Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hrozil jim zánik. Na pražskou kavárnu s hendikepovanými zaměstnanci se nyní stojí fronty

Obsluha v kavárně Café AdAstra, která zaměstnává hendikepované osoby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obsluha v kavárně Café AdAstra, která zaměstnává hendikepované osoby. | foto: Café AdAstra

PRAHA Vlnu solidarity desetitisíců lidí rozpoutal příběh pražské kavárny, která zaměstnává hendikepované osoby. Podniku hrozilo, že kvůli tíživé ekonomické situaci bude muset na konci roku zavřít. Trápila jej mimo jiné malá návštěvnost. Pár dní po upozornění na situaci na sociálních sítích je kavárna permanentně zaplněna, zákazníci čekají venku na místo a na nadcházející dny již není možné udělat rezervaci.

O tom, že kavárně Café AdAstra, která umožňuje pracovat mentálně a tělesně postiženým, hrozí zánik, informovala na svém facebookovém profilu Veronika M. N. V příspěvku se prezentovala jako sestra jedné ze zaměstnankyň a spoluzakladatelka podniku situovaného nedaleko pražské Náplavky.

„Už patnáct let pomáhám handicapovaným dětem díky neziskovce Zajíček na koni. Děti, o které se staráme, postupně vyrostly a potřebovaly, abychom jim nabídli možnost seberealizace. Tak jsme před pár lety založili kavárnu, kde mohou pracovat,“ informuje v úvodu textu.

„Bohužel se naše kavárna stále potýká s existenčními problémy, které jsme doteď tak nějak zvládali. Nyní ale hrozí, že se po Vánocích naše mládež už nebude mít kam vrátit,“ pokračuje autorka se slovy, že udržitelnost kavárny by zajistilo navýšení její návštěvnosti o 30 hostů denně.

20.listopadu 2018 v 14:11, příspěvek archivován: 22.listopadu 2018 v 12:51

Vážení přátelé, předem děkuji těm, kteří můj příspěvek dočtou do konce . Potřebuji vás všechny - pozvat na oběd nebo večeři do kavárny, která pomáhá. Nyní potřebujeme pomoct my!
AKTUALIZACE : JSTE ÚŽASNÍ!!!! Stále mi chodí stovky dotazů, jak nám můžete pomoci finančně - moc si toho vážím a připojuji speciální odkaz, který jsem díky vám založila. https://www.darujme.cz/vyzva/1200689
Kavárna je plná, díky VÁM, prosím vydržte, mějte s námi a s naší obsluhou trpělivost a hlavě zůstaňte nám věrní i v dalších týdnech a měsících Mé překvapení a slova díků se nedají popsat!!
Už 15 let pomáhám handicapovaným dětem díky neziskovce Zajíček na koni.. Děti o které se staráme postupně vyrostly a potřebovaly, abychom jim nabídli možnost seberealizace, a tak jsme před pár lety založili kavárnu, kde mohou pracovat. A to nejen ti co jsou schopní doopravdy něco dělat a i zvládnou spolehlivě obsluhu, ale i ti, kteří potřebují stálý dohled a doprovod a jejich hlavní činností a radostí je (jen) skládání ubrousků. Pro někoho JEN, pro ně SKLÁDÁNÍ UBROUSKŮ V KAVÁRNĚ!!! Bohužel se naše kavárna stále potýká s existenčními problémy, které jsme do teď, tak nějak zvládali. Nyní ale hrozí, že se po Vánocích naše mládež už nebude mít kam vrátit. A proto se na vás všechny obracíme s PROSBOU! Potřebovali bychom navýšit počet hostů, DÍKY VÁM!!! Navýšení hostů o 30 lidí denně, je pro nás neskutečně moc a znamenalo by to udržitelnost kavárny. PROSÍME přijměte POZVÁNÍ do naší kavárny AdAstra v Podskalské ulici na Praze 2. Pojďte k nám na oběd, na večeři!!!! Jako poděkování Vás po obědovém meníčku nebo večeři zveme - po sdělení hesla ,,kavárna na Facebooku´´, na vynikající kávu nebo čaj zdarma
PROSÍM POMOZTE NÁM zachránit to, co pro jiné znamená VŠECHNO!
Budeme rádi za každé sdílení, doporučení Kdyby se nám podařilo dát dohromady základnu 180ti lidí, kdy každý přijde 1x za týden, tak budou moct naše postižené ,,děti´´ pracovat dál a to za sdílení stojí!!!!!
DĚKUJEME!!!!!
p.s. Na fotce je Maruška, je jí 26 let, má Douwnův syndrom a autismus. V kavárně pracuje už několik let každé úterý před polednem. A hlavně.. JE TO MOJE SÉGRA, na kterou jsem neskutečně hrdá, že zvládne odnést kávu a nerozlít jí a moc bych si přála, aby mohla roznášet kávu a skládat ubrousky dál. Děkuju všem!!!!!!! Moc děkuji za každý oběd a večeři, který se díky vám prodá!
Veronika.
AKTUALIZACE : Děkuji, děkuji všem!!! jste neskuteční, píšete, voláte, ptáte se Postupně se budu snažit odpovědět všem Nejčastěji se ptáte na číslo účtu, kde nám můžete pomoct - https://www.darujme.cz/vyzva/1200689
nebo transparentí účet 2300738014/2010 VS 777 Dále se ptáte, co ještě děláme tedy, mimo letních a zimních táborů také vozíme handicapované děti na koních a pomáháme spoustě dětem díky : http://jezisek.zajiceknakoni.cz/ a díky vám!!!!
www.cafeadastra.cz
www.zajiceknakoni.cz

Příspěvek zveřejněný úterý odpoledne za necelé čtyři dny sdílelo jen na Facebooku přes 75 tisíc uživatelů. Šířil se ale i na dalších sociálních sítích. Lidé podniku vyjadřují nejen slovní podporu, ale rovněž se společně domlouvají, že jej navštíví.

A jak slibují, tak také činí. Kavárna je od středečního dopoledne neustále plná. Za den do ní přišlo o 300 zákazníků více, než bývalo dosud obvyklé.

„Je to úžasné. Hned ve středu jsme se nezastavili,“ líčí provozní Markéta Šulcová. „Dokonce se tvořily fronty, lidé museli čekat, ale nijak si nestěžovali,“ pochvaluje si vlídnost návštěvníků.

Zaměstnanecký tým kavárny Café AdAstra, která dává práci hendikepovaným osobám.

Zaměstnanecký tým kavárny Café AdAstra, která dává práci hendikepovaným osobám.

Rezervaci si je momentálně možné v kavárně udělat až od prosince. Do té doby jsou termíny obsazeny. Na účtě podniku se rovněž sešly finanční dary přesahující výši 300 tisíc korun. „Někdo nám napsal: mám to k vám daleko, tak posílám útratu. Příspěvek přišel třeba i z Ugandy,“ říká nadšeně Šulcová.

Jedním dechem ovšem s obavami dodává, že je důležité, aby lidé chodili nadále i během příštího roku. „Bude třeba se lidem připomínat v pravidelných intervalech a informovat je o kavárně a jejím vývoji, na němž se v tuto chvíli podílejí,“ podotýká.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!