21. ledna 2012 12:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ne zasmrádlému čurbesu. Lidovci zahájili návrat ze záhrobí

Předseda KDU - ČSL Pavel Bělobrádek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KDU - ČSL Pavel Bělobrádek. | foto: ČTK

PRAHA Předseda KDU–ČSL Pavel Bělobrádek zahájil návrat své strany z politického záhrobí. Na sobotní ideové konferenci se lidovci snažili veřejnosti nastavit svou novou, moderní tvář. Na úvod si půjčili píseň Tomáše Kluse, o přestávce jim pro změnu zazpíval Freddie Mercury a Queen.

"Dnes bez úplatků a rozkrádání neumíme koupit ani obrněné transportéry, ani vytisknout tramvajové lístky," spustil zostra na začátku ideové konference Bělobrádek. "Česká politika již nění službou veřejnosti, ale zasmrádlý čurbes a cesty tunelem, a to KDU odmítá," snažil se distancovat od minulosti, v níž lidovci nechyběli na vlivných postech v několika polistopadových vládách.

Za co, Pane Bože, za co...

Změnu, kterou avizovali již předem, měla podpořit hned na úvod i píseň Tomáše Kluse "Pánubohudooken“. "Za co, Pane Bože, za co, nechals nás se napálit? Za co, Pane Bože, za co? Zas čtyry roky v prdeli! Za co, Pane Bože, za co?" zpívá v ní zpěvák. Do paláce Charitas, sídla lidovců v Praze, dorazili zástupci mladých křesťanských demokratů v žlutých tričkách s nápisem “Roithová for president“. Podle Bělobrádka jde o spontánní akci, lidovecká europoslankyně Zuzana Rzatím není jejich oficiální hradní kandidátkou.

Zuzana Roithová

Zuzana Roithová

Jan Kasal, Pavel Bělobrádek a Zuzana Roithová.

Jan Kasal, Pavel Bělobrádek a Zuzana Roithová.

To, že se lidovci odstřihli od neúspěšného vedení z roku 2010, které stranu nedostalo poprvé v historii partaje do sněmovny, oznámil i Bělobrádek. "Jsme stranou, která dostala v posledních sněmovních volbách pořádnou lekci za svoje chyby, voličům říkám: 'Děkujeme, poučili jsme se'," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Současně ale prý doufá v to, že se poučili i voliči v tom, že jejich sázka na nové strany bez historie se jim nevyplatila. "My nabízíme nejen historii, ale i stabilitu, sebereflexi a novou energii. Stabilitu, pořádek a odmítání extrémů, to nabízí KDU-ČSL," vyjmenoval.

Současnou podobu politiky Bělobrádek, který povede lidovce do volebního klání v Královéhradeckém kraji, popsal jako cynickou, bezskrupulózní a konfrontační mizérii. Není podle něj možné, aby Česko poučovalo Evropu, jak má správně hospodařit, když bez úplatků a rozkrádání neumí koupit ani obrněné transportéry či vytisknout tramvajové lístky.

Předseda KDU - ČSL Pavel Bělobrádek a Zuzana Roithová.

Předseda KDU - ČSL Pavel Bělobrádek a Zuzana Roithová.

Ideová konference KDU - ČSL.

Ideová konference KDU - ČSL.

"Za těchto, a nejen těchto, okolností je pro nás členství v nyní již disciplinovanější a důslednější Evropské unii zcela potřebné a správné," soudí. Za vzor řešení ekonomických problémů země si KDU-ČSL bere německou CDU.

Vládní deformy

"Vláda ODS, TOP 09, STAN a VV neprovádí reformy, ale deformy, tupě škrtá a neřeší příčiny, ale pouze následky, a to na úkor občanů," uvedl Bělobrádek v opozici k německému příkladu, kde se sice také škrtalo, ne ale v sociální oblasti.

"Kdo se chce mít jako v Bavorsku, musí volit jako v Bavorsku," doplnil později místopředseda strany Pavel Svoboda. Z vyslovených programových východisek hodlají lidovci do léta sepsat nový program. Setkáním v paláci Charitas zahájili první část kampaně.

ogoOndřej Golis, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!