Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nebeské Váhy symbolizovaly spravedlnost

Česko

Viditelnost planety Merkur se v květnu omezí na několik prvních večerů, Saturn září po celou noc kromě jitra, po půlnoci vychází dominantní Jupiter a Venuši s Marsem mohou obdivovat „ranní ptáčata“.

Druhá největší planeta sluneční soustavy se nachází v souhvězdí Lva. Už za soumraku je viditelná nad jihozápadním obzorem a je krásným cílem pro každý menší dalekohled. V následujících týdnech a měsících si přitom můžeme všimnout, jak „mizí“ Saturnova největší ozdoba. Jeho prstence se nyní při pohledu ze Země postupně „uzavírají“, aby na krátko zcela zmizely z dohledu.

Jupiter najdeme v souhvězdí Kozoroha. Počátkem května vychází kolem třetí hodiny ranní, koncem měsíce již o dvě hodiny dříve. Opět se jedná o nepřehlédnutelný objekt. Jednoduše řečeno, nic jasnějšího nad jihovýchodním obzorem v ranních hodinách nenalezneme. V neděli 17. května se v těsné blízkosti planety ocitne i náš Měsíc a mezi 25. a 29. květnem Jupiter dokonce projde jenom půl stupně jižně od planety Neptun. Tento úkaz však bude pozorovatelný pouze většími dalekohledy.

Klepeta pro Štíra Přímo nad jižním obzorem - mezi Pannou a Štírem v květnu o půlnoci září nenápadné, ale o to zajímavější souhvězdí Vah. Už v sobotu 9. května přitom ve stejné části oblohy zahlédneme téměř úplňkový Měsíc.

Jak a proč se ocitlo na ekliptice, označované též zodiak či zvířetník, ve společnosti bájných zvířat a legendárních hrdinů, zřejmě nikdy přesně nezjistíme. O „Váhách“ předcházejících Štíra se ale zmiňují již Babyloňané, kteří před několika tisíci roky položili základy nebeského názvosloví. V jejich fantazii představovala hrstka jasnějších a několika slabých stálic rameno s dvojicí zavěšených misek, pomocí kterých lidé odvažovali veškeré obchodovatelné komodity. V akkadštině souhvězdí neslo jméno „zibanitu“, tedy „rovnováha“, a jeho popis je v této podobě uveden na řadě hliněných tabulek pocházejících z období před rokem 1000 př. n. l.

Je přitom pravděpodobné, že označení „Váhy“ souvisí s podzimní rovnodenností - jelikož právě v těchto místech před několika tisíciletími procházelo Slunce nebeským rovníkem. Takže pokud se zde ocitla naše denní hvězda, byla vyrovnána délka dne a noci. Římané později tuto symboliku poněkud rozšířili o „nestrannost“ - Váhy se staly reprezentantem spravedlnosti a soudcovství. Cicero dokonce prohlašoval, že „Věčné město Řím“ bylo založeno v okamžiku, kdy se v souhvězdí Vah ocitnul Měsíc.

Není tedy divu, že se později na nebeské Váhy poněkud zapomnělo a nejstarší řečtí pozorovatelé si v této části hvězdné oblohy začali představovat „Klepeta“ sousedního Štíra. Obrazec rovnoramenných Vah se v lidské fantazii opět zjevil až ve druhém století před naším letopočtem.

***

Pohled na jih, kde můžeme o půlnoci sledovat souhvězdí Vah. Vyznačena je i poloha průsečíku nebeského rovníku a ekliptiky - tzv. podzimního bodu. Pokud se v tomto místě ocitne Slunce, nastává podzimní rovnodennost.

Mapka zobrazuje hvězdnou oblohu začátkem května ve 23 hodin, v polovině měsíce ve 22 hodin a koncem května ve 21 hodin letního středoevropského času. Při pozorování držte mapku nad hlavou tak, aby k zemi směřovala ta světová strana uvedená na okraji, ke které stojíte čelem. Hvězdy zakreslené u okraje mapky uvidíte před sebou, hvězdy poblíž středu máte přímo nad hlavou a hvězdy u protějšího okraje můžete spatřit za sebou. Na obloze se lze orientovat podle nápadných skupin hvězd, které jsou pro přehlednost spojeny čárami. O souhvězdí ale nejde - těmi se v astronomii myslí pevně stanovené části oblohy. V mapce není vyznačen Měsíc, jehož poloha se každý den mění, vždy se ale nachází poblíž tzv. ekliptiky, která je v mapce vyznačena čárkovanou čarou. Vlivem otáčení Země se souhvězdí pohybují rychlostí 15 stupňů za hodinu od východu k západu. Stačí proto mapu pootočit o patřičný počet stupňů (délka a směr pootočení jsou vyznačeny šipkou). Například začátkem května v jednu hodinu pootočíme mapu o 30 stupňů.

O autorovi| JIŘÍ DUŠEK, Autor je astronomem ve Hvězdárně a planetáriu M. Koperníka v Brně

Autor:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč