20. listopadu 2015 14:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nebyl důvod posílat Šlachtova detektiva do vazby, řekl soud. Je ale mimo službu

Ivan Bílek a Robert Šlachta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Bílek a Robert Šlachta | foto: Lidovky.cz

PRAHA Policista Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Luděk Vokál, jenž je stíhaný kvůli únikům z policejních databází, strávil měsíc ve vazbě zbytečně. Uspěl totiž se svou stížností a Městský soud v Praze jej v pondělí propustil. Okamžitě.

„Celou věc jsme přezkoumali a dospěli k závěru, že od počátku nebyly dány důvody pro vzetí obviněného do takzvané koluzní vazby,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Markéta Puci.

Do vazby Vokála poslal v říjnu Obvodní soud pro Prahu 5. Ten měl za to, že by mohl obviněný zasahovat do vyšetřování. „Dle rozhodnutí Městského soudu v Praze ale není dána konkrétní důvodná obava z toho, že by měl obviněný působit na dosud nevyslechnuté svědky. Závěr stížnostního soudu je v podstatě takový, že obava z koluzního jednání není podepřena konkrétními poznatky,“ přiznal pro Lidovky.cz mluvčí obvodního soudu Lukáš Slavík.

Odveta inspekce?

Vokála přitom začala stíhat Generální inspekce bezpečnostních sborů přesně týden poté, co protimafiánský útvar spustil rozsáhlou akci s krycím názvem Vidkun, při níž obvinil z klientelismu i několik vysoce postavených policejních důstojníků a nepřímo tím zpochybnil práci inspekce. V bezpečnostní komunitě se vzápětí začalo spekulovat o tom, zda zatčení Vokála – především kvůli načasování - není odvetou protimafiánskému útvaru, který svým zátahem poškodil renomé inspekce.

Za co přesně je Vokál stíhán, zůstává přitom zatím zahaleno tajemstvím. Oficiální místa zveřejnila pouze povšechnou zprávu: „Kauza spočívá v neoprávněném zjišťování a předávání informací z policejních databází a z probíhajících trestních řízení nepovolanému člověku na základě jeho požadavku“.

Postavený mimo službu

Informace se týkaly lidí z podnikatelského a veřejného prostředí i firem. Policista byl obviněn z přijetí úplatku, zneužití pravomoci a porušení povinností příslušníka bezpečnostního sboru.

Současně se však za Vokála nepostavili jeho nadřízení v čele s ředitelem jednotky Robertem Šlachtou. Jak zjistil server Lidovky.cz, okamžitě poté, co byl z vazby propuštěn, musel vrátit policejní odznak. Minimálně na čas. „Byl postaven mimo službu,“ potvrdil mluvčí útvaru Pavel Hanták.

Pro připomenutí: v olomoucké kauze známé jako operace Vidkun figuruje hejtman Jiří Rozbořil, podnikatel Ivan Kyselý, náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec a šéf tamní hospodářské kriminálky Radek Petrůj. Detektivové se při vyšetřování případu taktéž zajímali i o vedoucího olomoucké pobočky GIBS Tomáše Uličného. A právě kvůli tomuto případu se inspekce stala terčem kritiky, což vyústilo v rezignaci šéfa sboru Ivana Bílka.

Operace Vidkun

rakRadek Kedroň

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.