Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ne radaru, může potopit Lisabonskou smlouvu

Česko

  17:27aktualizováno  20:27
PRAHA - Pokud parlament neschválí česko-americkou dohodu o umístění amerického radaru USA v Česku, předseda vlády a ODS Mirek Topolánek si nedovede představit, že zákonodárci ODS podpoří Lisabonskou smlouvu reformující instituce Evropské unie. Topolánek to prohlásil v diskusním pořadu Studio Česko, který dnes vysílalo Rádio Česko.

Mirek Topolánek foto: Viktor ChladLidové noviny

"Je to hypotéza. Vzhledem k tomu, že klub (poslanců) ODS má 81 členů a myslím si, že znám většinou jejich názor, tak si dovedu velmi těžce představit, že pokud by ratifikace smlouvy se Spojenými státy americkými neprošla, že by poslanci, případně senátoři ODS, hlasovali pro lisabonskou smlouvu," prohlásil Topolánek.

Podle něj to možná bude "jedna z karet ve hře". "Já si s tím takto jednoduše nehraji, není podle mě úplně přijatelné to spojovat. Ale pro poslance, kteří mají v tomto svobodnou volbu, to může být určitý aspekt, který bude při tom rozhodování spolupůsobit," poznamenal šéf vlády a ODS. Šéf ČSSD Jiří Paroubek označil v tiskové zprávě Topolánkova slova za neprofesionální a skandální. ČSSD podle Paroubka, který je nyní v Izraeli, nevidí jediný důvod, proč dohodu o radaru spojovat s lisabonskou smlouvou. "ČSSD varuje ODS před
důsledky neschválení lisabonské smlouvy pro české předsednictví EU a pro reputaci České republiky v Evropě a vyzývá koaliční partnery ODS, tedy KDU-ČSL a Stranu zelených, aby vyzvali předsedu koaliční vlády, jíž se účastní, ke konstruktivnímu a odpovědnému postupu při ratifikaci lisabonské smlouvy," uvádí se v tiskové zprávě.

Dohodu o vybudování radaru protiraketového systému USA v Česku v úterý v Praze podepsali ministři zahraničí USA a ČR Condoleezza Riceová a Karel Schwarzenberg. Dohoda vstoupí v platnost až tehdy, když jí schválí parlament a podepíše prezident Václav Klaus. Zejména v Poslanecké sněmovně ale zatím není dostatek hlasů pro její schválení, protože jsou proti ní jak levicová opozice, tak i například někteří poslanci zelených.

Naopak lisabonská smlouva naráží na odpor některých občanských demokratů. Právě z jejich iniciativy se Senát obrátil na Ústavní soud, aby posoudil, zda je smlouva v souladu s českým ústavním pořádkem. Proto byl zatím proces její ratifikace v Česku pozastaven.

Pochybnosti o tom, zda by se v její ratifikaci mělo pokračovat, vznikly po té, co smlouvu odmítli v referendu Irové. Většina evropských politiků se ale vyslovila pro pokračování ratifikace, opačný postoj zaujal mimo jiné český prezident Václav Klaus.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!