Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Návštěvy v nemocnicích a domovech pro seniory by se měly obnovit 25. května, uvedl Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přichází na tiskovou konferenci po schůzi... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přichází na tiskovou konferenci po schůzi... | foto: ČTK

Praha Návštěvy v domovech pro seniory, nemocnicích či v léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN) by se měly obnovit od 25. května. Na svém twitteru to ve čtvrtek oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Za klienty a pacienty se tak jejich blízcí dostanou po 11 týdnech. Podle původního plánu obnovy sociálních služeb do seniorských domovů měly mít návštěvy přístup až od 8. června.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že se díky dobré epidemiologické situaci péče o potřebné obnoví rychleji.

Kvůli šíření koronavirové nákazy platí zákaz návštěv seniorských domovů, lůžkových oddělení nemocnic a dalších zařízeních od 10. března. Od 19. března pak klienti seniorských zařízení či zařízení pro pacienty s demencí nemohou opouštět své areály.

„Skupina pro uvolňování karantény souhlasila od 25. května s obnovením návštěv ve zdravotnických a sociálních zařízeních, včetně LDN a domovů pro seniory,“ uvedl Vojtěch. Podle něj by návštěvy měly být možné za dodržení hygienických opatření.

Obnovení návštěv ministr zdůvodnil dobrou epidemiologickou situací i „psychologickou pohodou“ seniorů a pacientů nemocnic. „Nemůžeme nechat seniory a pacienty samotné... Poslední týdny, kdy se nemohli setkat s rodinou, pro ně byly stresové, což mohlo mít negativní vliv na jejich zdraví,“ napsal Vojtěch.

Plán ministerstva práce s postupným otevírání sociálních služeb počítal původně s umožněním návštěv v domovech pro seniory od 8. června. Byl to poslední termín, kdy se měl zastavený či omezený provoz zařízení pro potřebné znovu obnovit. Na vycházky by měli obyvatelé domovů moci začít znovu chodit od 11. května, lidí vyššího věku se to ale netýká.

Maláčová ve čtvrtek zveřejnila nový plán obnovy péče. V pondělí by se měly otevřít kluby pro děti a mladé a fungovat by měly začít aktivizační služby pro děti a rodiny. O dva týdny později od 25. května by měly být v omezeném režimu služby pro lidi mladší 50 let. Od 8. června by na vycházky z domovů seniorů mohli vyrazit i jejich obyvatelé. Od 22. června by se pak otevřely služby všem klientům bez ohledu na věk. Podmínkou je dodržování preventivních opatření. Plán se může podle vývoje epidemiologické situace případně ještě upravit.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?