Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Skakunův most nebo ulice Ukrajinských hrdinů. Praha slavnostně odhalila nové cedule

Ulice Korunovační u ruské ambasády nese nový název Ukrajinských hrdinů. (22. dubna 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

Hlavní město v pátek oficiálně vyměnilo cedule v části ulice Korunovační v Praze 6. Ambasáda Ruské federace tak nově sídlí na adrese Ukrajinských hrdinů. Blízký most nese jméno ukrajinského vojáka Vitalije Skakuna, který položil život při obraně města Cherson. Praha krokem vyjádřila podporu Ukrajině, která čelí invazi ruské armády.
  10:25aktualizováno  11:25

Většinu cedulí už v pátek ráno vyměnili technici. Primátor Prahy Zdeněk Hřib se starostou Prahy 6 pak společně odmontovali starou ceduli s názvem Korunovační a vyměnili ji za tu s novým jménem přímo u ruské ambasády.

„To, že Rusko páchá na Ukrajině válečné zločiny a že jeho jednání je vlastně genocidou proti ukrajinskému národu, je myslím zjevné a nelze před tím zavírat oči,“ řekl nedaleko ruské ambasády Hřib.

Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis poděkoval všem, kteří se na přejmenování podíleli. „Myslím, že je moc důležité především pro českou mládež, aby věděli, co je dobro a co zlo,“ uvedl a dodal, že ukrajinská armáda bojuje nejen za svoji vlast, ale za celý civilizovaný svět. „Jsme svědky klíčových událostí nejen pro Ukrajinu, ale pro celou Evropu a pro světový bezpečnostní systém.“

Odhalení se zúčastnili také zástupci ambasád Litvy, Lotyšska, Estonska, Slovenska a Polska. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář připomněl, že prostranství u ruských ambasád přejmenovaná na počest Ukrajiny se již nachází také v lotyšské Rize a litevském Vilniusu.

Změnu navrhlo zastupitelstvo Prahy 6, zastupitelé hlavního města pak nápad podpořili a pověřili městskou radu, aby pojmenování schválila.Návrh poté podpořila místopisná komise magistrátu, na jejíž doporučení radní názvy ulic a veřejných prostranství schvalují.

Změna nebude znamenat komplikaci pro obyvatele, protože v části ulice u náměstí Borise Němcova nikdo nebydlí. „V daném území nesídlí žádná fyzická osoba, která by si musela měnit občanský průkaz, ani zde není zapsáno sídlo žádné právnické osoby vyjma Ruské federace,“ řekl radní Jan Chabr.

Nové jméno má také most přes železniční trať Praha - Kladno, který je mostem Vitalije Skakuna. Ten se nachází přímo v nově pojmenované ulici Ukrajinských hrdinů. Skakun byl ukrajinský voják, který vyhodil do povětří strategický most, aby zastavil postup kolony ruských vojáků. Za hrdinský čin zaplatil svým životem.

Autor:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...