Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boj o uchovávání DNA. Úřad se zastal muže proti postupu policie

Česko

  9:00
PRAHA - Další dílčí úspěch ve sporu o uchovávání DNA profilů v policejní databázi slaví sdružení Iuridicum Remedium, které se věnuje ochraně lidských práv. Odběr DNA muži, který tou dobou nebyl z ničeho obviněn, označil Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) za nelegální.
Stěr DNA - ilustrační fotografie

Stěr DNA - ilustrační fotografie foto: Shutterstock

Proti muži, kterého sdružení zastupuje, zahájila policie v lednu roku 2011 trestní stíhání. Obvinění z podvodu ale státní zastupitelství přesně po měsíci stáhlo. Když se však muž deset dní poté dostavil k výslechu, udělali mu tzv. bukální stěr. To znamená, odebrali mu sliny kvůli DNA.

Záznam o jeho DNA následně putoval do Národní databáze DNA, kterou spravuje policie. Proti tomu se však muž ohradil. Jenže i přes opakované stížnosti trvalo celé tři měsíce, než byl jeho profil z kriminalistické databáze odstraněn.

K TÉMATU:

"Z jednání policie je zřejmé, že kdyby se o případ nezajímal, tak by jeho profil v databázi zůstal zřejmě navždy," myslí si sdružení Iuridicum Remedium (IuRe).

K odběru DNA nebyl důvodu

S případem se IuRe obrátilo na Úřad pro ochranu osobních údajů. Bylo totiž přesvědčené, že policie odběr a následné zařazení vzorku do databáze učinila neprávem. A úřad dal sdružení za pravdu. "Policie ČR porušila ustanovení paragrafu 9 zákona o ochraně osobních údajů," uvedl ve zprávě.

Přijde změna

Podle Úřadu na ochranu osobních údajů problémy sporných odběrů DNA spočívají v tom, že si policie paragrafy týkající se ochrany osobních údajů vykládá jinak, než úřad. 

Ten však nechce zůstat nečinný. "Úřad bude nápravná opatření vymáhat, resp. vše skončí nejspíše u správního soudu," konstatoval inspektor Jakub Štorch.

Podle sdružení Iure se ale blýská na lepší časy i díky tomu, že vláda loni v listopadu nařídila ministerstvu vnitra, aby na základě jejich podnětu do října 2013 připravilo novou právní úpravu využívání analýz DNA u policie i soukromých firem.

Nejen že totiž tento muž nebyl v době odběru obviněný z žádného trestného činu, ale navíc podle úřadu nebyl ani před tím stíhán z takového činu, který by odběr DNA ospravedlňoval. "Odvolací orgán neshledává v případě trestného činu podvodu žádný zákonný důvod pro zařazení profilu DNA do Národní databáze DNA," stojí v protokolu.

Muž se nyní chce se státem soudit. Za zásah do osobních práv žádá finanční odškodnění. Na jeho straně stojí kromě zprávy Úřadu na ochranu osobních údajů i stanovisko ústavního soudce Jana Musila, který v roce 2010 konstatoval: "Odběr se má týkat jen takových činů, kde to má smysl. To majetkové trestné činy nejsou,“ uvedl ústavní soudce.

Policisté se však řídí pokynem, který vydal bývalý policejní prezident Petr Lessy. Podle něj musí policisté dělat bukální stěr všem obviněným z úmyslně spáchaných trestných činů. Na ministerstvo vnitra kvůli tomu přišla už řada stížností a na pokyn vlády už se proto připravuje pro oblast DNA nová legislativa.     

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat