Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Neandertálec na mořském dně

Česko

Vědci analyzovali část lebky nalezenou v moři u nizozemského pobřeží.

Zjistili, že patřila mladému neandertálci, který žil před zhruba šedesáti tisíci lety.

Mladý muž na masové dietě. Takové informace má zatím nizozemsko-německý tým vědců o neandertálci, jehož části lebky nyní prozkoumal. Antropologové odhadují, že žil před zhruba padesáti až šedesáti tisíci lety. Podle zpravodajského serveru BBC jde o první potvrzený nález pozůstatku některého z předchůdců a příbuzných člověka na mořském dně.

Zkamenělinu našel soukromý sběratel fosilií Belgičan Luc Anthonis už v roce 2001 asi 15 kilometrů od pobřeží Nizozemska. Nyní vědci z univerzity v nizozemském Leidenu společně s kolegy z Institutu Maxe Plancka pro evoluční biologii v Lipsku dokončili její výzkum.

„I na základě takto malého fragmentu lebky můžeme tohoto tvora bezpečně identifikovat jako neandertálce,“ řekl s poukazem na nadočnicový oblouk charakteristický pro tento druh profesor Jean-Jacques Hublin z Institutu Maxe Plancka pro evoluční biologii v Lipsku, který vedl tým expertů zkoumajících zkamenělinu.

Podle Hublina se tvar úlomku velmi podobá čelním kostem neandertálců, které byly nalezeny ve francouzských jeskyních Chapelleaux-Saints a La Ferrassie. Hublin poukázal rovněž na to, že mladý muž žil na samém okraji severního teritoria v extrémně chladném podnebí. Pozůstatky neandertálců se tak daleko na severu našly jen na dalších dvou místech.

„Máme zde menšinovou populaci, pravděpodobně s velice malým počtem jedinců. Je fascinující, jak se dovedli vyrovnat s okolním prostředím,“ uvedl dále Jean-Jacques Hublin, podle něhož lokalita kladla na schopnosti tohoto neandertálce maximální nároky.

Někdejší souš, kterou dnes zaplavuje Severní moře, sice v jistých obdobích obývala velká stáda savců doby ledové, jako koně, sobi, srstnatí nosorožci a mamuti, jejich stavy ale značně kolísaly. Snížení počtu zvířat, které neandertálec lovil, kupříkladu sobů, mohlo vést k zániku místní neandertálské populace.

Místo ryb loví fosilie Severní moře je jedním z nejbohatších nalezišť zkamenělých pozůstatků savců, které každoročně ve velkém množství přivážejí na břeh rybářské trajlery a různé expedice. Podle profesora Chrise Stringera z londýnského přírodovědného muzea se někteří rybáři nyní soustřeďují víc na sbírání zkamenělin než na tradiční lov.

„Již před 150 lety byly u pobřeží Norfolku a Suffolku objeveny mamutí fosilie, takže už delší dobu víme, že na dně leží materiál z této doby, či dokonce starší,“ řekl Stringer. „Bylo jen otázkou času, kdy vyjde na světlo také zkamenělina nějakého příbuzného člověka,“ dodal.

***

Lebka vylovená ze dna Úlomek lebky včetně výrazného nadočnicového oblouku se našel na dně Severního moře asi 15 kilometrů od nizozemského pobřeží.

Analýzy nizozemsko -německého týmu ukázaly, že úlomek patřil mladému neandertálci

Autor: