Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kandidát na 'dvojku' ODS Kuba: Nebudu předsedovi na všechno jen kývat

Martin Kuba | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Kuba |

BRNO Výkonného místopředsedu nemůže se šéfem strany pojit slepá loajalita, naopak by měl být jeho prvním kritikem. Myslí si to horký kandidát na druhý nejvyšší post ve straně Martin Kuba, který to řekl v rozhovoru pro server Lidovky.cz. Uvedl také, že některé z myšlenek Mirka Topolánka jsou inspirativní a souhlasil s tím, že výkonná rada ODS je málo akceschopná.

LN Jak na vás zapůsobil projev premiéra Nečase? Vryl se vám nějak do paměti?
Pro mě obsahoval tu část sebereflexe, kterou považuji za velmi důležitou. Aniž bychom si chyby dokázali uvědomit a pojmenovat, velmi složitě můžeme projít dál. To jsem v projevu zaznamenal jako klíčové sdělení pro budoucnost ODS pod vedením Petra Nečase.

LN Našel byste něco, co vám v tomto projevu chybělo? Co Petr Nečas delegátům ještě dluží?
Čeká ho ještě nominační projev. Jak má informace rozložené, je na něm.

LN Druhým výrazným projevem sobotního dopoledne byla řeč pana Topolánka…
Mirek Topolánek je vždycky velmi dobrý rétor. Jeho projev obsahoval řadu inspirativních věcí. Na druhou stranu si ale myslím, že řada delegátů v sále vnímá to, že to byl právě on, kdo byl dlouhou dobu tvůrcem obrazu ODS. Je fakt, že některé kauzy z doby, kdy on stranu vedl, nás ještě dobíhají.

K TÉMATU:

LN Bez ohledu na osobnost Mirka Topolánka, měla by si ODS některou z jeho myšlenek adoptovat?
Jeho pohledy na to, jak se má pracovat uvnitř členské základny, nejsou od věci. Když s Mirkem Topolánkem hovořím například při podnikatelských misích, tak má myšlenky poměrně zajímavé a člověk si z nich může něco vzít.

LN Jaroslav Kubera přenesl návrh na změnu stanov tak, aby se zredukovala nabobtnalá výkonná rada ODS. Budete takový návrh podporovat?
Je pravda, že redukce výkonné rady by přinesla větší pracovní nastavení celého týmu. Její dnešní velikost není až tak o tom, že jde o pracovní, výkonný tým. Redukce, pokud by byla rozumná, by byla dobrá.
Za rozumné bych naopak nepovažoval snížení počtu místopředsedů, které volí kongres. Snížil by se tak podíl členské základny na řízení ODS. Ve vedení je totiž automaticky předseda klubu europoslanců, kterého volí devět lidí, šéf senátorů zvolený 15 lidmi a předseda poslanců, o kterém rozhoduje 50 hlasů.

LN Opakovaně tu zaznívala kritika na post 1. místopředsedy a na nastavení této pozice v ODS. Řečníci se shodovali na tom, že by měl výkonný místopředseda lépe krýt předsedovi strany záda ve chvíli, kdy úřaduje jako premiér. Jak s tím souzníte?
Jak pracuje 1. místopředseda, není definováno jeho funkcí. Musí to být dané faktem, že si o pozici řekne a že je práci ochotný tak dělat. Celé grémium musí být tvořené jako tým. A také tím, že ODS zvolí lidi, ze kterých je možné takový tým poskládat. Tedy, že opravdu zvolí člověka, který je schopný Petru Nečasovi nebo jakémukoli předsedovi krýt záda, řídit stranu a pracovat s ní.

LN Vy jste si o takovou pozici řekl a z regionů jste získal silnou nominaci, byť nezávaznou. Proč by vás delegáti měli v tajné volbě zvolit?
Některé věci jsem už v médiích nastínil. Další si schovám na kandidátský projev. Řeknu to, co by měl 1. místopředseda dělat a co myslím, že bych já mohl v této pozici straně přinést.

LN Dobře. Ale jak by měl 1. místopředseda fungovat s předsedou? Musí to být kamarádi?
Důležitý je respekt, komunikace, loajalita, ale ne slepá. Tato loajalita nesmí být postavená na kývání nad vším, s čím předseda přijde. Mělo by to fungovat jako manažerská spolupráce v každém manažerském týmu.

LN Myslíte tedy, že 1. místopředseda by měl být pro předsedu zároveň prvním oponentem jeho návrhů?
Měl by být přirozeným oponentem jeho návrhů, pokud se s nimi úplně neshoduje. Ale měl by to být člověk vedle něj, který je ochoten a schopen vést s předsedou debatu o jakémkoli návrhu. Jsme přeci stranou, která vždycky preferovala to, že dobré návrhy vznikají poté, co jsou podrobené kritice v diskusi. To je přeci základ fungování strany.

LN Pokud se nic nezmění (rozhovor vznikl dvě hodiny před oznámením kandidatury Ivana Fuksy, pozn. aut.), měl by být předsedou strany dál Petr Nečas. Mluvil jste s ním o tom, že chcete být vy tím člověkem, který mu chce krýt záda? A řekl vám, že vás v takové pozici chce?
To je otázka na něj.

LN Sedíte spolu ve vládě, bavíte se, neříkejte, že o tom nepadlo ani slovo…
S Petrem Nečasem jsem objížděl regiony. Říkal jsem mu představu, kterou o této funkci mám. A že chci kandidovat. Petr Nečas o tom ví, hovořili jsme o tom spolu.

Kandidát předseda Přemysl Sobotka na pódiu.

Kandidát předseda Přemysl Sobotka na pódiu.

LN A řekl vám, že by vás vedle sebe měl radši než Miroslavu Němcovou?
To nebudu komentovat a nemyslím si, že je to důležité. Hovořili jsme o tom, jak by mělo být nastaveno grémium.

LN Čekáte, že Petr Nečas získá na kongresu silný mandát? Nebo to bude mít hodně složité?
Jak vnímám podpory z regionů, odhaduji, že jeho mandát bude přirozeně silný. Ale co je silný, to já nechci ani neumím odhadovat. Necháme to na delegátech kongresu.

LN Díval jsem se po sále a vás jsem viděl spíš v kuloárech v předsálí. Jak to vypadá, když chce kandidát sáhnout po druhé nejvyšší funkci ve straně? Co pro to musí udělat?
Hodně důležité je diskutovat s jednotlivými oblastmi a regiony. Ptát se jich na názory. Jsem přesvědčen, že takový člověk musí především respektovat, že reprezentuje členskou základnu. Musí vědět, co lidé očekávají. Podle mého by bylo špatné kandidovat se svojí představou a nevědět, co lidé chtějí. Absolvoval jsem tu řadu schůzek, abych se od regionů dozvěděl, co cítí jako problém, jak se na něj dívají a kudy vidí cestu ven. Bez toho, aby člověk nasál atmosféru a sebral informace, nemůže vést stranu dobře.

LN Objížděl jste i regionální sněmy, ale některé se konaly paralelně, třeba i pět v jeden den. Bylo od předsedy chybou svolat kongres takto narychlo?
Řada sněmů byla do posledního týdne časována i před minulými kongresy.

LN Když bojoval o post předsedy s Mirkem Topolánkem Pavel Bém, bylo na objíždění regionů víc času. Nebyl to pro vás hendikep?
Na regionální úrovni se pohybuji dlouho. Diskutuji s předsedy regionů, snažím se s nimi komunikovat i na oblastech. Hendikep to byl jen v tom, že jsme nestihli objet všechny sněmy. Ale nejsem si jist, že pokud by na to bylo o 14 dní více, že by tomu regionální sdružení uzpůsobila termíny sněmů.

LN Traduje se, že jednání na kongresech probíhají dlouho do nočních hodin a často mimo oficiální sály.
Myslím, že to se víc traduje, než to v reálu probíhá.

LN Řekněme, že se na kongresu podaří zvolit kompletní vedení. S problémem, před kterým stojí ODS ve sněmovně, to ani nehne. Poslanci ODS, kteří nesouhlasí s podobou daňového balíčku, na svém názoru nechtějí měnit nic ani po kongresu. Co pak?
Stojíme před tím zvolit nové vedení ODS. To musí mít za úkol dokončit jednání tak, aby ODS našla kompromis, se kterým bude moci setrvat ve vládě a získávat v této pozici zpět důvěryhodnost. Víc k tomu nemá v tuto chvíli cenu dodávat. Je to úkol pro nové vedení, poslanecký klub a rebelující poslance.

LN Mohlo by být takovým kompromisem i zachování stávajících sazeb DPH?
Varianty kompromisu nebudu v tuto chvíli vůbec komentovat. Je na všech zodpovědných členech ODS, kterým jde o budoucnost strany, hledat takový kompromis, který umožní udržení této vlády. Je to vláda pro Českou republiku mnohem lepším, než by byl kabinet ČSSD a KSČM. Taková vláda by přinesla zadlužení ve výši desetinásobku toho, o čem se dnes diskutuje.

LN Jako možný 1. místopředseda ODS máte i nějaký recept, který při hledání takového kompromisu můžete nabídnout?
Pokud se na vyjednávání budu podílet z nějaké pozice člena grémia, tak k tomu svůj názor budu určitě říkat. Až k tomu budu mít mandát.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

VYZKOUŠEJTE S NÁMI: Prémiová kojenecká mléka a kaše Kendamil
VYZKOUŠEJTE S NÁMI: Prémiová kojenecká mléka a kaše Kendamil

Staňte se jednou z dvaceti testerek kojenecké výživy Kendamil. Ta se vyrábí z kvalitního plnotučného mléka a oblíbila si ji dokonce i britská královská rodina.