Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Návrh Úsvitu na referendum o kvótách uprchlíků je protiústavní, rozhodne vláda

Evropa

  11:03
PRAHA - Za protiústavní by měla označit v pondělí vláda předlohu opozičního Úsvitu o referendu ke kvótám pro přerozdělení uprchlíků mezi členské státy Evropské unie. Návrh zákona navíc obsahuje podle předběžného stanoviska pro ministry legislativní vady a nebyl by použitelný.

Marek Černoch z hnutí Úsvit – Národní koalice na demonstraci odpůrců EU. foto: ČTK

Lidé by měli podle návrhu Úsvitu odpovídat ve všelidovém hlasování na otázku, zda souhlasí s tím, aby Česko nedodržovalo jakýkoli právní akt unie o přerozdělení žadatelů o azyl. Měli by se taky vyjádřit k možnosti napadení rozhodnutí EU o kvótách u Evropského soudního dvora.

Předloha poslanců Úsvitu je podle dokumentu pro kabinet v rozporu hned s několika články ústavy, které se týkají mimo jiné mezinárodněprávních závazků Česka. Vládní legislativci taky upozorňují na to, že referendum je podle ústavy možné vyhlásit jen na základě ústavního, nikoli běžného zákona.

Že jsme laxní? Šabatová nás očernila, kritizují nás doma i na ulici, stěžuje si personál z Bělé

V navrhované normě navíc podle nich chybí úprava soudního přezkumu přípravy a konání všelidového hlasování i určení podmínek pro kampaň na podporu některé z variant hlasování.

„Návrh zákona obsahuje celou řadu dalších věcných a legislativně technických vad, které brání jeho dalšímu projednávání, respektive které by ve svých důsledcích byly naprostou překážkou pro jeho faktickou aplikaci v praxi,“ stojí v dokumentu.

O předloze rozhodnou zákonodárci. I v případě, že by ji schválili, což není příliš pravděpodobné, už by se nestihla lednová účinnost, jak autoři navrhují.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat