Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nebyla to zrada, tvrdí výškař Bába

Česko

Majitele bronzu z OH v Aténách 2004 nyní připravuje trenér Jan Janků. Pod jeho taktovkou chce skákat jako před zraněním

PRAHA Změna je život. Namísto vítkovického Aleše Dudy, pod jehož vedením se vyškrábal k největším úspěchům, jej na víkendovém halovém mistrovství Evropy v Turíně vedl Jan Janků. Výškař Jaroslav Bába (24), který mj. v roce 2005 zvládl v hale český rekord 237 centimetrů, ovšem v následující sezoně se zranil a cestu k někdejším výkonům už hledal marně, se za zkušeným koučem přestěhuje do Prahy. „Po devíti letech spolupráce s Alešem Dudou jsem cítil, že potřebuju změnu,“ říká atlet.

* LN To byl hlavní důvod?

Přesně tak. Nemůžu říct, že by to od zranění nikam nevedlo, ale od té doby jsem jen v jednom závodě skočil 230 centimetrů. Jako bychom zůstali na mrtvém bodě. Připadá mi, že mám svalovou strukturu devatenáctiletého kluka.

* LN Trenér Duda se nechal slyšet, že váš odchod bere jako zradu. Rozešli jste se ve zlém?

Určitě ne. Věřím, že ho to mrzí, ale dobře vím, že jsme udělali kus práce, a já se mu snad odvděčil výkony. Myslím, že jako zradu to brát nemusí. Bavili jsme se o tom přibližně před třemi týdny a popřál mi štěstí. Nevím, jak slova o zradě vznikla.

* LN Nyní v Turíně jste spolu hovořili?

Ano, ale k mému odchodu jsme se už nevraceli ani slůvkem. Tenkrát jsem mu oznámil, jak bych si to představoval dál. Byl zklamaný, ale myslím, že jsme se rozešli v dobrém.

* LN V Turíně jste však poprvé v důležitém závodě vypadl v kvalifikaci. Čím to bylo?

Myslím, že formu jsem měl. Můj manažer Jan Janků mladší, bývalý výškař, s nímž jsme dělali závěrečnou přípravu, to pak vzal na sebe. Říkal, že asi zařadil příliš mnoho silové přípravy, a síla si pak nerozuměla s technikou. Může to tak být, protože jsem se cítil nabitý.

* LN Co si tedy slibujete od změny kouče?

Doufám, že půjdu opět výkonnostně nahoru a zase budu skákat přes dvě stě třicet. Navíc mám jisté svalové disbalance, od kterých by mohly pramenit moje potíže se zády. Těším se na změnu tréninku, na to, že rozbijeme stereotyp, kterému jsme se s Alešem Dudou při nejlepší vůli nevyhnuli.

* LN Jan Janků mladší je vaším manažerem, ale také synem vašeho nového kouče, navíc má za ženu vaši sestru. A jeho bratr Tomáš uzavírá kariéru. Co si o tom myslet? Leckdo řekne, že Jan Janků starší má nyní díky synovi nového svěřence...?

Tak to vypadat může, ale pravda je jiná. Dobře vím, že Honzovi, tedy manažerovi, záleží na mých výkonech. Rozhodně není tak vypočítavý, že by si vzal Katku a tím si mě přivázal k sobě. Byť manažer, dělal se mnou závěrečnou přípravu už před mistrovstvím světa v Ósace i před Pekingem - a pokaždé jsem byl ve finále. Když viděl, jak se mi nedaří, musel do toho zasáhnout a já jsem mu vděčný. A pokud jde o jeho otce - výškařských trenérů u nás moc není. Michal Pogány má v Brně hodně závodníků. Ale s panem Janků to půjde, byť oba víme, že nemůžeme jít do takové síly jako s Tomášem. Potřebuju změnu, ale pod dohledem odborníka - a tím pan Janků je.

* LN Prvním šampionátem, kde se opět můžete předvést v plné síle, je srpnové mistrovství světa v Berlíně. Cítíte to tak?

S trenérem plánujeme, že v letní sezoně půjdu míň závodů, budeme se soustředit právě na Berlín.

* LN Trenér působí na Julisce. Stanete se tedy atletem Dukly?

To ještě nevím. Jako atleta Vítkovic mě zabezpečuje Vysokoškolské sportovní centrum, ale nejspíš bych měl trénovat na Dukle. Teprve uvidím, jak to bude.

* LN Vy jste ale známý ostravský patriot. To se také mění?

Kdepak, jsem Ostravák a Havířovák. V Praze bych nechtěl zůstat natrvalo, jde jen o tréninkové podmínky. A v Havířově mám byt.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!