Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

„Nebudeme noviny hádavé“

Česko

Opojná atmosféra nečekané svobody na jaře roku 1968 způsobila, že vedení Svazu československých spisovatelů na svém zasedání v Brně 17. a 18. dubna 1968 rozhodlo vydávat deník Lidové noviny s týdenní přílohou Literární noviny. Ke spisovatelům se připojil Svaz čs. filmových a televizních umělců (FITES) a 22. května se v Praze za předsednictví PhDr. Karla Kosíka poprvé sešla správní rada Lidových novin, která jejich šéfredaktorem stanovila Antonína J. Liehma a rozhodla, že první číslo vyjde v říjnu 1968. Avšak přišel 21. srpen 1968, sovětská okupace a nástup tzv. normalizátorů, kteří naděje na svobodný vývoj československé společnosti zmařili. Všichni, kdož se podíleli na pokusu o sloučení socialismu a svobody, špatně skončili. Protestní hnutí proti režimu Je s podivem, jak dlouho v československé veřejnosti zůstala zakořeněna věrnost ideálům socialismu. Nezničilo ji ani stalinské řádění padesátých let, uvolnění let šedesátých ji ještě upevnilo, a v roce 1968 dokonce většina Čechů a Slováků politiku KSČ podporovala, přestože již měli poměrně přesné informace o komunistických zločinech. Teprve normalizace sedmdesátých a osmdesátých let způsobila, že většina lidí přestala komunistický režim považovat za svůj. Nezávislé občanské iniciativy se těšily pořád větší podpoře a nacházely pro svoji činnost stále novou podobu. Na podzim 1988 se ustavilo Hnutí za občanskou svobodu (HOS), vznikl Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), Československý helsinský výbor, Společnost pro veselejší současnost, zrodila se četná ekologická hnutí. K veřejným projevům nespokojenosti došlo v létě 1988, kdy se občané u příležitosti 20. výročí sovětské okupace masově zúčastnili první demonstrace po 19 letech, pak následovala demonstrace u příležitosti 28. října 1988, počátkem roku následujícího tzv. Palachův týden. Vyvrcholením projevů nespokojenosti bylo prohlášení Několik vět, které od června do listopadu 1989 podepsalo na 40 tisíc občanů.

Protestní hnutí proti komunistickému režimu se posouvalo na vyšší úroveň. Dokázala to i nová iniciativa, směřující k vydávání Lidových novin. Volba právě jejich názvu nebyla náhodná. Předválečné Lidovky byly symbolem svobodné a kvalitní žurnalistiky a tohoto cíle chtěli dosáhnout i jejich novodobí vydavatelé. Od jara 1987 pracoval na jejich přípravě Jiří Ruml a další disidenti. První nulté číslo vyšlo v nákladu 50 kusů 11. září 1987 a vedle zájmu veřejnosti vzbudilo také pozornost tajné policie. To však jejich autory neodradilo. Hned se pustili do přípravy dalšího čísla, které označovali jako „první řádné“ a které vyšlo již nákladem 350 kusů právě před dvaceti lety, v lednu 1988. V rubrice, nazvané Poslední slovo, vyjádřili své krédo: „Dobré opoziční noviny nebudou hádavé. Budou prostě přinášet rozumný, někdy střízlivý, jindy smělý pohled a názor, vždycky však svědomitě otevřený a pečlivě formulovaný.“

A aby dali jasně najevo, že jim nejde o žádnou „ilegalistiku“, zveřejnili v tiráži složení redakční rady. Tehdy v ní zasedali Jiří Dienstbier, Václav Havel, Ladislav Hejdánek, Miro Kusý, Petr Pithart, Jan Šabata, František Šamalík, Zdeněk Urbánek a Josef Zvěřina. A krom toho první číslo samizdatových Lidových novin odeslali 11. ledna poštou na adresu Federálního úřadu pro tisk a informace a na 28. ledna si tam domluvili jednání. Ruml a jeho kolegové dostali upozornění, že „vydávání měsíčníku LN bez řádné registrace lze právně kvalifikovat jako činnost, která nemá oporu v platných zákonných předpisech“. A navíc doporučení, aby si našli vydavatele, což ovšem v tehdejších podmínkách bylo nemožné. „Tak začala hra, která vydržela po celý první rok a do září roku druhého. Spočívala v tom, že redakce ,hledala‘ vydavatele a každý měsíc posílala jednotlivá čísla na FÚTI,“ pokračuje ve vzpomínkách Jiří Ruml.

Úřady si s LN nevěděly rady Státní mašinerie měla samozřejmě převahu a vydávání Lidových novin v samizdatu bylo spojeno s pronásledováním jejich vydavatelů, jejich občasným vězněním, průběžným perlustrováním a ztěžováním života. Úřady, včetně tajné policie, si v měnící se době s Lidovými novinami a jejich autory nevěděly rady. Když Státní bezpečnost Jiřího Rumla a Rudolfa Zemana při přípravě 10. čísla ročníku 1989 zatkla, zastoupili je příslušníci mladší generace disidentů, kteří další čísla připravili místo nich.

Jedenácté číslo vyšlo symbolicky 17. listopadu 1989 a na ně navázalo mimořádné číslo Lidových novin, které již přinášelo zprávy o ustavení a činnosti Občanského fóra. To se již pomalu blížil konec samizdatových Lidovek. První číslo jejich třetího ročníku vyšlo 5. ledna 1990 v tiskárně nakladatelství Melantrich. Čtenáři je zpočátku dostávali dvakrát týdně – v úterý a v pátek, a to až do konce března. Od pondělí 2. dubna 1990 vycházejí Lidové noviny znovu skoro již 18 let jako deník.

***

Maďarská tři „T“

Po období porevolučního teroru se kádárovský režim v Maďarsku začal chovat k veřejnosti vstřícněji. Společenské iniciativy byly rozčleněny do tří skupin (tzv. tři T: támogatott, türt, tiltott, podporované, tolerované, zakázané). Od počátku 80. let se systém hroutil a tolerovaná oblast se neustále nafukovala. Maďarský disent (sféra „tiltott“) byl silnější než český, měl politické ambice a také jeho technické možnosti byly větší. Nejznámější periodikum, Beszélő (hovorna, rozuměj v kriminále), vycházelo od roku 1981. Intelektuálové národně konzervativní orientace se pohybovali ve sféře „türt“. Po vzniku MDF (1987) začal běžně vycházet časopis Hitel (Úvěr).

bod

O autorovi| Jiří Pernes, historik

Autor: