9. července 2008 17:27, aktualizováno  20:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ne radaru, může potopit Lisabonskou smlouvu

PRAHA Pokud parlament neschválí česko-americkou dohodu o umístění amerického radaru USA v Česku, předseda vlády a ODS Mirek Topolánek si nedovede představit, že zákonodárci ODS podpoří Lisabonskou smlouvu reformující instituce Evropské unie. Topolánek to prohlásil v diskusním pořadu Studio Česko, který dnes vysílalo Rádio Česko.

"Je to hypotéza. Vzhledem k tomu, že klub (poslanců) ODS má 81 členů a myslím si, že znám většinou jejich názor, tak si dovedu velmi těžce představit, že pokud by ratifikace smlouvy se Spojenými státy americkými neprošla, že by poslanci, případně senátoři ODS, hlasovali pro lisabonskou smlouvu," prohlásil Topolánek.

Podle něj to možná bude "jedna z karet ve hře". "Já si s tím takto jednoduše nehraji, není podle mě úplně přijatelné to spojovat. Ale pro poslance, kteří mají v tomto svobodnou volbu, to může být určitý aspekt, který bude při tom rozhodování spolupůsobit," poznamenal šéf vlády a ODS. Šéf ČSSD Jiří Paroubek označil v tiskové zprávě Topolánkova slova za neprofesionální a skandální. ČSSD podle Paroubka, který je nyní v Izraeli, nevidí jediný důvod, proč dohodu o radaru spojovat s lisabonskou smlouvou. "ČSSD varuje ODS před
důsledky neschválení lisabonské smlouvy pro české předsednictví EU a pro reputaci České republiky v Evropě a vyzývá koaliční partnery ODS, tedy KDU-ČSL a Stranu zelených, aby vyzvali předsedu koaliční vlády, jíž se účastní, ke konstruktivnímu a odpovědnému postupu při ratifikaci lisabonské smlouvy," uvádí se v tiskové zprávě.

Dohodu o vybudování radaru protiraketového systému USA v Česku v úterý v Praze podepsali ministři zahraničí USA a ČR Condoleezza Riceová a Karel Schwarzenberg. Dohoda vstoupí v platnost až tehdy, když jí schválí parlament a podepíše prezident Václav Klaus. Zejména v Poslanecké sněmovně ale zatím není dostatek hlasů pro její schválení, protože jsou proti ní jak levicová opozice, tak i například někteří poslanci zelených.

Naopak lisabonská smlouva naráží na odpor některých občanských demokratů. Právě z jejich iniciativy se Senát obrátil na Ústavní soud, aby posoudil, zda je smlouva v souladu s českým ústavním pořádkem. Proto byl zatím proces její ratifikace v Česku pozastaven.

Pochybnosti o tom, zda by se v její ratifikaci mělo pokračovat, vznikly po té, co smlouvu odmítli v referendu Irové. Většina evropských politiků se ale vyslovila pro pokračování ratifikace, opačný postoj zaujal mimo jiné český prezident Václav Klaus.

Lidovky.cz, ČTK