Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Nebuďte na mě naštvaní“

Česko

STŘELEC

Pár hodin před masakrem zanechal arizonský střelec vzkaz na sociální síti MySpace. Jared Loughner byl nejspíš psychicky labilní, možná ale nejednal sám.

TUCSON/PRAHA Byl to samotář se zvláštními názory, který se nestaral o to, co si o něm ostatní myslí. Tak popisují 22letého Jareda Loughnera jeho spolužáci. Podle místního šerifa měl střelec, který na mítinku v Tucsonu zabil šest lidí, „problematickou minulost“. „Všechno, co vám nyní mohu říci, je, že tato osoba je nejspíš psychicky labilní,“ uvedl šerif Clarence Dupnik. Není prý ale duševně chorý. Již v minulosti také několika lidem vyhrožoval zabitím. Kongresmanka Gabrielle Giffordsová však mezi nimi nebyla.

FBI nyní prošetřuje, zda je útočník ten samý muž, který na sociálních sítích uveřejňoval videa plná kritiky vlády a náboženství. „Vnucováním gramatických pravidel se vláda snaží kontrolovat mysl lidí a vymývá mozky. Ne! Nebudu platit dluhy měnou, která není kryta zlatem a stříbrem. Ne! Nebudu věřit v Boha!“ takové texty se objevují na videích zveřejněných na serveru YouTube, u kterých je jako autor uveden Jared Lee Loughner.

Měl spolupachatele?

Na té samé stránce Loughner napsal pár informací i o sobě. Prý jsou jeho oblíbenými knihami Mein Kampf Adolfa Hitlera, Manifest komunistické strany Karla Marxe a Bedřicha Engelse a Přelet nad kukaččím hnízdem Kena Keseyho.

Arizonský střelec měl ale svou stránku i na další sociální síti MySpace. V sobotu ráno, tedy pár hodin před masakrem, se na ní prý objevil text: „Na shledanou. Drazí přátelé, nebuďte na mě naštvaní.“ Podle šerifa Clarence Dupnika je ale možné, že střelec nejednal sám. Policisté proto včera začali pátrat po asi 40- až 50letém bělochovi, který údajně s Loughnerem přišel na parkoviště před obchodním domem, kde k útoku došlo.

Mladík bydlel v Tucsonu, nedaleko místa masakru. „Byl to typ hocha na okraji společnosti, džíny, baseballová čepice, takový rebelský vzhled, nevypadal, že by někde pracoval nebo dělal něco produktivního,“ popsal Jareda podle agentury Reuters jeho soused Roger Whithed. Na jednom z videí o sobě mluvil jako o americkém rekrutovi a jak se ukázalo, v roce 2008 se snažil dostat do armády. Z neupřesněných důvodů ho ale nevzali.

Podle policie měl Loughner již z dřívějška několik záznamů týkajících se držení drog. „Kouřil marihuanu, ale nevím, jak často,“ uvedl jeho spolužák Grant Wiens. „Kdyby se snažil, mohl být jedním z nejlepších. Ale svůj život jen promrhával. Jsou takové typy lidí, kteří jsou stále jen naštvaní. Nikdy jsem na jeho tváři neviděla úsměv,“ doplnila ho další spolužačka Gabriella Carillová. Na základní škole byl prý „tak trochu vyvrhel“, uvedla o něm Shannin Maceyová. Poté na střední škole hrál v jazzové kapele na saxofon, ale brzy toho nechal. Tehdy začaly i jeho problémy s drogami. Ve škole se prý často z ničeho nic nahlas smál a vypadalo to, jako by žil ve svém vlastním světě. Podle CNN loni od února do září zasahovali členové ostrahy, kteří mají na starosti pořádek ve škole, celkem pětkrát poté, co Loughner vyrušoval při hodinách nebo v knihovně.

Na konci září pak zveřejnil na stránkách YouTube video, ve kterém se do své střední školy „navážel“. Na začátku října proto představitelé školy jeho rodičům sdělili, že ho vylučují. Jestliže ale dodá psychiatrické osvědčení o tom, že není svému okolí nebezpečný, může být vzat zpět, zněla podmínka. To se však nestalo.

***

Vzkazy z YouTube

* Na internetové stránce YouTube lze nalézt několik videí od uživatele Jared Lee Loughner – tedy téhož jména, jako je to střelcovo. Jedno z nich, které bylo na stránku nahráno zhruba před třemi týdny, začíná větou: „My Final Thoughts: Jared Lee Loughner!“ – tedy „Moje poslední myšlenky...“

* Videa jsou tvořena sledem psaných proklamací – někdy srozumitelných, někdy méně – na pozadí relaxační hudby. Autor zde například tvrdí: „Jsem náměsíčník, který si vypíná budík.“ Anebo také: „Teroristou je někdo, kdo použije teror či terorismus, zvláště jako politickou zbraň." A jinde zase: „Nebudu splácet dluhy měnou, která není krytá zlatem a stříbrem!" A vzápětí dodává: „Ne! Nebudu věřit v Boha!“

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!