Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ND chystá otevřenou stagionu

Česko

Budova Nové scény, která byla dosud sídlem Laterny magiky, přechází od Nového roku pod správu Národního divadla. Jejím novým ředitelem bude nynější šéf oddělení vnějších vztahů ND a choreograf Zdeněk Prokeš. PRAHA Program Nové scény zahrne inscenace souborů ND, Laterny magiky, dále koprodukční projekty, hostování domácích i zahraničních souborů, včetně loutkových divadel, i vlastní dramaturgii. „Nemáme žádnou pevnou dramaturgickou linii, chceme zde uvádět hry, které se nedají hrát ve zlatých portálech. Chceme se tu co nejvíc otevřít modernímu divadlu,“ uvedl ředitel ND Ondřej Černý. Jako první se na Novou scénu vrátil baletní soubor, který zde již v červnu uvedl inscenaci Extrém.

Provozním ředitelem Nové scény se stane Štěpán Kubišta, po jehož boku bude programová rada řízená ředitelem ND. Budova se vrátí Národnímu divadlu po osmnácti letech a přejde s ní i dosavadní soubor Laterny magiky. Scéna by také měla fungovat jako „otevřená stagiona“ a přinést do rozpočtu první scény peníze za komerční pronájmy. Důvodem změn byla především hospodářská situace Laterny magiky.

Umělecké problémy a nevyjasněnost její koncepce kontrastovala s finanční náročností provozu. Černý zdůraznil, že projekt, který Národní divadlo předložilo, ministerstvo kultury uvítalo, jelikož mu umožnilo ušetřit prostředky bez razantních zásahů.

Nová scéna, postavená podle problematického návrhu Karla Pragera a uvedená do provozu v roce 1983, by se údajně měla dočkat i rekonstrukce, protože je od svého vzniku nevyhovující pro divadelní provoz, má řadu technických nedostatků od malé hloubky jeviště až po špatnou akustiku. Kubišta uvedl, že v příštím roce budou rekonstruovány vnitřní prostory, hlavně hlediště, a dojít má i na výměnu světelného parku. Po vyřešení akustických problémů by se do programu měl zapojit i soubor opery.

Nový prostor pro současnou dramatiku Činohra vstoupí na Novou scénu třemi inscenacemi - jednak sem přenese Stoppardův Rock’n’roll, čímž podle slov šéfa souboru Michala Dočekala inscenaci prodlouží jevištní život. Dále to budou dvě premiéry -hra Edwarda Bonda Spaseni a Jelinekové text Co se stalo, když Nora opustila manžela.

Michal Dočekal prohlásil, že vstup činohry na Novou scénu vítá, neboť se tak otevřou další možnosti inscenování současné dramatiky, dosavadní dvě historické budovy jsou podle něj nevyhovující. A Kolowrat je v podstatě studijní prostor. Připustil však, že většina herců, kteří pamatují provoz Nové scény, se netají skepsí. „Všichni si odnesli šrámy, ale já se pouštím do boje,“ řekl a dodal, že budova je součástí naší historie a je i jakousi architektonickou metaforou minulé doby, čehož může dramaturgie využít. Ředitel Černý si od Nové scény slibuje větší prostor pro mezinárodní spolupráci, která je podle něj zatím limitovaná vytížeností všech scén ND.

Glosu k tématu čtěte na straně 10.

***

Nová scéna

Pragrův nedodělek Novou scénu pro ND projektoval Karel Prager (1923-2001), autor Federálního shromáždění. Na dlouhé přípravy nebyl čas, a tak vznikl korpus s kamenným pláštěm, překrytým skleněnými panely. Interiéry mají provozní vady, původní arénovité řešení se ukázalo jako nemožné a použilo se jednou při Strakonickém dudákovi.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....