Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nebezpečí lavin v Krkonoších vzrostlo na druhý stupeň. Na hřebenech je až 70 centimetrů sněhu

Zasněžené Krkonoše (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zasněžené Krkonoše (ilustrační foto) | foto: ČTK

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) Lavinové nebezpečí v Krkonoších po sněžení ve středu vzrostlo na druhý stupeň z pětibodové škály. Za posledních 24 hodin na horách napadlo kolem 15 centimetrů sněhu. „Na hřebenech Krkonoš je nyní 35 až 70 centimetrů sněhu,“ uvedl lavinový specialista Horské služby Krkonoše Robert Dlouhý.

V Jeseníkách platí od minulého týdne také druhý lavinový stupeň. Při druhém lavinovém stupni jsou podmínky pro túry převážně bezpečné.

„Sníh napadl na tvrdou krustu, za působení silného větru. Na závětrných svazích a žlabech je ho uloženo větší množství. Zde se mohou tvořit desky z navátého sněhu,“ uvedl Dlouhý. Uvolnění laviny je podle něj možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. Případná lavina by se měla většinou zastavit ještě na svahu.

Na hřebenové Luční boudě leží 63 centimetrů sněhu. Ve středu byla na Luční boudě silná mlha a teplota klesla k minus sedmi stupňům Celsia.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v nynější zimní sezoně poprvé vyhlášeno 16. prosince. S výjimkou jednoho týdne v první polovině ledna dosud platil stále první lavinový stupeň.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista. Před ním lavina v Krkonoších zabila na konci prosince 2008 šestatřicetiletou skialpinistku, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!