Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Motol zuří kvůli návštěvám 'korupční cestovky'. Žádá vstupné

Česko

  12:45
PRAHA - Zaplaťte, nebo vás příště dovnitř nepustíme. Dopis tohoto vyznění zaslala nemocnice v Motole cestovní kanceláři CorruptTour, která své klienty provází po místech spojených s korupcí. Podle nemocnice agentura porušuje předpisy. Ta se ale brání: jde podle ní o veřejný prostor.

Dětská jednotka intenzivní péče v Motole. foto: ČTK

IKEM, Motol, Střešovice. "Tři špičkové nemocnice = tři rafinované způsoby, jak mizí peníze ze státního rozpočtu," láká agentura CorruptTour zákazníky na netradiční projížďku po pražských nemocnicích, které spojují nejasnosti v jejich hospodaření. Motol proslul i svými "kulichy", tedy klienty, kteří získávali nadstandardní péči. 

O kuliších čtěte zde:

Zatímco účastníci zájezdu jsou nadšení, nemocnicím nápad vadí. Poté, co se kanceláři návštěvy snažil vymluvit IKEM, pustil se do sporu i Motol. "Agentura porušila hned několik obecně závazných právních předpisů a interních opatření," uvedla nemocnice v dopise adresovaném cestovní kanceláři, která do jejích prostor zavítala se svými klienty poprvé v polovině února.

Čtěte více o netradiční české cestovce:

Podle Hany Elišákové z právního oddělení Motola není fakultní nemocnice veřejným místem a pohyb návštěvníků v prostorách dětského urgentního příjmu je nevhodný, neboť tam pacienti přijíždějí mnohdy ve velmi vážném zdravotním stavu. "Je pro mne nepochopitelné, že v těchto místech váš průvodce předvádí a poukazuje na domnělé prvky získané údajným korupčním chováním Fakultní nemocnice Motol," napsala Elišáková.

Dopis z Motola

Agentura se hájí. "My se s klienty pohybujeme v prostorách čekáren. Nechodíme nikam do ordinací," řekla serveru Lidovky.cz  mluvčí CorruptTour Olga Cieslarová.

Chcete přijít? Zaplaťte

Nemocnice se ale rozhodla, že další nevítané návštěvě zabrání. Pokud agentura svým zákazníkům chce prostory Motola ukázat, musí se předem objednat. A hlavně zaplatit. "Úplata je stanovena interním opatřením a činí 240 korun za osobu," informovala nemocnice a zároveň požádala o úhradu minulé návštěvy za 20 klientů agentury, což činí 4800 korun.

CorruptTour

Cestovní kancelář nabízí prohlídky míst spojených s korupcí a cesty do sídel pražských kmotrů. Zájemci se mohou vydat například po stopách Prahy Olympijské, navštívit tunel Blanka i získat informace o projektu Opencard. Vzhledem k úspěchu projektu se agentura chystá rozšířit okruh svých zájezdů.

CorruptTour ale vyčkává. "Zatím to platit nebudeme. Právník nám poradil, abychom počkali," uvedla Cieslarová. Agentura podle ní na podmínky Motola nepřistoupí. Další odpolední zájezd s názvem Nemocnice na kraji zákona je přitom na programu už tuto neděli. "Autobus je vyprodaný až asi na tři místa," řekla Cieslarová.

Na palubě autobusu bude tentokrát i ředitel agentury Petr Šourek, který se chystá případně s ostrahou nemocnice diskutovat. "Máme připravené argumenty. A budeme chtít ukázat ony předpisy, na které se odvolávají. Snažili jsme se je sehnat, ale nejsou k mání," informovala mluvčí. "Je to veřejný prostor a myslíme si, že nemají právo nám vstup zakazovat," dodala.

Konflikt s Motolem podle ní není zdaleka jediný, který v současnosti musí agentura s netradičními zájezdy řešit. "Začínají na nás chodit zajímavé kontroly. My jsme to čekali, ale překvapilo nás, že to přišlo tak brzo," uvedla mluvčí, podle které to jen dokazuje, že agentura svým klientům ukazuje správná místa.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat