jít o čtyři miliardy korun. Ty totiž státní kasa podle rozhodnutí soudu neoprávněně od výrobce elektřiny vybrala v letech 2011 a 2012 na speciální dani za emisní povolenky.

  • Za smrt den volna

Česko se zřejmě dočká dalšího státního svátku – velikonočního Velkého pátku, kdy byl ukřižován Ježíš Kristus. Co ale zákonodárci chtěli tímto svým hlasováním veřejnosti sdělit? Co má být připomínáno a jakou roli hraje, že návrh byl schválen v době, kdy jsou média zahlcena uprchlickou krizí a o „křesťanských hodnotách“ diskutují snad úplně všichni? Není důvodem jen den volna navíc?

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.