Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nebyli dárci orgánů, loni proto zemřelo 67 lidí

Česko

  13:40
PRAHA - Počet Čechů, kteří potřebují transplantovat ledvinu či srdce, rok od roku roste. Jenže počet dárců orgánů se naopak nezvyšuje. Každoročně tak přibývá lidí, kteří se transplantace nedočkají.
Transplantace (ilustrační foto)

Transplantace (ilustrační foto) foto: ČTK

Loni lékaři uskutečnili 570 transplantací, 67 lidí na čekací listině se ale nedočkalo a zemřelo. V současné době čeká přes 900 pacientů. Odborníci se shodují, že český systém dárcovství pokulhává za západní Evropou a je s tím nutné něco dělat. Jednou z cest je zaměřit se na živé dárce, tedy zavést takzvanou párovou výměnu.

Příklad: potřebujete ledvinu a váš příbuzný je ochoten vám ji dát. To ale nejde, nemáte stejnou krevní skupinu. "V ČR můžete slyšet od lékaře, že s tím nelze nic dělat. Existují ale země, kde funguje národní registr, který páry shromažduje, a ty si mohou vyměnit ledviny mezi sebou," řekl LN přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.

TRANSPLANTACE LEDVIN

U ledvin například platí, že zatímco v Česku se z 380 případů ročně transplantuje pouze 20 od žijících dárců, v západních zemích je to až v 60 procentech případů.
Ze statistik navíc vyplývá, že ledvina od žijícího dárce funguje i 25 let, od zemřelého je to necelá polovina."Potíž je, že v Česku je málo nabídek dárcovství i mezi příbuznými," vysvětluje Pavel Březovský, ředitel Koordinačního střediska transplantací spadajícího pod ministerstvo zdravotnictví. Podpořit transplantaci od živých dárců by měla připravovaná novela zákona. Ta by měla například zajistit větší monitoring dárců orgánů po zákroku.

Společně s ministerstvem práce a sociálních věcí navíc středisko řeší aktuálně i otázku ušlého zisku. "Když darujete ledvinu, tak vám nyní přísluší pouze nemocenská. Nově byste za dobu, kdy po zákroku nemůžete chodit do práce, měli dostat průměrnou mzdu," uvedl Březovský.

VE STOCKHOLMU TRANSPLANTOVALI PRŮDUŠNICI BEZ DÁRCE


Ministerstvo zdravotnictví se zaměřilo i na dárce, kteří jsou po smrti. Nemocnice by totiž takových dárců mohly identifikovat mnohem více. Jedním ze způsobů, který se osvědčil v Evropě, je vyškolit v tom lékaře a sestry. Například v Portugalsku se tak podařilo zvýšit počet transplantací o 30 procent. "Dostali jsme na to peníze z EU a měli bychom proškolit 170 lékařů a sester z jednotek intenzivní péče," nastínil Březovský.

Srdce z Německa? Počkejte, podívám se
Zvýšit počet transplantací by od příštího roku mohla ještě jedna novinka, a to vznik takzvané evropské výměnné organizace. "Všechny v uvozovkách přebytky se budou dávat k dispozici státům EU. To bude zásadní pro naše urgentní pacienty, pro které nemáme v danou chvíli potřebný orgán," vysvětlil Březovský. Nyní je sice možné srdce třeba z Německa získat, funguje to ale na principu "český lékař zná lékaře v německé nemocnici".

TRANSPLANTOVALI MU PLÍCE, PŘESTO ZEMŘEL


Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat