Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 7 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ušetřete polovinu za externí právníky a poradce, nakázal ministrům Babiš

Bohuslav Sobotka (vlevo) a Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka (vlevo) a Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Ministerstvo financí v návrhu rozpočtu požaduje, aby každé ministerstvo ušetřilo polovinu z výdajů na konzultační, poradenské a právní služby. Celkově takto chce stát ušetřit příští rok na externích službách proti původním plánům pro rok 2015 přes 300 milionů korun.

Ministr financí Andrej Babiš dlouhodobě tvrdí, že je možné výrazně ušetřit na externích poradenských službách, když mají úřady i vlastní týmy právníků a poradců. Už na počátku dubna prohlásil, že návrh rozpočtu je postaven především na snižování provozních výdajů a na navyšování investic, zejména v dopravní infrastruktuře a zateplování budov.

ČTĚTE TAKÉ:

"Přípravu rozpočtu jsme projednali na předsednictvu vlády a čekáme na nový návrh z ministerstva financí," napsal premiér Bohuslav Sobotka.

Největší pokles na ministerstvu zemědělství

Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá ve srovnání s letošním rokem s poklesem výdajů většiny ministerstev. Největší pokles je u ministerstva zemědělství, a to o téměř 6,8 miliardy korun. Naopak o více než 18 miliard korun by měly výdaje stoupnout ministerstvu práce a sociálních věcí.

Výdaje jednotlivých kapitol rozpočtu na poradenské služby činily ještě v roce 2011 téměř 967 milionů korun, v dalších letech se pohybovaly mezi 640 až 680 miliony korun a na příští rok byly původně naplánovaný na 608 milionů korun.

Návrh MF počítá s tím, že by se tyto náklady snížily na 304 milionů korun. Nejvíce by mělo snížení výdajů na externí poradenství postihnout ministerstvo zemědělství, které by mělo tyto výdaje snížit o více než 99 milionů korun. Následuje ministerstvo dopravy, které by výdaje za poradenství mělo snížit o téměř 27 milionů korun a ministerstvo pro místní rozvoj o 30 milionů korun.

Odložená koaliční rada

Celkově ministerstvo financí navrhuje pro příští rok výdaje státního rozpočtu ve výši 1,126 bilionu korun. Částka je ovšem bez započtení peněz z fondů EU a dalších finančních mechanismů. Letošní schválený rozpočet počítá s výdaji 1,111 bilionu korun bez peněz z EU, tedy s částkou o 15 miliard nižší.

Koaliční rada měla zasednout v pondělí, půl hodiny po skončení jednání vlády. Jedníní bylo ale přeloženo na příští týden. Zástupci tří vládních stran o rozpočtu diskutovali už před týdnem, na konečné podobě se nedohodli. Shodli se ale na tom, že ministerstva zanalyzují svá hospodaření.

Dopady rozpočty naštvaly ministra Chládka

Ministerstvo dopravy má příští rok ušetřit jen 2,5 miliardy. Původně škrty oproti letošnímu hospodaření činily přes osm miliard korun. Jen ze státního rozpočtu (bez peněz z Evropské unie a dalších dotací) má doprava hospodařit se 27,8 miliardy korun.

Ministerstvo školství by mělo podle návrhu rozpočtu na příští rok dostat o 83 milionů korun víc. Návrh označil ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) za naprosto nepřijatelný. Chce navýšení o tři až pět miliard korun. Podle návrhu by měly v roce 2015 klesnout výdaje většině ministerstev.

Ministerstvo zahraničí by příští rok mělo ušetřit 53 milionů korun.  Podle zdrojů z ministerstva by se navrhované škrty dotkly hlavně konzulární služby a takzvané ekonomické diplomacie, jejímž cílem je lákat zahraniční investory do Česka a podporovat český export.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma
Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma

Jestli se ptáte na otázku „Jak co nejrychleji otěhotnět?“, máme pro vás odpověď. Vše o tom jak přijít do jiného stavu, se dozvíte v naší nadupané...