Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Návštěva Si Ťin-pchinga a odchod? Mynář má na postu kancléře brzy skončit

Kancléř Vratislav Mynář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kancléř Vratislav Mynář. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Na Hradě dlouho očekávaná návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga bude důležitá nejen pro tolikrát zdůrazňovanou ekonomickou diplomacii Miloše Zemana. Promluví i do složení týmu jeho nejbližších spolupracovníků. Podle informací LN ze tří na sobě nezávislých zdrojů má totiž po skončení „čínské mise“ dojít k výměně kancléře Vratislava Mynáře.

Přijetí významné delegace z komunistické země se tak má stát poslední velkou atrakcí, kterou absolvuje ještě v roli ředitele prezidentské kanceláře.

Mynářovi škodí fakt, že ani tři roky po nástupu na Hrad nemá bezpečnostní prověrku. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) mu ji odmítl vydat a kancléř neuspěl ani s následným rozkladem.

Celý spor o důležité razítko sice chce rozlousknout u soudu, ale Zeman už prý nehodlá čekat. Obzvláště poté, co na nedávné hradní oslavě výročí své inaugurace naznačil úmysl znovu kandidovat na prezidenta, by rád měl kolem sebe lidi, jejichž pověst mu nebude v očích potenciálních voličů škodit. Prezident však chce mít expředsedu „své“ Strany práv občanů nablízku. Podle zatím neveřejného scénáře se má Mynář pouze přesunout do křesla ředitele Správy Pražského hradu, kde by nahradil dlouholetého šéfa Iva Velíška.

Dosavadní kancléř nicméně informace o svém posunutí do čela organizace s trojnásobným počtem zaměstnanců oproti prezidentské kanceláři zatím nepotvrdil a k přímé otázce LN se odmítl vyjádřit.

Mynáře má v prestižní funkci nahradit favorit číslo jedna, kterým je Jan Novák, někdejší vedoucí Úřadu vlády za Mirka Topolánka. V současnosti Novák vede hradní sekci administrativy a od loňského podzimu také bezpečnostní odbor, odkud byl po „trenýrkové“ kauze vyhozen Jan Fulík.

Jak ale zjistily LN, výběr Nováka na místo Mynářova náhradníka skrývá jeden nečekaný háček. Novák se totiž potýká se stejným problémem jako dosluhující kancléř – chybí mu prověrka na stupeň tajné či přísně tajné.

Dále ve středečních LN najdete:

Václav Klaus: Je to debakl merkelismu

Bývalý český prezident Václav Klaus soudí, že nedávné parlamentní volby ve třech německých spolkových zemích přinesly revoluční změnu. V rozhovoru pro LN takto označil úspěch euroskeptické a protiuprchlické Alternativy pro Německo (AfD), která skončila v jedné ze tří zemí hned napoprvé jako druhá a ve dvou třetí.

Právě Klaus před volbami AfD pomáhal a zapojil se i do její předvolební kampaně.

Výsledek hlasování pak hodnotí někdejší prezident jako debakl politiky německé kancléřky Angely Merkelové, a to zejména pokud jde o uprchlickou krizi. Dle Klause znamená skutečnost, že AfD bude nově zastoupena ve třech zemských parlamentech, její úplnou legitimizaci. Média a političtí konkurenti to prý budou muset vzít v úvahu.

O banku ZUNO se uchází i operátor

Ztrátová banka ZUNO, z jejíž koupě vycouvala ruská Alfa Group, je opět k mání. „Znovu otevíráme nabídku. Máme tři až čtyři zájemce, kteří nabídku učinili už před rokem,“ řekl LN Karl Sevelda, šéf skupiny RBI, která ZUNO vlastní.

Technicky mýto problém není, politicky ano

Nejsem policie, abych říkal, kdo za potíže s mýtem může. Moje role je zařídit, aby se vybíralo i po roce 2016, říká v rozhovoru pro LN ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Jednou z jeho priorit teď je, aby se zjednodušilo a zkrátilo stavební řízení.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

KOMENTÁŘ: Čekejme rekordní ekonomický růst, říká ekonom Michl

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium První lockdown omráčil mnohé podniky, od konce října máme druhý lockdown a průmysl zázračně ožil. Ba co víc, ve druhém...

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...