Sněmovna odmítla okamžitě zrušit nový nouzový stav, skončí se začátkem účinnosti pandemického zákona |
Návrh na zrušení nynějšího nouzového stavu Ústavním soudem podepsalo 35 senátorů, podán byl minulý týden v pátek. Ústavní soud má podle nich rozhodnout především o tom, zda kabinet postupoval v souladu s ústavou, když proti vůli Sněmovny rozhodl o pokračování nouzového stavu. Autoři návrhu nepředpokládají, že by Ústavní soud rozhodl před koncem aktuálního nouzového stavu, což mluvčí soudu potvrdila. Nouzový stav podle rozhodnutí Sněmovny potrvá nejdéle do 27. února.
„Soudcem zpravodajem ve věci podání skupiny senátorů, které směřuje proti obnovení nouzového stavu, je soudce Vladimír Sládeček. Soudce zpravodaj si uvědomuje důležitosti této věci, a proto by ji rád předložil plénu k projednání co nejdříve. Pokud se tedy věc procesně nezkomplikuje, je možné očekávat rozhodnutí v řádu týdnů,“ uvedla mluvčí.
Senátoři: Zákon ‚lex covid‘ se musí upravit, aby obsahoval kompenzace za omezující opatření |
Menšinový kabinet ANO a ČSSD předminulý čtvrtek nezískal souhlas Sněmovny, aby prodloužil nouzový stav kvůli epidemii koronaviru. Původní nouzový stav tak skončil o půlnoci z neděle na pondělí. Bezprostředně ale na něj navázal nový nouzový stav, který vláda vyhlásila do konce února na žádost hejtmanů. Premiér Andrej Babiš (ANO) i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) považovali postup vlády za souladný s ústavou.
Za protiústavní označili postup vlády nejen opoziční zákonodárci, ale také mnozí ústavní právníci. Argumentovali tím, že bezprostředním vyhlášením nynějšího nouzového stavu vláda obešla vůli Sněmovny.