Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Video z jednání zastupitelstev? Co když vykradou babičku, straší šéf úřadu

Obec - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obec - ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Úřad pro ochranu osobních údajů již přes rok nezákonně brání zveřejňování videozáznamů z jednání zastupitelstev obcí a tímpádem i kontrole politiků ze strany občanů, upozorňují tři neziskové organizace ve společném prohlášení. Není to pravda, hájí se úřad.

Otevřená společnost, občanské sdružení Oživení a Transparency International upozorňují na to, že Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) jedná nezákonně, když dlouhodobě brání zveřejňování videozáznamů z jednání zastupitelstev obcí na internetu. Postoj úřadu je podle neziskovek dlouhodobě nejasný a obce se proto pod hrozbou pokuty zveřejňování záznamů ze zasedání zastupitelstev brání.

Oživení: Úřad straší pokutami, ale nemá pro to důvod

Podle Jana Koteckého ze sdružení Oživení straší úřad pokutami i přesto, že pro to nemá zákonný podklad. „Problém je v zásadě jenom v tom, že všem na všechny strany říká: my bychom vám mohli dát pokutu," vysvětlil Kotecký serveru Lidovky.cz. Mnoho obcí, zvláště ty, jejichž vedení si z různých důvodů zveřejňování záznamů z jednání nepřeje, pak má v ruce dobrý argument, proč videozáznamy vůbec nepořizovat nebo jejich zveřejnění bránit.

ČTĚTE TAKÉ:

Na videozáznamech je přitom často vidět i to, co v písemném zápisu k nalezení není - například pokud na jednání zastupitelstva dojde k hádce nebo jsou některými členy používány manipulativní techniky k umlčení jiných.

Němec: Pokud tam nejsou osobní údaje, zveřejnění nebráníme

Předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec ale tvrdí, že se zveřejňováním záznamů z jednání na internetu nemá jeho úřad v podstatě problém. Nesmí pouze obsahovat osobní údaje chráněné zákonem.

„Pokud se na tom záznamu nevyskytují osobní údaje, nic se neděje a Úřad pro ochranu osobních údajů to nezajímá," řekl Němec serveru Lidovky.cz. "Ale pokud, a to se týká zejména malých obcí, tam jsou detailní informace o zdravotních stavech občanů nebo o jejich majetkových vztazích, je nepřípustné je zveřejňovat na internetu jakýmkoliv způsobem.“ Tedy i v tištěné podobě.

"Co když někdo okrade babičku, protože jí gratulovali k devadesátinám?"

Které zákony upravují nakládání se záznamy z jednání?

Zákony, které upravují nakládání se záznamy z jednání zastupitelstev, jsou tři. "Krásně spolu korespondují," pochvaluje si předseda Němec.

Podle zákona o obcích má každý občan právo na to vědět, co se v obci děje, a proto musí mít přístup téměř ke všem dokumentům, o kterých se jedná. Podle předsedy Němce se toto ale vztahuje pouze na občany konkrétní obce a proto nelze na internetu zveřejňovat záznamy z jednání se vším všudy, včetně osobních údajů 

„Nevím proč by se měl občan z Šumperka dozvídat, kdo nabyl jakýkoliv majetek v Chrudimi,“ říká Němec.

Zákon o svobodném přístupu k informacím rozšiřuje oprávnění zajímat se o dění v obci na celou širokou veřejnost. Podle Němce je ale třeba splnit určité podmínky, k jejichž prokázání je nutné, aby občan, který informaci požaduje, podal na obci žádost, která jeho nárok posoudí.

Zákon na ochranu osobních údajů pak stanoví, za jakých podmínek lze zveřejnit osobí údaje. Kvůli němu není podle Němce možné zveřejňovat na internetu záznamy z jednání obsahující osobní údaje.

Proč? Protože pokud jsou takové údaje volně dostupné na internetu, dá se to podle Němce příliš snadno zneužít. Jako příklad uvádí seniorku žijící na malé vsi, které někdo na jednání zastupitelstva veřejně poblahopřeje ke kulatinám a zápis z tohoto jednání je pak zveřejněn na internetu: „Jsem hluboce přesvědčen, že když jde popřát někdo babičce, které je devadesát let a žije na kraji obce, a pak jí okrade, že to je na základě informací, které získal z nějakých takovýchto zdrojů," tvrdí Němec. "Protože to musí být člověk, který je v té obci neznámý a mohl využít údajů, kterých si tímto způsobem všiml.“

"Obcím se není co divit - za nezveřejnění žádná sankce nehrozí"

Jaké údaje jsou tedy hodny takové ochrany a tak zneužitelné, aby byly k dipozici pouze osobně na úřadech obcí? Majetkové vztahy jednotlivců, informace o jejich zdravotním stavu a "další údaje, které zasahují do soukromí osob," říká předseda Němec bez dalšího upřesnění.

Aby se ubránily případné pokutě, musí tedy obce vše, co by mohlo inspektorům ÚOOÚ vadit, v záznamech důsledně anonymizovat, což je v případě videozáznamů složité a značně to snižuje jejich informační hodnotu. Pro mnohé je tak jednodušší video vůbec nezveřejňovat. "Vlastně se těm tajemníkům obcí, kteří o tom rozhodují, není co divit," říká Jan Kotecký a tím vystihuje podstatu problému. "Za zveřejnění jim hrozí sankce, kdežto za nezveřejnění jim nikdo sankci nedá."

Jde o výjimky, říká Oldřich Kužílek

Podle Oldřicha Kužílka z o.p.s. Otevřená společnost je takových záznamů, které by obsahovaly osobní údaje, které je nutné anonymizovat, naprosté minimum:

„Prozkoumal jsem různé prvky záznamů, od záběrů na diváky po údaje třetích osob zmíněné řečníkem, ze všech možných právních hledisek. Ukázalo se, že zveřejnění záznamů je v souladu s předpisy. Pár zcela výjimečných a snadno ohlídatelných výjimek, vyžadujících anonymizaci, a snadno splnitelná oznamovací povinnost, nijak nebrání obcím ani občanům záznamy pořizovat a zveřejňovat,“ uvádí kužílek v tiskovém prohlášení.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Obec - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Obec - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Obec - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...